YEREL
Giriş Tarihi : 10-03-2021 11:35   Güncelleme : 10-03-2021 11:35

Tarihte Bugün (10 Mart - Vehbi Koç CHP’den istifa etti)

İsmet İnönü Vakfı internet sitesinden alınan yazıya göre 10 Mart tarihte bugün:

Tarihte Bugün (10 Mart - Vehbi Koç CHP’den istifa etti)

Türk sanayisinin büyük ismi Vehbi Koç, işadamı kimliğinin yanı sıra siyasete olan ilgisiyle de bilinirdi. Siyasi yaşamı, henüz 19 yaşındayken, Ankara’da Müdafa-i Hukuk-u Milliye Cemiyeti üyeliği ile başlamıştı. Bu ilişki, Cemiyet’in Cumhuriyet Halk Partisi’ne dönüşmesinden sonra da devam etti. Belediye Meclisi ve Parti İl Yönetim Kurulu üyeliklerinde bulundu. 1943’te İsmet İnönü tarafından Ankara milletvekilliği teklif edilmesine karşın, işlerinin çokluğu nedeniyle bu teklifi kabul etmedi. Fakat ticaret ve iş hayatıyla ilgili çeşitli konularda İnönü’ye yardım etmeyi sürdürdü.

Ancak Demokrat Parti 1950 yılında iktidara gelince, Halk Partili olduğu için baskı altına alındı ve Ankara Ticaret Odası Başkanlığından uzaklaştırıldı; hatta hesapları incelemeye alındı. Kendi anılarında anlattığına göre bir yandan işleriyle ilgili konularda kendisine zorluklar çıkarılırken, bir yandan da CHP’den istifa edip DP’ye katılması yönünde baskılara maruz kaldı. Bu öneriye “Hayır” demesine rağmen, 10 Mart 1960’ta istifa mektubunu Cumhuriyet Halk Partisi Genel Sekreterliği’ne gönderdi.

Vehbi Koç’un istifa edeceği haberini alan İnönü, sakin bir şekilde dinledikten sonra şöyle demişti:

“Koç, iftihar duyduğumuz bir arkadaştı. Daha fazla mukavemet bulamamış olmasına çok üzüldüm. İşin bu safhada kalıp kalmayacağını kestirmek kabil değildir. Bugünkü durumu bir dereceye kadar izah ve müdafaa etmek belki mümkün olabilir. Daha ileri bir adım kendisini manen tahrip edecektir. Yazık oldu…”