YEREL
Giriş Tarihi : 07-05-2021 18:45   Güncelleme : 07-05-2021 18:45

TAM KAPANMA ŞOKU

‘’ DÖVİZ GİTTİ, EKONOMİNDE BİTTİ ‘’

TAM KAPANMA ŞOKU

Tam kapanma süresince yaşanan zorlukların vatandaş boyutunda neler olduğuna dair yapılan röportajda Timuçin cengiz önemli ifadelere yer verdi.

Vatandaşı sarıp sarmalayan ekonomik sıkıntılar, geçim derdi, pandemi süresince yaşanan durumların sıkıntıları her geçen gün artmakta. Yılların emekçisi olan Timuçin Cengiz tam kapanma süresince yaşananları ve ekonomik sorunların getirdiği sonuçları bizlerle paylaştı.

 

Tam kapanma süreci sizce nasıl ilerliyor?

Yasakların neden olduğu olumsuzluklara yer veren CENGİZ, ‘’Yasaklamalar bir denk değil yani kimi insana yasak var kimi insana yok bu olmaz. Olanda tüm olacak böyle bir ay tümüyle yasaklasalar bu pandemi biter. Hatta bakın akşam gördüm ben bizim burası yani Artvin bozlanmış kırmızıdan çıkmış. Gelişme var, yok değil fakat böyle bazı şeyler iyi bazı şeylerde iyi değil tabi ‘’ Dedi.

Sizce insanlar kısıtlamalara uyuyor mu? Denetlemeler nasıl gidiyor?

Gözlemleri sonucunda belirli bir düşünceye varan CENGİZ Şu ifadeleri kullandı, ‘’ İhtiyacı olanlar uymuyor görüyorum polis denetleme noktalarında herkes bir belge almış kafasına göre dışarıda gidiyor. Tamam, fakat bu bölgede belgenin içinde acaba onu diyorum kontrolden geçtikten sonra mı veriyorlar? Yoksa her gelene mi veriyorlar? Ama kontrol yapılmış mı? Oda belli değil. Çünkü ben arıcılar birliğine müracaat ettim oradaki şey iyi dedi ki, ‘’ amca kimse yok geliyor veriyoruz ‘’ diyor. Olmuyor bu bir kişi bin kişiyi götürür şurada dikkat ediyorum polis eğiliyor bir şey istiyor. Pandemi var mı? Yok mu? Oda belli değil kesinlikle böyle yasaklama olmaz ‘’ diyor.

Sizce bu bir tam kapanma mı? Fabrikalar ve özel sektörler açık durumda bununla ilgili ne düşünüyorsunuz?

CENGİZ, ‘’ Bakın %35’ne yasaklama getirmişler 65’den ve 50’den yukarıya. Ötekiler çalışıyor, çalışıyor hiç bir şey yok görüyoruz televizyonlarda. İşçi çalışmamış karnını doyuramaz para var ama yok bakın İsrail her şeyi bitirmiş elinde yok sonra İngiltere aynı şekilde ama ne oluyor para veriyor. Bilmem kaç bin dolar vermiş esnaflara halen daha devam ediyor. Bir yanda kendini doyuracak ekmeği yok vatandaşın ama kendisi uçaklarla geziyor lüks yatlarında geziyor. Bir bakanı başka konuşuyor, sağlık bakanı başka konuşuyor, milletvekili başka konuşuyor herkesin aklı karıştı ‘’ İfadelerini kullandı.

Aşı şu anda tükenmiş ve 2 ay boyunca aşı olmayacak deniliyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

‘’Bunu da şimdi Eylülün sonuna attılar oda belli değil olacak mı? Olmayacak mı? Eskiden Mayısta gelecekti. Haziranda olacaktı diye diye bu duruma getirdiler Almanya’nın aşısı gelmeden bu işten kurtarılamayız. Çünkü ben izliyorum akşamları oradaki doktor bedava vermiş bu kadarı Almanya’ya diğerleri de Türkiye’ye demiş. Ne demek bu ya bedava veriyor 1,5 milyon aşıyı bunun üzerine gidende yok hani ilgilenen soran yok yani ‘’

Şu anki güncel ekonomi hakkında ne söylemek istersiniz?

Ekonomi konularında bir vatandaş gözü ile yaklaşımda bulunan CENGİZ, ‘’ Ekonomi haddini aşmış gidiyor zaten, görüyorum her gün vatandaş 1 tane ekmek alıp gidiyor. Çoğu vatandaşı çeviriyorum bir şeyler alıp veriyorum ve gönderiyorum. Yok, yani bitmiş millet hem de nasıl bitmiş millet cepte para yok intihar var görüyoruz televizyonlarda. Şu Türkiye’de çiftçiye önem vermediği müddetçe çiftçinin arkasında durulmadığı müddetçe bu sıkıntıları çekeriz Türkiye’den bilmem kaç bin kişi dışarıya gitmiş talebelerden 18- 20 yaşlarında giden gidene. Almanya’da buradan gideni konuşturuyorlar, ‘’ Allah’ıma çok şükür ‘’ diyor. Sonumuzun ne olacağı belli değil üretim şart bu millet toprağa sarılmadığı müddetçe üretim yapmadığı müddetçe her gün geriye doğru gideriz biz üretim şart her şey toprakta. Mesela ne yaptılar Pazar yerlerini kapattılar Antalya feryat ediyor o kadar sebze, meyve döküldü yollara sen Pazar yerini kapatırsan çiftçi ne yapacak? O zaman dışarıdan getireceksin ne oldu? Döviz gitti, ekonomin gitti bunu yapmasınlar çiftçiye önem versinler. Kendi adamları mıdır? Nedir aracılar para kazanıyor 1 liraya veriyor biberi de alan yok sonra bir anda oldu 12 lira böyle yani daha saysan bitmez bu ekonominin derdi tasası ne diyelim ki ‘’ diyerek yapılan röportajı sonlandırdı.