YEREL
Giriş Tarihi : 24-06-2022 12:57

Taksi Ücretlerine Zam Geldi

Taksi Ücretlerine Zam Geldi

Akaryakıt ve yedek parça zamlarına daha fazla dayanamayanArtvin taksici esnafı zam kararı aldı.

Zam yapmamak için şimdiye kadar çok direndiklerini söyleyen Merkez Taksi Durağı Başkanı Dursun Usta, “Artvin merkez taksi olarak bizlerde ayakta durabilmek için elimizde olmayarak bu zam uygulamasına geçtik. Tabi ki sitem edenler olacaktır ama biz artık taksici esnafı olarak buna katlanamaz duruma geldik. Herkesten özür dileyerek yani taksimetre fiyatına geçeceğimizi bildirmek istiyorum” dedi.

Konu ile ilgili açıklama yapan Merkez Taksi Durağı Başkanı Dursun Usta, “Yılbaşından sonra gelen mazot zamları, lastik zamları, araç bakım trafik sigortalarına yapılan yüzde yüzün üzerindeki zamların üzerine biz Artvin taksiciler esnafı olarak da bu mazot zamlarına dayanamaz duruma geldik ülkenin çoğu yerinde ticari faaliyet gösteren taksicilerin ve minibüsçülerin kontak kapatma eylemine gittiğini bildiğimiz halde biz öyle birşeye girişmedik. Biz sadece Artvin’e Artvinliye hizmet olsun diye Ocak ayında 12 lira 80 kuruş olan mazotta aldığımız fiyatı şuanda 30 lira olan mazot fiyatıyla devam ediyoruz. Araç lastiklerinin 4 lastiğin 5 bin TL olduğunu araç sahibi olanlar biliyordur. Mazot fiyatında 30 liranın üstüne çıktığını da herkes biliyordur biz bunlara katlanarak Artvin merkez taksi durağı olarak çoğu şeylere göğüs gerdik katlandık. İnsanlarımızı, vatandaşlarımızı mağdur etmemek umuduyla uzun süredir buna çaba gösteriyoruz ama yapılan bu zamlardan sonra bizde kontak kapatır duruma geldik. Çünkü kontağı açıp hastaneye gidip gelmek bir litre mazot yakıyorsa ve biz hastaneye 30 liraya gidip geliyorsak taksi durağına değil sadece akaryakıt fiyatına çalıştığımızı belirtmek isterim.Onun için şuan da biz kendi kafamıza göre zam yapmış durumda değiliz biz taksiciler esnafı olarak gerekli resmi mercilere başvurarak bir zam talebinde bulunduk ve ortalama yüzde 60’ı geçmeyecek şekilde yüzde 55-60 civarında bir zam uygulaması aldık. Buda demek oluyor ki 35 TL olan indi bindi fiyatımız şu an da 50 TL olmuş durumda” diye konuştu.

“Biz Artık Kimseye Sitem Etmek İstemiyoruz”

Taksi metre ayarları bittikten sonra bu uygulamaya geçilecektir. Buda birkaç gün taksimetre ayarının yapılıp faaliyete geçmesi demektir. Birkaç gün içerisinde en geç pazartesi günü taksimetre uygulamasına geçilecek ve bütün arkadaşlar indi bindi fiyatı 50 TL olarak başlayacaktır. Buna istinaden biz artık kimseye sitem etmek istemiyoruz. Pandemi döneminde bizler çoğu şeylere göğüs gerdik. Mesela evinden çıkmayan insanlara evine ilaç götürdük, karnı aç olan insanlara yemek götürdük, evinde hastası olan insanlara ambulanstan önce bizler hastaneye taşıdık. Bu pandemi döneminde herşeyin zorluğuna katlanarak bu hizmetleri insanlara vermeye çalıştık. Artık bizde dayanamaz duruma geldik. Öyle bir duruma geldik ki 1 litre mazot fiyatına biz taksi ücreti yapıyoruz şuanda. Artvin merkez taksi olarak bizlerde bu işin altından kalka bilmemiz için ayakta durabilmemiz için bu zam uygulamasına geçmek zorunda kaldık. Onun için bizim elimizde olmayarak bu zam uygulamasına geçtiğimiz için tabiki sitem edenler olacaktır ama biz artık taksiciler esnafı olarak buna katlanamaz duruma geldik. Herkesten özür dileyerekyani taksimetre fiyatına geçeceğimizi bildiririm” ifadelerini kullandı.

Taksi metre ayarlarını değiştirmek için de taksi başına 850 bin 100 arası ücret ödemek zorunda kaldıklarını aktaran Usta, “Taksi metre ücreti olarak her yıl olduğu gibi 850-1100 TL arası sadece taksi metre ayarı için bir ücret ödüyoruz bu demektir ki arkadaşlara bir maliyettir. Yarın gelen bir arkadaş binecek bir arabaya taksimetreye 3 dakikada 3 tane düğmeye basacak taksi metre ayarını yapacak ve biz taksiciler olarak herbir taksici adına 850 lira ücret ödeyeceğiz. Bunlar hep ücret karşılığı yapılan birşeydir. Bunun bize bir desteği yoktur. Sadece gideri vardır ama olsun biz onada katlanacağız artık yapacak birşeyimiz yok. Ocak ayında 2 bin 500 TL olan ticari araçların trafik sigortaları şuanda sigortacılardan aldığımız bilgiye göre 2 bin 500 lira olan sigorta ücretlerimiz 5 bin 500 lira olmuştur. Bunuda taksiciler adına mazur göreceğinizi umut ediyorum. Yapacak birşeyimiz kalmadı onun için çok fazla bir ücret talep etmedik piyasaya göre herşeyin yüzde yüz zam görmesine rağmen bizim yüzde 55 yüzde 60 gibi zam talebimiz oldu buda kabul gördü inşallah bundan sonra bizde artık sadece petrole araç bakımına değil de biraz da kendim üç beş kuruş kazanmak adıyla bu zammı talep ettik kabul gördü. Bu süreçte mesleği bırakan esnaflarımız oldu çoğusu aracını satılığa çıkardı bizde ÖTV’den araç almış olan arkadaşlar vardı banka kredisi çekmişlerdi ve şuanda kredilerini ödeyemediği için yeni araçlarını satıp düşük model 7 yaşında 6 yaşında araç almak zorunda kaldılar. Bizim durakta şuan da hali hazırda 3 tane satılığa çıkan araçlar var. Sırf 100 bin lira 150 bin lira daha para artırayım bankadaki borcumu kapatayım diye çünkü kredi borcunu ödeyemez duruma geldik” şeklinde konuştu.

Haberin Galerisi : Taksi Ücretlerine Zam Geldi
Artvin'de HaberArtvin'de Haber