Yerel
Giriş Tarihi : 24-08-2022 12:07

Süreçten Habersiz Bir Halk

Süreçten Habersiz Bir Halk

Mekanda Adalet Derneği’nin yapmış olduğu proje kapsamında 7. Kez taşınan Yusufeli halkı yaşanan sıkıntıları dile getirdi.

Yusufeli de yeni yerleşim yerine taşınma süreci başladı. 7. Kez taşınan Yusufeli halkı için Muhtar Hüseyin Çelik “ 1955'lerden 2022'lere kadar bu şekilde geldi. En iyi şeklini aldı, tam şehir oldu dedik, şimdi de yine gidiyoruz, uğraşacağız orası böyle olsun şöyle olsun diye. Bir yeri yapacağız, bir yıl yıkacağız ki yeniden bir ilçe oluşturalım. Muhtar olarak bile bilgi alamıyoruz, istediğimiz gibi bilgi alamıyoruz ne yapıldığını anlayamıyorum ki. Verdiler şirketlere, şirketler taşeronlara verdi yani kimin ne yaptığı belli değil. Mesela şu anda sözleşme yapılıyor neye sözleşme yaptığını da bilmiyoruz dün birisi başvurmuş bugün benden anahtarı istiyor, anahtarı nasıl alabilirim muhtarım bana yardımcı ol diyor. Ben de dedim muhataporası, oradan bilgi alın. Çok dağınık, orada tatil köy gibi yerler yapıldı. Sanıyorum çoğu sonra da ticaret yapamaz. Biz alışmışız bahçeye gitmeden hiçbir şey yapamayız yani uğraşmak isteriz. Burası bir kare şeklinde yer Yusufeli yaşanacak bir şekilde gelmişti şimdi de dağılıyoruz” dedi.

‘Şirketler kazandı vatandaş mağdur edildi’

Yaşanan sıkıntıları dile getiren Emekli Memur Mehmet Aydın” 40-45 senedir biz baraj muhabbeti ile yattık, baraj muhabbeti ile kalktık. Ortak akıl denen bir şey var oturursun insanlarla kahveye gidersin esnafa gidersin bir meyhaneye gidersin. Çok müthiş paralar geldi Yusufeli’ne gelen paralar Türkiye'de birçok vilayete gitmedi. Paralar resmen yendi, şirketler kazandı vatandaş mağdur edildi. Ben kendi komşumu kendim seçebilmem lazım. Benim alt katımda annem oturuyor üst katında ben oturuyorum, annem 3 bölgede benim evim 4 bölgede, 3 bölge ile 4 bölge arasında bir günlük yol var. Bir dünya şey yapılıyor lüzumlu lüzumsuz, siyaset diyecekler yine seyir tepesi yapılıyor bilmem ne terası yapılıyor bilmem ne oteli yapılıyor, tamam ama henüz oraya gelemedik ki biz.”  sözleriyle ifade etti.

‘Yusufeli halkı olarak hiçbir şey görmedik’

CHP İlçe Başkanı Barış Demirci Yusufeli halkı olarak hiçbir şey görmediklerini şu sözleriyle dile getirdi” İlçe merkezi ve 17 köyü tamamen sular altında bırakan bir baraj bu biz Yusufeli halkı olarak hiçbir şey görmedik, şimdi diyorlar ki yatırım yapılıyor, bu yatırımlara siz niye karşı çıkıyorsunuz? Daha ne yapılsın tüneller yollar yapılıyor işte büyük binalar yapılıyor konutlar yapılıyor yeni yerleşim yerleri yapılıyor. Zorunlu bir taşımadan bahsediyoruz bizi su altında bırakmayacaklarına, bırakamayacaklarına mevzuata göre. Ama dışarıya çıkalım bir Artvin'in merkezinde bugün 1 milyondan aşağı daire bulamıyoruz. Şimdi öyle bir kura sistemi yaptılar ki köydeki kahveciyi de, dörtyoldaki marketçiyi de, buradaki avukatı da, doktoru da, eczacıyla bir torbanın içine koydular.” dedi.

‘Site mantığı ile ilçe kurdular’

İYİP İlçe Başkanı Recep Akyürek Yusufeli’nde ki yeni yerleşim yeri için şu sözleri dile getirdi “Hiçbir sürece buradaki yaşayan insanlar dahil edilmedi, sivil toplum örgütleri dahil edilmedi. Siyasi partileri veya derneklere hiçbir zaman fikir sorulmadı. Bir şeyler yapıldı görüntüde güzel fotoğraflar görünüyor açısına göre ilçeye göre güzel fotoğraflar çıkıyor iyi bir site yapmışlar ama içinde yaşayacak insanlara göre hiçbir planlama yapılmamış. Site mantıyla bir ilçe kurdukları için saçma sapan bir durum ortaya çıkmış ilçenin ağırlık merkezi diye bir şey yok. İlçede, ilçe merkezi denecek bir yer yok, iş yerleri darmadağın” dedi.

‘Taşın kayanın tepesinde’

Esnaf Ömer yıldırım son olarak şu sözleri dile getirdi” Zaten düşük almışlar yani yerleri, yurtları. Adamın evleri zaten düşük, millet zaten 40 milyara bir dönüm yer vermiş. Taşın kayanın tepesinde, burası düzlük mesela burada geziyorsun böyle güzel, çayın kenarında. Rafting yaparlar mesela, çocuklar yüzerler bu dere boyunca. Burası başka, ağacı var inciri var çayın kenarında bir de bakmışsın ki köşesinde bir yerde incir ağacı büyümüş yabani incir mesela onu alır koparır yersin yukarıda nerede koparacaksın da ne yapacaksın” dedi. 

Dilan Şahinbaş

AdminAdmin