YEREL
Giriş Tarihi : 02-09-2021 10:22   Güncelleme : 02-09-2021 10:22

SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Artvin’in Hopa ilçesinde bulunan Sarp Sınır Kapısı kullanılarak Kırgızistan’a götürülmek üzere bir tırın dorsesinde 33 at daha yakalandı.

SÜRECİN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

Atlardan 2’si ölürken, firma sahibine 35 bin lira para cezası kesildi. Atlar bakım ve tedavilerinin yapılması için Hopa tır parkında götürüldü.

Artvin Baro Başkanı Ayla Varan, Hopa Tır parkına giderek atların bakım ve tedavilerinin yapıldığı noktada incelemelerde bulundu.

Hopa’da gerçekleşen 2’inci at vakası olduğunu ifade eden Varan, “Birincisinde içler acısı bir durum yaşadık hep beraber. Bu süreçte gönüllüler çok büyük eziyet çektiler. Sabahlara kadar nöbetler tutuldu. En vahimi de 7 tane atı kaybettik. İhracat yapıyoruz diye hayvanları bir tırın içine şekli şemali yasalarla belirlenmiş bir nakliye vasfı olmaksızın eşya gibi doldurmuşlar. Hayvanların sıkışıklıktan birbirlerine zarar vermesine, ağır yaralar oluşmasına neden olunmuştur. Uluslar arası canlı hayvan nakliyatı ile ilgili düzenlemeler var. Hayvan ihracatının yapılabilmesi elbette mümkün ama bu mevzuatın hiçbir hükmü bu süreçte yok. Hayvan naklinin kaliteli sağlanması için ya da yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için hiçbir uygun koşul yaratılmış değil” dedi. Tırda bulunan 33 atın hepsinde çip olmadığını, nakliyenin başında başvurulan veteriner raporunun bulunana atlara ait olup olmadığının belli olmadığını ifade eden Varan, “Atların araç sahibi tarafından şu an Yediemin’e teslim edilmiş ama biz burada araç sahibini de göremedik, Yediemin’den kimseyi de göremedik. Atların yarın ne yiyeceği de belli değil. Gönüllüler elinden geleni yapıyor ama bu sayıda atı da bu süreç kapsamında besleyecek durumu yok kimsenin” diyerek atlara çip takıldığını, sağlık raporlarının Cuma günü çıkacağını, bu süreci yürütecek mekan ve personel olmadığını açıkladı.

Mevzuata göre nakliye sırasında sürücünün yeterlilik belgesine sahip bir elemanının daha olması gerektiğini dile getiren Varan, “Yemek verme ya da sulama gibi yapılması gerekenler yapılmamış. İlk vakada da bunu bariz bir şekilde görmüştük. Hayvanlar susuzluktan, açlıktan öldü. Bir atın doğum yaptığını biliyoruz, doğum yapan at yaralı, bacağı kopmak üzere, 3 at düşük yaptı. Bir canlı hayvan ihracatı var ama bunun yöntemi bu kadar kolay değil. Her şekilde burada gördüğümüz şeyler bir ihracat değil, hiçbir mevzuata uygun değil. Resmi evrakta sahtecilik olabileceğini de düşünüyoruz, Hopa Cumhuriyet Başsavcısı da olayı titizlikle takip ediyor. Biz de Artvin Barosu olarak, Hayvan Hakları Komisyonumuz ile birlikte hukuksal olarak da süreci takip edeceğiz” dedi.

Dilan ŞAHİNBAŞ