YEREL
Giriş Tarihi : 11-05-2022 13:12   Güncelleme : 11-05-2022 13:12

Sürdürülebilir Arıcılık üzerine eğitim verildi

Sürdürülebilir Arıcılık üzerine eğitim verildi

“Sürdürülebilir Arıcılık Projesi" kapsamında Şavşat’ta eğitim düzenlendi.

Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Ali Yılmaz Şavşatlı arıcılara “Sürdürülebilir Arıcılık Projesi" kapsamında 2 günlük eğitim verdi.

Pandemiyle birlikte tarımsal üretimin halk sağlığı açısından öneminin bir kez daha ortaya çıktığı bu günlerde, arıcılık faaliyetleriyle ilgilenmek isteyenler için arıcılık eğitimlerinden bal arısı zehri üretimine kadar birçok eğitim düzenleniyor.

"Sözleşmeli Arıcılık Modeli" kapsamında, Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği ve BEE'O Propolis işbirliği ilekursiyer arıcılara "Temel Arıcılık Eğitimi" verildi. Ziraat Yüksek Mühendisi Dr. Ali Korkmaz tarafından ana arının kovana yerleştirilmesi ve arıcılık teknikleriyle ilgili değerli tüm bilgiler aktarıldı.

Doğal arı ürünlerinin tüm üretim aşamaları üzerine olan bu teorik ve uygulamalı eğitimler ile arıcılar bal dışında arı sütü, polen, arı zehri, arı ekmeği ve propolis gibi arı ürünlerinin üretimine teşvik ediliyor.Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği ve BEE'O Propolis öncülüğünde gerçekleşen bu eğitim arı zehri üretimini teşvik adına önemli bir adım oldu. Türkiye'de ilk kez arı zehri üretimine başlayan firma, arıcıları da teşvik ederek üretimi büyütmeyi hedefliyor.

Kursa katılan Mustafa Faruk Altun 2 gün süren eğitimi değerlendirerek, “Şavşat’ta iki gün boyunca ‘Sürdürülebilir Arıcılık Projesi’ kapsamında Dr. Ali Korkmaz tarafından ilçemizdeki arıcılara verdiği eğitimden dolayı kendisine çok teşekkür ediyoruz.

Bizleri Ali Hoca’yla buluşturan Bee'O firması yetkililerine ve Sancar Güven'in yanı sıra Artvin Arı Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Durmuş ve üyelerine teşekkür ediyorum.

İlçemizde doğal bal üretiminin yanısıra arı ürünleri(propolis, polen, arı zehiri, arı ekmeği) gibi arı ürünlerinin nasıl üretebileceğimizi ve sözleşmeli arıcılık kapsamında nasılpazarlayacağımızı öğrenmiş bulunmaktayız.

İki gün boyunca Şavşat konferans salonunda bizlere kapılarını açarak bu faydalı eğitimi almamız hususun da emeği geçen Turgay Yazar dahil herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Dilan Şahinbaş