YEREL
Giriş Tarihi : 06-08-2021 12:51   Güncelleme : 06-08-2021 12:54

Su Akmayan Derede HES Projesi

Artvin’in Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya Köyünde, Ata HES Mühendislik Müşavirlik Enerji tarafından yapılması planlanan Aydın Regülatörü HES projesinin kurulacağı derede yılın 10 ayı neredeyse su bulunmuyor.

Su Akmayan Derede HES Projesi

Son yıllarda yaşanan iklim krizi nedeniyle sürekli artan kuraklık, Kılıçkaya Deresini de kuruttu.  Derede su olmadığı halde HES projesi var.

S. S Kılıçkaya Kadın Girişimi Üretim Ve İşletme Kooperatifi Kurucu ortaklarından Ayşe Katkat, “HES’lerin enerji amaçlı proje olmadığı, suyun kontrolü, kullanım hakkı olduğu söyleniyordu. Burada su yok, HES var! O zaman burada başka şeyler var. Bizim deremiz bunu çok net anlatıyor. Bu derede enerji üretilemeyeceğini, çünkü suyun olmadığını 5 yaşındaki çocuk size söyleyebilir” dedi.

HES’e verecek tek damla suyumuz yok

Yaşanan kuraklık neticesinde derenin kuruma noktasına gelmesi, köyde bir HES projesinin olması ve Türkiye genelinde çıkan orman yangınlarından dolayı derin üzüntü duyduğunu belirten Katkat, “Gerek ülke çapında, gerekse ilçemiz Yüncüler Köyünde yaşanan ve 33 evin yandığı yangınlar elbette ki hepimizi derinden üzdü. Herkese geçmiş olsun diyor, bu felaketlerin akılcı çözümler bulunarak son olmasını diliyorum. Bir yıldır Kılıçkaya Köyündeyim. Bu yıl aşırı kuraklık yaşanıyor, yağmur yok. Hava aşırı sıcak gidiyor. Derelerin suyu tarımsal sulamaya yetmiyor. İçme suyuyla bahçeler kurutulmamaya çalışılıyor ama bu defa içme suyu kullanıma yetmiyor. Anonsla kısıtlama isteniyor. Köy kooperatifi olarak buğday, mısır, pirinç ektik. Kuraklıktan dolayı gelişemediler. Hiç kimseye hele HES'lere verecek tek damla suyumuz yok” diyerek,  otlaklarda, çayırlarda otların kuruduğunu, ağaçlar kuruduğunu açıkladı.

Kuraklık ve aşırı sıcaklar nedeniyle ağaçlık alanların, otlakların, meraların küçük bir kıvılcımla yanmaya müsait durumda olduğunu ifade eden Katkat, “Bu bölgede yaşayan herkesi ve yetkilileri çok dikkatli olmaları konusunda uyarmak istiyorum. Maalesef ülkemizde birçok noktada çıkan yangın, ciğerlerimizi yaktı. Pandemi sonra büyük şehirlerde yaşayanlar köylere, kırsala akın etti. Kullanılmayan evlerin bakımsız elektrik tesisatları da, piknik vb. etkinliklerdeki olası insan hataları da bu yangınlara sebep olabilir. Bu olumsuz koşulları dikkate alarak köklü önlemlerin alınması şarttır. Köylerde yangın araçları dar sokaklardan geçemiyor. Zaten köylerde bu araçlar yok, ilçe veya ilden gelinceye kadar da iş işten geçiyor” dedi.

‘Her seferinde bile bile ağlamasak’

Elzem olmayan çok ultra projelere yatırım yerine, cana ve mala mal olan deprem, yangın, sel vb. gibi doğal afetlere karşı tam güvenliği sağlayıcı yatırımların yapılması gerektiğini dile getiren Katkat, “Her seferinde bile bile ağlamasak. Her köye 1 yangın aracı, cenaze aracı vermek Devletimiz için imkânsız mıdır? Köylünün başka ne lüksü var. Köyler İl Özel İdaresine bağlanınca İlçe Belediyeleri ile bağı da kesildi. Hizmetler yeterli değil. Köyler yönetime uzak ve kaderine terkedilmiş durumda. Özetle köylerde afetlerle mücadele için yeterli donanım yok. Her seferinde başa gelen çekilecek, yine yaralar sarılacak" diyerek üzerinde HES yapılması planlanan köyün deresinin kuruduğunu, sulamaya yetmediğini anlattı.

‘Kazanan biz olacağız’

Katkat açıklamasının sonunda bahçe sulamak için tutulan s u nöbetlerinde suyun azlığından kaynaklı olarak tartışmalar yaşandığını söyleyerek şu ifadelere yer verdi;  “İnsanlar köylere dönüş yapıyor. Var olan sular zaten yetersizdi. Şimdi iyice yetmeyecek. Onun için HES projesinden derhal vazgeçilsin. Bu dereden enerji üretemezsiniz. Susuzluktan ekinlerimiz yanıyor. Toplumumuzda çok anlamlı ve çok güzel bir söz var. ‘Eve lazım olan Camiye haramdır’ HES’e karşı hukuki mücadelemiz devam ediyor. İnanıyorum ki yüzde yüz haklı olan bizler kazanacağız.  Suyu iyice azalan deremizle yaşamaya çalışacağız.”

Ne olmuştu?

Geçtiğimiz yıl Ekim ayında yapılan Artvin İl Genel Meclisi toplantısında projenin zararlı olacağını söyleyerek diğer AK Partili üyelerden destek isteyen AK Parti Arhavi İl Genel Meclisi Üyesi Hüseyin Uzunhasanoğlu, Yusufeli Kılıçkaya Köyü’nde Ata HES Mühendislik Müşavirlik Enerji Sanayi ve Ticaret LTD Şirketi tarafından yapılması planlanan Aydın Regülatörü HES projesine ise “evet” oyu vermişti

DİLAN ŞAHİNBAŞ