YEREL
Giriş Tarihi : 09-06-2022 12:56   Güncelleme : 09-06-2022 12:56

Sorunlar yerinde tespit edildi

Sorunlar yerinde tespit edildi

CHP’li Bayraktutan: Cerattepe’de Maden Çıkmaya Devam ederse Kalbimiz Kurusun.

Cumhuriyet Halka Partisi YDK Başkanı Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, il ve ilçelerde gerçekleştirdikleri 4 günlük programın ardından açıklamalarda bulundu.

CHP Milletvekili Bayraktutan Artvin’in dört bir yanında gerçekleştirilen doğa katliamlarına dikkat çekerek “Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında Cerattepe’de madencilik faaliyeti son bulmazsa kanımız kurusun” dedi.

Artvin'in sorunlarını yerinde görünce farkına varıldığını, sadece birebir asıl kaynaklarından dinleyince sorunların öğrenildiğini belirten Bayraktutan, “Benim de bilmediğim az önce Özgür vekilim de anlattı hayvancılık ile sorunlardan haberim yoktu. Çay nakliyesi diye bir sorunun olduğunun farkında değildik, bunları gördük. Türkiye’de sorunları yerinde tespit etme ve bu sorunlara çözüm bulma çalışması gerçekleştiriyoruz. Haziran ayısın 3’ü ile 6’sı arasında gerçekleştirilen çalışmalar 10 Haziran’da Genel Başkanımıza rapor edilecek ve Genel Başkanımız, 14 Haziran Salı Günü Meclis Grup Toplantısında buna ilişkin çarpıcı gerçekler Türkiye kamuoyuna açıklayacak muhtemelen” dedi.

CHP birinci parti

Türkiye'de işsizlik olduğunu, Artvin'de de işsizliğin olduğunu söyleyen Bayraktutan, “Türkiye'de işsizlik var, Artvin' de de işsizlik var. Artvin'e ilişkin temel rakamlarda 9 bine yakın işsiz var. 165 bin nüfuslu şehirde, devletin verilerine göre 8 bin 894 işsiz var. Belediyeler güzel şeyler yapıyor. Artvin girişinde tamamıyla buraya bir an önce doğal gaz gelsin diye belediyenin tek başına yapmış olduğu fedakarlıktır. O yol baştan sona, bakın ne kadar güzel asfaltın üzerinde geldik, inşallah diğer kısımlarla ilgili belediyelerin çalışmaları devam edecek.

Ben buradan size açık açık ifade edeyim; yapılmış olan en derin ve en büyük kamuoyu araştırmasına göre CHP, Artvin'de birinci partidir. Bakın, yapılmış olan, belki tarihinde derler ki bütün kamuoyu araştırmalarının anası olan büyüğüne göre CHP birinci partidir” ifadelerini kullandı.

Bu ülke yeniden Mustafa Kemal ülkesi olacak

Genel Başkan Kılıçdaroğlu’nun milletvekilleriyle yapmış olduğu son toplantıya vekil eşlerinin de katıldığını açıklayan Bayraktutan, “Genel Başkanımız eşlerimize dedi ki, ‘Milletvekillerini yoğun bir tempo bekliyor. Eve gelemeyecekler. Anlayış göstereceksiniz.’ Ben de son bir ay içerisinde 2 veya 3 defa eve gittim ve yoğun bir tempoda geziyoruz. Bu ülkeyi ya yeniden Mustafa Kemal'in ülkesi yapacağız ya da Mustafa Kemal'in ülkesi diye anılarımıza koyacağız. Bu yol ayrımındadır Türkiye. Artvin bu konuda elinde meşaleyi taşıyan en önemli yerlerden bir tanesi” dedi.

Ortada sahip çıkılmayan bir çocuk var

Milletvekili Bayraktutan açıklamasına “Yusufeli’nde ilçe ile alakalı, yeni yerleşim yeri ile ilgili bir sürü hikaye anlattılar, bir sürü başarı hikayesi anlatmaya çalıştılar bizlere.Bugün bir Yusufeli hikayesi anlattılar, hepimiz dondu kaldık, milletvekilleri de şahit oldular.Ortada bir çocuk var, kimse sahip çıkmıyor.Çünkü o kadar sorun çıkmış ki orada, binaların fiyatları belli değil, yeni yerleşim yerleri ile ilgili hak sahipliği belli değil. Buna ilişkin defalarca konuşmalar yaptık;Yusufeli'nin tarihi ile ilgili, olmadı.Bugün Artvin'le alakalı bin soru önergesi var. Ne konuşuluyorsa aktarıyoruz ne konuşuluyorsa araştırma önergesi veriyoruz.

Şavşat’taki görüntüler yürek sızlattı

Şavşat'ta yüreğimi sızladı, orman kesimleri ile alakalı hep ısrarla söylüyoruz, artık millet bıktı bizden.Önceden devlet ormanı vatandaştan korurdu, şimdi roller değişti.Genç ağaçları kesmişler, kimsenin gıkı çıkmıyor.Bir katliam yapılıyor ve bu ilin yöneticileri ne yapıyor ben merak ediyorum. Ardanuç'ta da vardı, Artvin'de HatilaVadisi'nde de vardı,Kafkasör’ün üstünde de vardı.

Bedeli ne olursa olsun devam edecek

Biz iddia ile geliyoruz.Dediler ki siz ne yapacaksınız?Bize o yetkiyi vereceksiniz.Ben burada açıkça ifade ediyorum Cumhuriyet Halk Partisi, Millet İttifakı iktidar olduğunda eğer Cerrattepe'de maden çalışması sürer ise bizim kalbimiz kurusun. O maden çalışmasını yaptırmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi Yeşil Artvin Derneği ile kurumsal birlikteliğinin, kol kola yürümesinin bedelini ne olursa olsun devam ettirecektir.

CHP’linin namusu, şerefi olacak

Bugün Türkiye'nin kurumları yok edilmiştir. Türkiye'nin yargı bağımsızlığı yok edilmiştir.Kuvvetler ayrılığı yok edilmiştir. Türkiye'de bütün hukuk kararlarının altına imza atan hâkim cübbesi giyen bir kişi, bakan yardımcısı yapılmıştır.Bu basit bir atama değildir. Bu herhangi klasik bir hakim ataması değildir. Türkiye'de yapılacak bir seçim ile ilişkili olarak bütün demokratik kitle örgütlerinin Türkiye demokrasisinde özgürlük mücadelesi veren kişilere karşı bir gözdağıdır.Sizlere de böyle yapacağız demektir bu ve şunu bilecekler; bunları durduracak siyasal güç kimdir diye yataklara yattığı zaman vicdanlarında bunun muhasebesi ile şunu diyecekler ancak bunlar durdurabilir diye.Bu konuda hiç mütevazı değilim; Cumhuriyet Halk Partisi'nin Genel Başkanı Millet İttifakının birleşenleri ile beraber bunun amiral gemisidir. O masadan çıkacak olan her karar Cumhuriyet Halk Partisi'nin başının tacıdır.Bizim adayımız Ahmet'tir, Ali'dir,Velidir, hiç orasında değiliz.6’lı masadan çıkacak olan karar her Cumhuriyet Halk Partilinin namusu ve şerefidir.”

Dilan Şahinbaş