YEREL
Giriş Tarihi : 13-01-2022 11:02   Güncelleme : 13-01-2022 11:02

Sorumlu, gericiliği besleyen merkezi ve yerel iktidardır

Sorumlu, gericiliği besleyen merkezi ve yerel iktidardır

SOL Parti İl Yönetimi, Elazığ’da cemaat yurdunda gördüğü baskı ve gelecek kaygısı nedeniyle yaşamına son veren tıp öğrencisi Enes Kara için yazılı bir açıklamada bulundu.

Açıklamada, “Tarikat yurtları kapatılmalı! Tarikatların tüm varlıkları kamulaştırılmalıdır. Bu iktidarın siyasal İslamcı, harami düzenine mecbur değiliz! Kendi çocukları lüks-şatafat içinde yaşarken halkı açlığa, sefalete, çaresizliğe sürükleyenler hesap verecek”denildi.

SOL Parti İl Yönetimi, üniversite öğrencisi Enes Kara'nın kaldığı cemaat yurdunda yaşadığı baskılar nedeniyle yaşamını son vermesine ilişkin açıklama yaptı. Tarikat ve cemaat yurtlarının kapatılması gerektiğini vurgulayan SOL Genç Bolu, “Şüphesiz ki geleceksizleştirilen gençliğimiz Enes özelinde ilk değil, baskı ve kaygı altında milyonlarca gencin çığlığı ve çaresizliği bu ülkenin, bu kentin en yakıcı sorunudur. Kamu birikimleri yandaşlara aktarılırken, biz gençler okuyabilmek ve hayatımızı sürdürebilmek için karanlık tarikat ve cemaat yurtlarına mecbur bırakılıyoruz. Bu böyle gitmez” ifadelerine yer verdi.

Türkiye’nin içinde bulunduğu karanlık tablodan iktidar ve tüm yerel yönetimlerin sorumlu olduğu belirtilen açıklamada, “Üzüntümüz ve öfkemiz çok büyük! Tarikat ve cemaat yurtlarında yaşanılan intiharların, cinayetlerin ve kazaların sayısı sayılamayacak kadar fazla. Ensar Vakfı’nda tecavüze uğrayan çocuklardan, Süleymancıların yurdunda yanarak ölen çocuklara, bu yurtlarda kafası kesilen gençlerden, intihara sürüklenen gençlere! Bugün bu yaşanılanlara kader veya fıtrat diyenler, psikolojik sorunların sonucu diyenler çıkacaktır. Hayır! Bu cinayetlerin sorumlusu, gerici aklın doğasına bırakanlardır!  Bugün yaşanılanların sorumlusu baskıcı ve gerici dinci zorbalığı besleyen merkezi ve yerel iktidarlardır! Bizler bu ülkenin, bu memleketin aydınlık geleceği olarak bir kez daha ifade ediyoruz: Kamusal, laik bir eğitim sistemi ve barınma ortamı yaratmak için mücadele edeceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Her kuruş geri alınmalı!

Tarikatların tüm varlıklarının kamulaştırılması gerektiği ifade edilen açıklamada, “Geleceğimiz için sesleniyoruz; gençliğimizle bir kez daha sesleniyoruz;Tarikat yurtları kapatılmalı! Tarikatların tüm varlıkları kamulaştırılmalıdır. Buralara aktarılan her kuruş geri alınmalı, gençlerin ihtiyaçları için kullanılmalıdır. Sol Genç Bolu olarak çocukları yatılı tarikat okullarına, imam hatiplere; gençleri cemaat yurtlarına gitmek sorunda bırakan AKP iktidarına sesleniyoruz: Gelecek kaygıları yaşattığınız, karamsarlığa sürüklediğiniz gençler örgütlü kötülüğünüze ve iktidarınıza son verecek” denildi.

özel