YEREL
Giriş Tarihi : 03-10-2021 19:20   Güncelleme : 03-10-2021 19:20

“SONUNDA YUSUFELİ DİYE BİR YER KALMAYACAK”

“SONUNDA YUSUFELİ DİYE BİR YER KALMAYACAK”

“Ömrümün 23 yılını baraja karşı mücadele ile geçirdim. Başarılı olamadıysam da teslimiyetçi olmadığım için huzurluyum.”Yusufeli’nde 40 yıldır profesyonel fotoğrafçılık yapan Ali Yıldırım, Yusufeli’nin sorunlarını dile getirdi.  Yeni yerleşim yeriyle eski Yusufeli’nden hiçbir eser kalmayacağına vurgu yapan Yıldırım, Yusufeli hep bedel ödedi, ödüyor ve ödemeye de devam edecek diyor.

Yeni yerleşim yerinde bizzat kendi adıma hak sahipliği olmadığını belirten Ali Yıldırım, “ Yeni yapılan konutlar konusunda yeterli bilgiye sahip değilim. Fakat tahsis edilecek konutlar hak sahiplerine dağıtılırken nasıl bir uygulama ile karşılaşılacağı merak konusudur. Benim endişemi söylemem gerekirse, konutların hak sahiplerine verilişinde yandaş ve yandaş olmayan ayrımı olacak. Vatandaşa kamulaştırma paraları ödenirken “kılı kırk yaran” bir uygulamanın olduğu yerde hiç gereği olmayan “seyir tepelerinin” yapılması kaygımı ispatlayan bir örnektir. Vatandaşımızın şu an hiç düşünmediği konu ise konutların fiyatlarının ne kadar olacağı ve konutların borcunun geri ödenmesine vatandaşın gücünün yetip yetmeyeceğidir. Bazılarına göre konutlar sanki bedava verilecek, bazılarına göre çok cüzi rakamlarla verilecek. Kulağımıza gelen duyumlara göre konut fiyatları beklenenden çok yüksek olacaktır. Örnek: Konut fiyatı 250 bin TL olursa taksit ödemeleri başladığında, bu konutun aylık taksitini hesap edelim; 250 bin TL’yi 15 yıla böldüğümüzde yıllık taksit tutarı bin 6500 TL oluyor. Yıllık tutarı da 12 aya böldüğümüzde ise aylık taksit tutarı bin 390TL oluyor. Yeni Yusufeli de yaşayacak bir emeklinin bu parayı ödeme şansı yoktur” dedi.

Kamulaştırma rakamlarının Yusufeli halkının sefalete düşmesine vesile olacak cinsten olduğunu belirten Ali Yıldırım, “Gönüllü satışlar Devlet Su İşlerinin arayıp ta bulamadığı bir fırsat idi halkımız bu fırsatı DSİ ye verdi ne yazık ki. Öngörülen kamulaştırma rakamları halkın sefalete düşmesine vesile olacak kadar az ve komiktir. Örnek verecek olursak: Konutlara verilen fiyatlar metre karesi 1000 TL civarındadır. Konut ya da işyerlerine verilen fiyatlarla başka bir yerde aynı konutu ya da işyeri alma şansı asla yoktur, üstelik verilen rakamlardan yıpranma payı kesilmektedir” diye konuştu.

 Yusufeli esnafının buradaki ticari faaliyetlerden yeterince yararlanamadığını da söyleyen Ali Yıldırım, “Yararlanamamasının sebebi ise bana göre işçi ücretlerinin düşük olması, dışarıdan işçi getirilmesi, şirketlerin toplu alımlarını Yusufeli dışından yapması, alışverişlerin büyük marketlerden yapılması ve bu marketlere giren paranın ilçemizdeki bankalara dahi girmeden dışarıya gitmesidir. Esnafımız önünü göremediği için sattığı ürün yelpazesini kısıtlı tutmak zorunda kaldığından alışverişlerin internetten yapılması da esnafımızın aleyhine gelişmektedir” ifadesine yer verdi.

Yeni yerleşim yerinde eski Yusufeli kültürünü yaşatmanın neredeyse imkânsız olduğuna dikkat çeken Ali Yıldırım, “Yusufeli ilçesi yeni yerleşim yerine taşındıktan sonra bir müddet kamulaştırmalardan aldıkları para ile hayatlarını idame ettirecek Bu paralar bittikten sonra sıkıntı başlayacaktır. Yeni yerleşim yerinde eski Yusufeli kültürünü yaşatmak neredeyse imkânsız olacak. Mevcut Yusufeli’mizdeki caddeler evler olmayacak, esnaflar birbirine uzak olacak. Bildiğim kadarıyla çarşısı ve ana caddesi diye bir yer olmayacak. Esnafımız mevcut ilçedeki olduğu gibi önünü göremeyeceği için yatırım yapmaktan kaçınacak, dolayısıyla halkımız daha çok büyük marketlere ve internet alışverişlerine yönelmeye devam edecek, küçük bakkallarımız kalmayacak. Yeni yerleşim yeri eski Yusufeli’mizi hiçbir şekliyle tutmayacağı için kısa zamanda insanımızın imkânı olanların burada yaşamayı tercih etmeyerek göç edecektir. Bu sözüm bir felaket tellallığı değildir. Eski Yusufeli’miz mahalleleriyle beraber 3800 dönüm arazı üzerine oturmuş verimli topraklardan oluşan bağı bahçesi, her türlü sebze ve meyvesi olan bir cennetti, biz cennetimizi yaşatmayı beceremedik. Yeni yerleşim yerinin zemini maden sahasına ait olduğu için, belki ileride tekrar yeni yerleşim yeri aramaya mecbur bırakacak bir yere geçici olarak taşınıyoruz diyebilirim. Baraj suları dolduktan sonra iklimin olumsuz yönde etkileneceğini de göz ardı etmemeliyiz. Bir kaç yıl sonra bu barajlardan dolayı Yusufeli zeytini diye bir şey olmayacak” ifadelerini kullandı.