YEREL
Giriş Tarihi : 25-03-2021 14:52   Güncelleme : 25-03-2021 14:52

Son gün 31 Mart!

Esnafa gelir kaybı ve kira desteği başvurusu için son gün 31 Mart.

 Son gün 31 Mart!

Ticaret il müdürlüğünce resmi internet sitesinden yapılan açıklamada; “Esnaf ve Sanatkârlarımız ile Gerçek Kişi Tacirlerimizi, Covid-19 salgınının olumsuz etkilerinden korumak amacıyla 22.12.2020 tarihli ve 3323 sayılı Cumhurbaşkanı Kararı kapsamında; 3 ay süreyle ödenmek üzere aylık 1.000 Türk Lirası “Gelir Kaybı Desteği” ile ilimizde aylık 500 Türk Lirası “Kira Desteği” için başvurular 31.03.2021 Çarşamba günü saat 23.59’a kadar e-Devlet Kapısı (www.turkiye.gov.tr) üzerinden elektronik ortamda alınmaya devam etmektedir.

Bahse konu desteklerden; 14.12.2020 tarihinden önce vergi mükellefiyetini tesis ettirenler, Esnaf ve sanatkâr siciline kayıtlı olan vergiden muaf esnaf ve sanatkârlar, Faal olan ve ticari kazançları basit usulde tespit edilenler, Kira desteği için işyeri kira olanlar, Faal olan ve işletme hesabı esasına veya bilanço esasına göre defter tutanlardan “esas faaliyet konusu” Ticaret Bakanlığı tarafından desteklenen NACE kodları arasında yer alan esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirler faydalanabilmektedir.

Kira desteği sürecinde;  İlimizde kira desteğine başvuruda bulunan ve başvurusu ile ilgili itiraz süreci devam eden esnafımızın işlemleri devam etmektedir. Kira desteği için gerekli evraklar; işyerine ait imzalı kira sözleşmesi ve 2020 yılı içerisinde kira ödemesinin yapıldığını gösterir banka dekontu olarak belirlenmiştir. Başvuru ile ilgili imzalı kira sözleşmesi ve 2020 yılına ait bir adet banka dekontunun başvuru esnasında e-devlete yüklenmesi gerekmektedir.
Kira Desteği başvuruları Ticaret İl Müdürlüğü personelince, Bakanlığımızca belirlenen kurallar çerçevesinde değerlendirilecektir.
Başvuruları olumlu neticelenen esnaf ve sanatlarımız ile gerçek kişi tacirlere destek ödemeleri 3 ay süreyle kendilerine ait banka hesap numaralarına (IBAN) yapılacaktır.
Başvuru şartlarını taşıyan tüm esnaf ve sanatkârlar ile gerçek kişi tacirlerimizin, Gelir Kaybı Desteği ve Kira Desteği için e-devlet üzerinden başvuru yapmaları, e-devlete erişim imkanı olmayan esnafımızın bağlı bulundukları Esnaf Odasına veya kendi Serbest Muhasebecisine şahsen başvurmaları gerekmektedir.
Detaylı bilgi için, Artvin Ticaret İl Müdürlüğüne müracaat edilebilir. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.” İfadelerine yer verildi.