YEREL
Giriş Tarihi : 11-06-2022 13:15

SOL Parti’den 7 maddelik çözüm önerisi

SOL Parti’den 7 maddelik çözüm önerisi

SOL Parti Artvin İl Örgütü, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın duyurduğu ve 1 Temmuz 2023’e kadar geçerli olacak yüzde 25’lik kira zammı sınırına ilişkin bir açıklama yayınladı.

Hükümetin açıkladığı yüzde 25’lik kira zammı sınırının barınma krizini çözmeyeceğini belirten SOL Parti Artvin İl Örgütü, 7 maddelik çözüm önerisi açıkladı. “Barınma krizini çözmek için sosyal konutlar yapılmalı ve yaygınlaştırılmalı” diyen SOL Parti, kira fiyatlarındaki yükselişin durdurulması amacıyla üst sınır getirmek üzere düzenleme yapılması gerektiğini vurguladı.

Açıklamada, “Bu düzenleme AKP’nin inşaat şirketlerini ve müteahhitleri beslemenin ötesine geçmeyen konut politikalarıyla ortaya çıkardığı barınma krizini derinleştirmekten başka bir işe yaramayacaktır” değerlendirmesi yapıldı.

Bazı kent merkezlerinde ortalama kira fiyatlarının 20 bin lirayı bulduğunu hatırlatan SOL Parti, yeni düzenlemenin, sözleşmesiz kiracılığın ve tahliyelerin önünü açacağını, kiralara yönelik bir üst sınır belirlenmediği sürece barınma krizinin büyümeye devam edeceğini belirtti.

SOL Parti Artvin İl Örgütü, konuyla ilgili alınması gereken 7 acil çözüm önerisini sıralayarak, konut meselesini bir rant aracı olarak gören anlayışın terk edilmesi gerektiğini, sosyal konutların yapılmasını, evden çıkarmalar ve tahliyelerin durdurulmasını, öğrencileri cemaat ve tarikatlara mahkum bırakılmalarından vazgeçilmesini talep etti.

“Herkesin nitelikli konutlarda insanca yaşamasını sağlayacak kamucu sosyal konutlar için mücadeleyi büyüteceğiz” diyen SOL Parti’nin çözüme dair 7 maddelik önerisi şöyle:

“FAZLA KONUTLAR KAMULAŞTIRILMALIDIR

1. Barınmanın temel bir insan hakkı olarak tesisinin ilk adımı olarak konutu rant aracı olarak gören anlayış terk edilmelidir.

2. Barınma krizini çözmek için sosyal konutlar yapılmalı ve yaygınlaştırılmalı, başta bankaların ve inşaat şirketlerinin elinde bulunanlar olmak üzere fazla konutlar kamulaştırılmalıdır.

3. Kira fiyatlarındaki yükselişin durdurulması için üst sınır getirmek üzere düzenleme yapılmalıdır.

4. Evden çıkarmalar ve tahliyeler durdurulmalıdır.

5. Kiracıları tahliye ve kira artışlarına karşı koruyucu yasal düzenlemeler yapılmalıdır. Borçlar Kanunu'ndaki 10 yıllık kiracının tahliyesine izin veren ve 5 yıllık kiracılar için açılan kira tespit davası maddeleri iptal edilmelidir.

6. Öğrencilerin cemaat ve tarikatlara mahkum bırakılmalarından derhal vazgeçilmeli, öğrencilerin KYK borçları silinmeli ve öğrencilere yönelik parasız, nitelikli yurtlar ve barınma imkanları sağlanmalıdır.

7. Barınma hakkıyla ve bağlantılı olarak temel hakların güvencesi, insanca yaşam koşullarının sağlanması için kira yardımı yapılmalıdır.

Dilan Şahinbaş

Haberin Galerisi : SOL Parti’den 7 maddelik çözüm önerisi
Artvin'de HaberArtvin'de Haber