YEREL
Giriş Tarihi : 14-08-2021 11:15   Güncelleme : 14-08-2021 11:17

SOL Parti: Saray'ın mülteci politikası katliamlara kapı aralıyor

SOL Parti Artvin İl Yönetimi “Sarayın Mülteci Politikası Katliamlara Kapı Aralıyor” başlıklı bir bildiri yayımladı.

SOL Parti: Saray'ın mülteci politikası katliamlara kapı aralıyor

Bildiride “Faşist saldırılara, ayrımcılığa karşı duracağız, öfkemizi Ortadoğu’yu yangın yerine çeviren emperyalizme ve iktidara yönelteceğiz” denildi. 

Ankara'nın Altındağ ilçesinde yaşanan olayların büyük bir tehlikeyi işaret ettiğini vurgulayan SOL Parti, "Faşist saldırılara, ayrımcılığa karşı duracağız, öfkemizi Ortadoğu’yu yangın yerine çeviren emperyalizme ve iktidara yönelteceğiz" açıklamasını yaptı. "Irkçılığın ve ayrımcılığın karşısındayız" denilen SOL Parti'nin açıklamasında, "Sarayın mülteci politikası katliamlara kapı aralıyor" denildi.

Altındağ’da yaşanan olayların büyük bir tehlikeyi işaret ettiğini, bu insanlık dışı vahşetin arkasında iktidarın biriktirdiği sorunların, dayattığı çözümsüzlükle birlikte düzen muhalefetinin çözümsüzlüğünü derinleştiren milliyetçi politikalarının olduğu belirtilen bildiride, “Ne yurttaşların ne de mültecilerin güvenli yaşam alanını oluşturmayan, mülteci sorunuyla ilgili bütün sorumluluğu halkın omuzlarına yükleyen Saray rejiminin sorumsuzluğu bu sonuçları ortaya çıkardı. Altındağ’da öncelikle Emirhan Yalçın’ın hayatını kaybetmesine, ardından mültecilerin evlerinin taşlanmasına, mahallelerinin basılıp dükkânların yağmalanmasına kadar varan olaylar silsilesine neden olan esas şey iktidarın izlediği yanlış politikalardır” denildi.

İktidarın basiretsiz ve aciz dış politikaları nedeniyle bugün ABD, NATO ve AB’nin maşa olarak kullanmakta olduğu Türkiye’ye düzensiz, kayıtsız, kontrolsüz bir mülteci akışının gerçekleşmekte olduğu ifade edilen bildiride, “Biden’la yapılan son görüşmede, ABD’den güç alabilmek için Afganistan’da “nöbet” üstlenen, rüşvet karşılığında Geri Kabul Anlaşması imzalayan iktidar, Türkiye’yi ABD’nin ve Batı’nın “tampon bölgesi’ haline getirmektedir. İktidarın izlediği bu politikanın emek piyasasında yarattığı rekabetten gündelik hayatta tetiklediği kültürel çatışmalara kadar uzanan pek çok nedenle ortaya çıkardığı gerilim, bundan nasıl nemalanacağından, nasıl çıkar sağlayacağından gayrısını düşünmeyen egemen sınıfların ve uşaklık ettikleri emperyalistlerin işine geliyor” denilerek, AKP’li aparatlar tarafından açıkça belirtildiği gibi, bir kısım burjuvanın, kayıt dışı ve ucuz işgücü olarak gördüğü mültecilerin emeğine göz dikmekte olduğu açıklandı.

İktidarın batılı emperyalist entegrasyondan mültecileri bahane ederek para sızdırmakta olduğunu, fakat mültecilerin yaşam hakkını sağlayacak sosyal politikaları üretmekten inatla uzak durmakta olduğu açıklanan bildiride, “Ülkeye aldığı mültecilere ilişkin hiçbir sorumluluk üslenmemektedir. Düzen muhalefetinde uzanımlarını bulan başka burjuva hizipler ise örtülü ya da açık olarak nefret söylemini körüklemekte, ırkçılığa varan bir yabancı düşmanlığı yapmakta, bu sayede iktidara galebe çalacağını düşünen kolaycı bir siyasetle yangına benzin dökmekten geri durmamaktadır. AB ülkeleri ve emperyalist blok da sürekli olarak Türkiye’nin mülteciler için güvenli ülke olduğundan dem vurmakta, AKP iktidarına rüşvet vererek kendi yaratıkları savaş ortamının kefaretinden uzak durmak istemektedirler” denildi.

Bildiri şu ifadeler kullanılarak sonlandırıldı;

“SOL Parti olarak, mültecilere yönelen şiddetin, linç girişimlerinin, talanın, nefret söyleminin, ırkçılığın ve ayrımcılığın karşısındayız. Dün akşam Altındağ’da gerçekleştirilen saldırının kalabalığa karışan failleri kadar, sağcı ideolojilerle azmettiriciliğe soyunan burjuva muhalefet ile kaostan nemalanmayı huy edinmiş iktidar temsilcileri de aynı cürmün ortağıdır!"

DİLAN ŞAHİNBAŞ