YEREL
Giriş Tarihi : 09-08-2021 11:07   Güncelleme : 09-08-2021 11:07

Sol Buluşmanın konuğu Önder İşleyen

Sol Parti, 7 Ağustos Cumartesi günü saat 14.00’te Artvin Belediyesi Sosyal Tesislerinde “Adalet, Laiklik ve Demokrasi için SOL Buluşma” başlıklı bir etkinlik gerçekleştirdi.

Sol Buluşmanın konuğu Önder İşleyen

Buluşmanın konuşmacı konuğu SOL Parti Başkanlar Kurulu Üyesi Önder İşleyen oldu.

SOL Parti’nin “Şimdi Örgütlenme Zamanı, SOL Zamanı” adıyla başlattığı örgütlenme kampanyası çeşitli etkinliklerle sürüyor. SOL Parti İl başkanı Sercan Dede, Artvin Örgütü adına selamlama konuşması gerçekleştirdi.

Buluşmaya katılım gösterenlere hoş geldiniz diyerek konuşmaya başlayan Dede, Artvin’de muhalefet örgütlerinin sıklıkla panel, söyleşi, siyasi değerlendirme yapma fırsatı bulduğunu, pandemi sürecinin bu tür buluşmaların önüne geçtiğini ama SOL Parti’nin bu süreç içerisinde sağlık koşullarını da önemseyerek buluşmalar yapmaya devam ettiğini belirtti.

SOL Parti’nin ülkedeki ihtiyacı temsil ettiğini aktaran dede, Ülkedeki sağcı politika her geçen gün artarak baskı uygulamaya devam ediyor. Ülke yangın yerine döndü ama yanan sadece ormanlar değil. Toplumun durumu içler acısı, yoksulluk arttı gidiyor. Bu ülkenin başına gelmiş en büyük felaket AKP iktidarıdır. AKP’yi göndermek bizim en önemli görevimizdir. AKP’yi Artvin’de gerilettik ama bu yeterli değil. Ülke genelinde geriletmemiz gerekiyor dedi.

SOL Buluşma’nın konuşmacı konuğu Önder İşleyen ise şimdiye kadar AK Parti’yi geriletme stratejisi izlediklerini ve bunu kısmen de olsa başardıklarını şimdi ise AK Parti’yi yıkma stratejisi izleyeceklerini vurgulayarak, “Ülkenin çoğu yerinde yangın var eminiz ki onların vicdanları sızlamıyor, uykuları kaçmıyor bile. Bu halka en büyük ihaneti bu iktidar yapıyor. Biz biliyoruz ki onları gönderdikten sonra ülke kolay kolay toparlanamayacak ama AKP’yi tarihin çöplüğüne gönderme zamanı geldi. Üzerine yeni bir toplum inşa edebileceğimiz güzellik bizde var” diyerek bugün yangın bölgesinde halkın elleriyle toprak atarak yangını söndürmeye çalıştığını ama yangın bölgesinde Devlet’in olmadığını söyledi.

Türkiye’nin küllerinden yeniden doğmasının mümkün olduğunu laik, demokratik ve eşitlik üzerine kurulacak yeni bir Türkiye için örgütlü mücadele gerektiğini ifade eden İşleyen, “Bütün dünyada yükselen hak hareketini örgütlemek için SOL Parti ortaya çıktı. Henüz yolun başındayız ve SOL Parti’nin örgütlenmek için inşa süreci dalga dalga devam edecek. Bu rejimin arkasında duran kapitalizm çöküyor, Siyasal İslam rejimi de çöküyor. Ortada bir çözümsüzlük var ve temel mesele bu çözümsüzlük anında farklı bir yol bulmak üzerine yükselen bu sömürücü sistemle mücadeleyi örgütlemek. Türkiye'nin pek çok sorun var ve iktidar bu sorunlara yanıt vermiyor” ifadelerini kullanarak iktidarın çözülme ve dağılma aşamasında direnç göstereceğini aslında 7 Haziran seçimlerinde iktidardan düştüğünü ama 10 Kasım’daki bombalamalarla iktidarda kaldığını belirtti.

Temel meselenin iktidarın neyi yapamayacağı sürecinden çıktığını önemli olanın Türkiye’nin muhalefetin ne yapacağına düğümlenmiş olduğunu dile getiren İşleyen, “Seçim de dâhil olmak üzere örgütlü bir mücadeleyi düşünen muhalefetin iktidarı alacaktır. Temel mesele tüm muhalefet güçlerinin birleşerek yapacaklarıdır. Türkiye’de muhalefet hareketlerinin tek amacı hiçbir şekilde hesap kitap yapmadan iktidarı devirmek olmalı. Tabii ki birbirimizi eleştireceğiz ama bu halkadan çıkmadan eleştireceğiz. CHP’nin özellikle ilerici birikimi dışlayarak bu süreci yürütmesinin ardından başarılı olması mümkün değildir. Devlet’in her yanı tarikatlarla cemaatlerle örülmüş durumda. Siyasal İslam’la hesaplaşmayı göz önüne almayan, laikliği önüne koymayan bu iktidardan kurtulamaz” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ