YEREL
Giriş Tarihi : 26-02-2021 15:10   Güncelleme : 26-02-2021 15:10

Sokaktaki Vatandaş Ne Diyor

Dilan Şahinbaş’ın sunumuyla gerçekleşen Sokağın nabzı programında vatandaşlar Artvinli TV’ ye röportaj verdi.

Sokaktaki Vatandaş Ne Diyor

Röportajda birçok soruyu cevaplayan vatandaşlar, mezun olduktan sonra iş bulamamaktan, pandemi sürecinin zorluklarından ve uzaya roket yollama konusundaki sorulara cevap verdiler.

Röportajın tamamı ise şu şekilde:

Canberk Duran: Öğrenciyim KTÜ’de Meteoroloji ve malzeme mühendisliği okuyorum.

Gelecek kaygısı yaşıyor musun? Mezun olduktan sonra neler yapacaksın?

Gelecek kaygısını büyük ölçüde yaşıyoruz, mesela görüşüp buluştuğumuz bütün arkadaşlarımızla da konuşmalarımız artık hep gelecek kaygısı üzerine, bölümü bitirdikten sonra iş bulamam kaygısıyla yüksek lisans yapmaya ve akademik olarak ilerlemeye düşünüyorum ama bu konuda da oldukça insanları zorluyorlar. Mesele en basit örneğini verecek olursam geçen yıl mezun olan bir arkadaşım mühendis olarak mezun oldu, iş başvurusunda da şöyle demişler “İlk olarak sizi işçi olarak alalım daha sonra beğenirsek mühendislik boyutuna terfi ettirip, mühendis olarak çalıştıralım.” yani piyasalar bu kadar kötüyken tabi ki bizde gelecek kaygısı yaşıyoruz

Yurt dışındaki öğrenciler genelde sizin yaşlarınızda ülkeleri geziyorlar ya da yurtdışı seyahatları yapıyorlar, siz bunu yapabiliyor musunuz?

Çok yaralı olduğumuz bir noktaya değindiniz, benim de hayallerimde çok uzun zamandır yurtdışına çıkmak, dil öğrenmek ve bu konuda kendimi geliştirmek var. Ama maalesef dolar, Euro bu kadar yüksekken maddi olanaklar el vermiyor, o yüzden bu gibi şeyleri gerçekleştirmek büyük bir hayalim olsa da bu imkanlarla oldukça zor.

Genellikle inşaat mühendisleri mezun olduktan sonra iş bulamıyor ya da maaşları çok az oldukları için yurt dışına çıkıyorlar siz böyle bir şey düşünüyor musunuz?

Böyle bir şey benim de hayalim ama bunun için dil ihtiyacı var, dili de ülkemizde geliştirmek oldukça zor, çünkü okul hayatımızda aldığımız dil eğitimi yeterli değildi. Bunun için dil kurslarına gittim ama dil kursları da para tuzağı olmuş durumda ve bana çok bir katkı sağladığını söyleyemem. Bu yüzden dil öğrenmek için yurtdışına çıkmayı düşünüyorum orada bunun daha çok hakkı verildiğini düşünüyorum.

Boş zamanlarınızda neler yapıyorsunuz?

Şu an pandemi dolayısıyla çok bir şey yaptığım söylenemez. Genellikle zamanı evde dizi izleyerek, ders çalışarak değerlendiriyorum, kendimi geliştirmeye yönelik dil öğrenme konusunda tabi ki çabalarım da var. Bu şekilde zamanımızı geçiriyoruz.

Siz bu şekilde gelecek kaygısı yaşarken ülkemiz teknolojik açıdan çok gelişti, hatta roketimizi yollayacağız aya bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Keşke gerçekten söylendiği gibi gelişmiş olsaydı, mesela uzay konusunda değişik değişik yorumlar değil de daha çok bilimsel olarak açıklamalar yapılıyor olsaydı ülkemiz için daha iyi olabilirdi. Açıkçası ben uzayla alakalı sosyal medyada dönen tartışmalara gülerek bakıyorum ve bunları dinlerken başım ağrıyor. Çünkü olması gereken bu değil daha bilime yönelik çalışmalar yürütülmesi ve daha altı dolu bir şekilde ilerlemesi gerekiyor. Ama ne yazık ki bu şekilde ilerlediğini düşünmüyorum bizim ülkemizin bilime uzak olduğunu ve bu gibi şeylerin insanları kandırmaya yönelik olduğunu düşünüyorum. Umarım denilen şeyler yapılır çünkü buna ihtiyacımız var.

Onurcan Taşkın: Artvin’de yaşıyorum, öğrenciliğimi bitirdim şu an yüksek lisans yapmaktayım,

Mühendislik okudun ve çok fazla iş bulamayan mühendislik mezunu var iş bulsa dahi aldıkları paradan memnun olmayan, bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz?

Çok sayıda mezun olmasından kaynaklı döngüde bir sorun olduğunu düşünüyorum ve kadrolarında azalması gerekiyor, açıkçası benim bile yüz civarında inşaat mühendisi mezunu arkadaşım var. O yüzden mezun öğrencilerin çok olmasından dolayı bu durumun bir an önce çözülmesi gerektiği tarafındayım.

Mühendis olan mezun öğrenciler yurtdışına gidip orada çalışıyor orada aldıkları parayla daha tatmin olabiliyorlar siz bu konuda neler söylemek istersiniz?

Açıkçası böyle düşünen insanlarda çok var, benim de Katara giden Azerbaycan giden yakın arkadaşlarım var yani kendi görüşleri doğal olarak daha fazla para kazanmak haklarını almak istiyorlar benim amacımda ülkemize daha iyi bir hizmette bulunmak o yüzden kendimi yüksek lisans ta farklı bir alanda katarak kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Bence bu olay tamamen insanın kendisinde bitiyor, başarabileceğinize inandığınız sürece burada da, yurtdışında da yapılabilir diye düşünüyorum.

İş sağlığı güvenliğini daha kolay iş bulabilmek için mi okuyorsun yoksa iki işi bir arada tutabilmek için mi?

Aslında ikisi de doğru hem daha rahat bir şekilde iş bulabilmek, hem de kendimi öne çıkarabilmek için iki tarafa da yönelmek istiyorum. İş sağlığı ve güvenliği biliyorsunuz ki Türkiye’nin bu aralar çok üstüne düştüğü bir konu ve ilgide git gide daha çok artıyor, gerçekten ihtiyacımız olan bir bölüm.

Üniversiteye hazırlanan bir sürü öğrenci var bu pandemi döneminde çok zorluklar yaşıyorlar sınavlarının iptal edilmesini istiyorlar vs. sen bu öğrencilere neler söylemek istersin?

Bence seçilen bölümün, mesleğin ülkemize tabi ki desteği var ama kendimce ifade edecek olursam üniversite diye sınırlandırmamız gerekiyor. Her şeye açık olmalıyız. Ben deneme çözüyorum, test çözüyorum daha ne yapayım diyen tarzda öğrenciler var, her şeye kulaklarını kapıyorlar, bunu zamanında bende yaptım ama pişmanım. Dediğim gibi her konuya açık olmamız gerekiyor mesela bir arabanın tamir mi var ya da evinizde bir makine mi bozuldu bunlar hakkında göz aşinalığınız ya da biraz da olsa ilginiz ve bilginiz olması gerekiyor bence. Demek istediğim önemli olan tek şey bölüm değil ben atıyorum inşaat okudum makine mühendisliği okudum diyerek geçmemek gerekiyor. Bunlardan da tabi ki güzel bir meslek sahibi olup hayatınızı sürdürebilirsiniz ama bana mesela bir hak daha verseniz belki sanayici olabilirdim, kendimi bu alanda geliştirip çok güzel miktarlarda para kazanabilirdim, hem de kendi işimi yapıyor olurdum. Özetle sadece bölümlere, üniversitelere takılıp kalmaktansa hayatımızla bir şeyler öğrenip bunları mesleğe dökebiliriz.

Türklerin uzay konusundaki merakı özentilikten mi kaynaklanıyor yoksa gerçekten ilgilenildiğini mi düşünüyorsun?

Sebebi biz macerayı çok seven bir ülkeyiz ve bize reelden ziyade hayali şeyler daha fazla hoşumuza gidiyor. Kesinlikle sebebi olup olmadığından ya da çevremizin bu konularla ilgilenmesi değil de hayali sevdiğimiz ve farklı yerlere ulaşmak istediğimiz için olduğunu düşünüyorum

Birkaç sene kurulan uzay bilimi enstitüsü 2023 yılında aya roket göndermeye hazırlanıyor bu roket Türkiye’nin ilk milli ve hibrit roketi olacak sizce uzaya ülkemizde önem veriliyor mu?

Açıkçası daha öncesinde önem verilmiyordu ama isim vermem gerekirse Elon Musk’ tan sonra biraz daha bilime önem verdiğimizi düşünüyorum. Mesela ben haberleri çok takip eden birisiyim bütün gündem, dünya haberleri olsun hiç bilimsel haberler görmüyordum ama Elon Musk’ın ülkemizde büyük siyasilerle görüşmesinden sonra bunun biraz ilerlediğini düşünüyorum. Bu konuda başarılı olan birçok insan var bizde yapmak istedik doğru yolda olduğumuzu da düşünüyorum ve daha çok bu tarz şeylere yönelmemiz lazım. Bu konularda daha hızlı, ilgili ve gerçekçi bir ülke olmamız gerektiğini düşünüyorum.

Kevser SARIKAYA