YEREL
Giriş Tarihi : 14-12-2021 18:29   Güncelleme : 14-12-2021 18:29

Sokak Hayvanları İçin Tiyatro Gösterisi

Sokak Hayvanları İçin Tiyatro Gösterisi

Hopa’da Diş Hekimliği yapan yaşam savunucusu Alev Aktürk, sokak köpeklerinin kısırlaştırılması için gerekli masrafları karşılayabilmek için 25 Aralık 2021 tarihinde Emre Düğün Salonu’nda tiyatro gösterisi sahneleyecek.

Hopa’daki sokak köpeklerinin kısırlaştırılması için gerekli masrafları karşılayabilmek için 25 Arlaık 2021 tarihinde Emre Düğün Salonunda tiyatro gösterimi yapacak olan Diş Hekimi Alev Aktürk, “Hopa'daki tüm sokak köpeklerini kısırlaştırma projesine destek olsun diye bir oyun gösterisi yapacağım. Teması kadın olan bir oyun.Dünyanın geleceği için doğanın katlinde böyle karşı duranlar, hayvan özgürleştirilmesi de dahil olmak üzere kadın mücadelesiyle bence aynı saflarda yer aldıkları için, paralel işlenebilecek şeyler, o da onun parçası. Feminist ve aynı zamanda hayvan haklarını da savunan şekilde o kuranlara, Türkiye kadın hareketi de kafa yormaya başlaması gereken bir süreç” dedi.

‘Hayvan severlerin ekstra bir bilince erişmiş olanlar değildir sadece’

Hayvan sever olduğunu ifade eden birçok insanın vejetaryen olmadığını, sokaktakikedi, köpek ya da evdeki kedisi, köpeği için mücadele veren, onu seven, hayvansever diye geçen insanların birçoğununakşam yemekte bir kuzu yiyebildiğini belirten Aktürk, “Hayvanseverler böyle ekstra bir bilince ermiş onun dışında kalan insanlar bir bilinçten yoksun gibi düşünmemek lazım. Gerçekten insan tanıştıkça, baktıkça hayatına bir şeylerin temasıyla öğrenebiliyor. Kısırlaştı vah vah, bitti. Onun kısırlaştırılması üstünde değil asıl o ameliyattan o hayvanı sapasağlamçıkması benim için önemli. Çocuğu olmayan, kısır olan insanlar var, şimdi bunlar insan değil mi? Yani insanlığımızdan bir şey mi kaybedilmiş olunuyor?  Sayıları gerçekten çok fazla bu sayıyı sabitleyebilmek için, kızgınlık dönemiyle beraber köpeklerin saldırganlığının giderilmesi adına bu faaliyete geçmiş oluyoruz” ifadelerini kullandı.

Hopa’da Diş Hekimliği yapan yaşam savunucusu Alev Aktürk açıklamasının devamında 25 Aralık 2021 tarihinde Emre Düğün Salonunda gerçekleştireceği tiyatro gösterisi için çağreıda bulundu ve şu ifadeleri kullandı:

Sokaklarında daha sağlıklı yaşamaları için’

“25 Aralık'taki tiyatro gösterisine insanları davet ederkenbir şey söylüyorsun, alışveriş yapmak için insanların eline biletleri vermiyorsun. Meseleyi şöyle görmüş oluyorsun; bir sorunu hep beraber yaşıyoruz, Hopalıyız, hep beraber yaşıyoruz. Bu sorunu bir noktasından çözebilmek için böyle bir faaliyet yapıyoruz. Hayvanların kısırlaştırılması, sayıyı daha sabitleyebilmek, sokaklarda daha sağlıklı ve kavga etmeyen, hayvanların yaşam hakkını sürdürebileceği gibi meseleleri anlamaya çalışmak için. Sokaklarında daha sağlıklı ve kavga etmeyenhayvanların yaşam hakkını sürdürebileceği gibi meseleleri anlatarak, bu diyaloglarla davette bulunuyorsun.

‘Yaşadığın yerin sorununa birlikte sahip çıkacaksın’

İnsanlar katılımı çok olması demek aslında bu diyaloğun daha yoğunlaştırılması demek. İnsanların kendi aralarında bu sohbetlere geçebilmesi demek. Yaşadığımız yeri burada yaşayanlar dışında değiştirecek kimsenin olduğunu düşünmüyorum ben. Ankara'dan kimse gelip burayı değiştirmez. Bu işin böyle politik yanı da yok. Falan kesim ilgileniyor, filan kesim ilgileniyor, A partisi, B partisi falan filan değil. Herkes çocuğunu Hüsnü Ciner okuluna gönderiyor mu? Gönderenin çocuğu AKP'li mi AKP’li, CHP'li mi CHP’li, HDP'li mi, HDP'li ÖDP'li mi ÖDP'li. Gidenlerin hepsi bizim çocuğumuz. Okul aynı okul. Okulun bahçesinin betonluğunu aynı çocuklar yaşıyor. Sokaktaki o köpeklerdeki teması aynı çocuklar yaşıyor. Ancak birlikte temas ederek, yaşayarak, birlikte bir şey üretirken değişip dönüşüyorsun. Bunun da en güzel zemini, en güzel etüt yeri, en güzel laboratuvarı yaşadığın yer. Yaşadığın yerin sorununa dair birlikte sahip çıkacaksın. Birlikte üretmeye çalışacaksın.”

Dilan Şahinbaş