YEREL
Giriş Tarihi : 23-03-2021 13:44   Güncelleme : 23-03-2021 13:44

SOĞAN VE PATATES KRİZİ

Pazartesi günleri halk pazarında tezgahını kuran. Hüseyin Dalmış soğan ve patatese olan ilginin olmadığını dile getirdi.

SOĞAN VE PATATES KRİZİ

Hüseyin Dalmış, ‘’tezgahta patates kalıyor. Gelen bakıp gidiyor.’’ İfadelerini kullandı. Dalmış ayrıca Pazar alanında sattılan patatesin yerli olduğunu. Diğer satışı yapılan patates ve soğanların sahte olduğunada dikkat çekti. Dalmış ‘’ satışlar ölmüş durumda. Peki neden? Marketler yaptığı satışlardan biz Pazar esnafını yaraladı. Zaten zor dönemdeyiz ve geçimimiz zorlaştı. Diğer satışı yapılan soğan ve patateslerin yerli olmadığı için ucuz ve sağlıksız olduğundan dolayı. Fiyatları ucuz geliyor. Vatandaşa bu oyuna kanmayın sağlıksız olan ürünü almayın. Bizim getirdiğimiz ürünler Sivas’tan, Kars’tan falan getiriyoruz. %100 yerli lezzetli ve sağlıklı ürün neden Pazar esnafından almıyorlar. Sağlıksız olan ne varsa bu yönde talep yoğun bu durumun bir an önce önüne geçilmesi ve satışların engellenmesi gerekli. Bizi bitiren marketlerin bir an önce bir yasak ile bu satışları yapmaması gerekiyor.’’ İfadelerini kullanan Dalmış uzun süredir bu durumda olduklarınında altını çizdi.

Ulusal nitelikte olan marketlerin yaptıkları satış. Pazar esnafını ciddi boyutta etkiledi. Dalmış, bu durumun önüne geçilmesi için gerekli olan işlemlerin yapılmasını. Yetkililerden talep etti.