Yerel
Giriş Tarihi : 22-03-2023 17:48

Sofraya Bir Tabak da Sen Koy kampanyası devam ediyor

Sofraya Bir Tabak da Sen Koy kampanyası devam ediyor

Gönül Bağı Platformu; oda, kooperatif ve sendika temsilcileri ile bir araya geldi.

Gönül Bağı Platformu temsilcileri Artvin Valiliği Özel Kalem Müdürü Süleyman Özeralp ve SGK İl Müdürü Kahraman Derece, Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şeref Öngüner’in makamında düzenlenen toplantısına oda, kooperatif ve sendika temsilcileri ile bir araya gelerek platformun başlattığı “Sofraya Bir Tabak da Sen Koy” projesi hakkında bilgilendirme yaptı.

“Sofraya Bir Tabak da Sen Koy” projesi kapsamında yürütülen kampanyanın devamlılığı, yapılması gereken konular konuşularak fikir alışverişinde bulunulan toplantıda açılış konuşmasını Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Şeref Öngüner gerçekleştirdi.

Öngüner konuşmasında depremin ardından deprem bölgesinde yaşanılan acıyı hep birlikte yaşadıklarını vurgulayan Öngüner, “Biz birlikte Türkiye'yiz, 84 milyon tek yüreğiz. Aynı bayrak ve aynı sancak altındayız. Bu yüzden, böyle bir çalışmayı yapmak da bu duyguları en iyi yaşayan ve yaşatan illerden bir tanesi Artvin'imize düştü. Başta sayın Valimiz olmak üzere bütün devlet kurumlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, sendikalarımız olarak herkes gereğinden fazlasını yapmaya çalıştı.İnşallah Allah niyetimizi ve düşüncelerimizi kabul etsin, kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık. Vali Beyimizin başkanlığında "Sofraya Bir Tabak da Sen Koy" kampanyası platformu kuruldu. Bu kapsamda bir tanıtım toplantısı yapıldı ve orada da güzel bir katılım oldu, herkes işin ciddiyetinde.

Yardımlar, kampanyalar tabii ki de oldu ama asrın felaketi diyoruz ya, bir aya, iki aya geçecek bir durum söz konusu değil.Devletimiz hala enkazın kaldırılması için uğraş veriyor, Oradaki aileler çadırlarda kalıyor. Günübirlik olarak kurtarılacak bir şey söz konusu değil, oradaki ailelerimiz, insanlarımız çadırlarda yatıyorken dinimizin de gereği şudur;‘komşusu açken kendisi tok yatan bizden değildir’ demiş peygamber efendimiz.Bunun için bizim de elimizden geldiği kadar imkanlarımızın dahilinde bu kampanyaya destek vermek insanlık görevimizdir diyoruz” dedi.

Öngüner’in açılış konuşmasının ardından SGK İl Müdürü Kahraman Derece, Gönül Bağı Platformundan ve “Sofraya Bir Tabak da Sen Koy” projesinden bahsetti. Derece konuşmalarında şu ifadelere yer verdi:

“STK'larımız, sendikalarımız, meslek gruplarımız, AFAD ile birlikte ilk gününden itibaren elinden gelenin fazlasını yaptık, Türkiye’mizin tüm illerinden her türlü katkıyı sunduk, sunmaya da devam ediyoruz. Biliyorsunuz ki süreç halen devam ediyor orada. Oradaki ihtiyaçlar halen daha devam ediyor.Ana ihtiyaçlar belki karşılanmıştır; konteynırlar, çadır kentler…Ama gıda,iaşegibi ihtiyaçlar sürüyor. Daha önümüzde bir yıllık bir süreç var.Tahkimat yapılması, beslenmesi noktasında devletimiz orada tabii ki varama bizler de Türkiye'de bir ilk olan projeyi gerçekleştirdik, burada sizlerin destekleriyle. Bu da inşallah Türkiye'ye bir örnek olur. Çok güzel bir sinerji yakaladık, desteklerimiz geliyor, taahhütlerimizi peşin yatıran hemşerilerimiz oldu. Bu anlamda işin sinerjisini de daha sıcak tutmak istiyoruz ki bugün Sayın Başkanımızla toplantı olacağını söyledibizlerle, katılmaktan memnuniyet duyduk.Hem sizlere işin seyri noktasında neredeyiz onu anlatmak istedik. Bizim temennimiz bu işi bırakmayalım, unutmayalım, 6 ay boyunca devam edeceğini, devam etmesi gerektiğini bilerek kendimizi ona göre planlarsak en azından biz de bu taahhütlerimizin takibi noktasında oraya sağlayacağımız destekleri sunalım. Orada ne ihtiyaç varsa buradaki hesabını yöneten başkanlarımız var, onlar buna karar verecekler,Sayın Valimizin başkanlığında ona göre ihtiyaç alınacak tıra yüklenip hangi il ise nokta nokta oraya biz onları göndereceğiz Artvin Gönül bağı platformu olarak. Bunun akabinde ilimizde misafir ettiğimiz depremzede vatandaşlarımızın da ihtiyaçları var onları da yine buradan karşılamayı düşünüyoruz.”

Artvin Valiliği Özel Kalem Müdürü Süleyman Özeralp konuşma gerçekleştirdi. Özeralp konuşmasında “Biz de ilk günden itibaren Artvin Valiliğinin çatısı altında, AFAD'ın koordinesinde bölgeye her anlamda destek olmaya çalıştık ve devam ettik. Artvin olarak bunu çok iyi yaptığımızı düşünüyoruz.Tüm STK'larımız ve yönetimlerimizi de birlikte çok güzel hizmetler verdik deprem bölgesine. Artvin olarak bu anlamda çok duyarlı insanlarımız var ben herkese teşekkür ediyorum sizlerin nezdinde. İlk günden itibaren ellerinden geldiği kadar tüm desteği verdiler bu bölgeye. Bu bölgenin ihtiyaçlarını biz Valilik olarak çok iyi bildiğimiz için bu yardımları nasıl planlı ve daha sürekli yapabiliriz diye düşündüğümüz zaman aklımıza böyle bir platform kurma fikri geldi,Sayın Valimizin fikridir. Müdürlerimizle toplantı yaptık, STK'larımız ile istişare yaptık, sonunda bu Gönül Bağı Platformunu kurmaya karar verdik ve müdürlerimizin de dediği gibi lansmanda sizlerin de katılımıyla çok güzel bir sinerji yakalayan platform tanıtımını yaptık.

Platforma o gün verilen tarihleri de kontrol ediyoruz, yerine getirip getiremediği hesaplarımızda belli bir para birikiyor. Bu biriken paralarla yine içerisinde Esnaf Odamız var Kamu-Sen Başkanımız,Memur-Sen Başkanımızın ve diğer başkanlarımızın da katılımı ile Sayın Valimizin de başkanlığında istişareler ile bölgede ihtiyaç olan bu iaşe olabilir ya da biz orada Artvin olarak Artvin mahallelerini kuruyoruz.Hem Kahramanmaraş'ta hem Hatay'da 100 konteyner ve daha fazlasını çıkarmayı da planlıyoruz.Orada yapılacak konteyner kentlerinde ihtiyaçlarını da karşılayarak bu sadece barınma iaşe değil çocuklarımızın eğitiminden oradaki sosyal ihtiyaçlarına kadar hepsi olacak bunların.

Buradaki tüm ihtiyaçları inşallah platformda toplanan paraları ile bölgeye götüreceğiz. Bu hizmetleri bölgede yaparken istiyoruz ki bizlerden dolaşan gruplar ile bölge hizmetleri birlikte götürelim, oradaki ortamı bizler de teneffüs edelim, oradaki insanlarla hasbihal etme fırsatımız olsun. Aynı zamanda o bölgedeki insanları da biz dönem dönem Artvin'e getirelim ki Artvin’imizin güzelliklerini onlara gösterelim, tanıtalım.Onları bir nebze de olsa o bölgeden uzaklaştıralım, burada misafirperverliğimizi onlara gösterelim.Böyle bir düşüncemiz de var. Bu platform aynı zamanda sosyal faaliyetlerde yapacak bu süreç içerisinde.

Şu an için platforma katılım gayet iyi. Platforma katılımdaki en büyük amacımız gönüllülük esas. İnsanlar ilk zamanlarda elinden gelen tüm desteği sağladılar, ama bu aşamada biz bölgeye nasıl destek oluruz düşüncesi de insanların aklında var. Bu platform ile insanların da o bölgeye nüfus etmesi adına bir kapıda oluşturmuş oluyoruz, bir fırsat oluşturmuş oluyoruz.

Sofraya bir tabak da sen koy diye çıktığımız yolda herkese şu duyguyu yaşatmak istiyoruz; sofrasına misafir ettiğini, evindeki nüfusunu bir çocuğunun da arttığı düşüncesi ve duygu ile her ay bir tabak sofrasına koyduğunu hissetmesini istiyoruz. Bunun da bedelini bir ayda bir tabak 300 lira olarak belirledik. Bu rakamı belirlerken de herkes karınca kararınca buna destek olabilsin düşüncesiyle yaptık. İnşallah sizlerin de katkısıyla bu sürece en az 6 ay boyunca ilk etapta Artvin'de yürütmek istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Dilan Şahinbaş

Artvin'de HaberArtvin'de Haber