YEREL
Giriş Tarihi : 07-08-2021 10:42   Güncelleme : 07-08-2021 10:42

Siz Uğraşsanız da Halk İzin Vermeyecek

Daha önce 3 taş ocağı projesini durduran Artvin Çifteköprü Köyü halkı, aynı şirketin yeni bir talan girişimini de hukuki mücadele vererek engelledi.

Siz Uğraşsanız da Halk İzin Vermeyecek

Borçka-Hopa arasındaki Cankurtaran Geçidi çevresine taş ocağı açmak isteyen şirkete karşı köy halkının verdiği mücadele kazanımla sonuçlandı. Rize İdare Mahkemesi’nde açılan davada köy halkının lehine karar çıksa da Artvin Valiliği Danıştay’a temyiz başvurusunda bulunmuştu. Danıştay Rize İdare Mahkemesi’nin kararını onadı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Çifteköprü Köyü vatandaşı olan ayrıca Halkevleri Artvin Şube Başkanı Dursun Ali Koyuncu, yıllardır verdikleri mücadelede bunun 2’nci hukuki zaferleri olduğunu belirterek,  “Daha önce 3 adet taş ocağına karşı açtığımız davayı da kazanmıştık. Ancak bu 3 taş ocağından birinde ısrarcı olan şirket davayı kazanmamıza rağmen iktidarın taş ocakları gibi işletmeleri işini kolaylaştırmak için çıkardığı yasadan yararlanarak tekrar Artvin Valiliği'nden işletme ruhsatı almıştı. Yasa 25 hektar altı işletmelere ÇED gerekli olmadan ruhsat vermenin önünü açmıştı. Şirkette planladığı işletme alanını 25 hektar altına düşürerek tekrar ruhsat başvurusu yapmış ve Valilikten ruhsat almıştı. Bizde şirketin alicengiz oyununa karşı hem direneceğimizi hem de dava açacağımızı belirtmiştik. Nitekim şirket ruhsat almasına rağmen işletmeye başlayamamıştı. Biz de bu sürede açtığımız davayı kazandık” dedi.

Koyuncu ayrıca Danıştay’dan çıkan bu kararın ormanların yok olduğu bu günlerde böyle bir kararın bir nebze olsun kendilerini memnun ettiğini söyleyerek açıklamasını, “Muhtemeldir tekrar ruhsat almak isteyecekler ancak biz asla Cankurtaran'da taş ocağı yapılmasına izin vermeyeceğiz” diyerek sonlandırdı.

DİLAN ŞAHİNBAŞ