YEREL
Giriş Tarihi : 30-04-2022 12:36   Güncelleme : 30-04-2022 12:36

Site sakinleri çatlaklar nedeniyle sokağa döküldü

Site sakinleri çatlaklar nedeniyle sokağa döküldü

İl merkezinde yapılan inşaat sonrası kazı çalışmasından dolayı oluşan çatlaklıklar insanları sokağa döktü.

Şehir merkezinde geçtiğimiz aylarda başlayan Gazi Ortaokulu’nun devam inşaatı nedeni ile çevrede bulunan yapılarda ve yollarda çatlaklar meydana geldi. Apartmanlarında oluşan büyük çatlaklar sonrası site sakinleri korku ve panikten kendilerini sokağa attı.

36 haneden oluşan Lifsan Çağdaş Yapı Sitelerinde de inşaat çalışmaları sonrası çatlamalar meydana gelmeye başladı. İlk çatlakları fark eden site sakinleri her gün siteyi gezerek çatlakları kontrol ettiklerini ve çatlakların gün geçtikçe artığını belirtti. Site etrafında el sığacak şekilde oluşan çatlakların ardından bina sakinlerince dün hissedilen sarsıntı ile birlikte korku ve panik yaşayan vatandaşlar evlerini boşaltarak sokağa çıktı.

Site sakinlerinden Özgür Özkan Gazi Ortaokulu inşaatının başlaması ile birlikte sitenin bir yanında esneme olduğunu belirterek, “İnşaatta fore kazık işlemleri başladıktan sonra çatlaklar meydana geldi. En başta normal rutin bir durum olduğunu düşündük. Karların erimesi ile birlikte inşaat sahibi inşaatı hızlandırınca 10-15 gün önce çatlaklar gözle görünür olmaya başladı. Özellikle son 2 gündür çatlak olan yerlerde açılmalar oldu” dedi.

Özkan Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’ne dilekçe verdiklerini, Belediye’yi de durumdan haberdar ettiklerini dile getirerek, “Belediye ekipleri geldi inceleme yaptı. O süreç içinde ekipler bize ‘Şu anlık bir şey yok, oturabilirsiniz’ dedi. Ama geçen gece bir ses vardı, ne olduğunu anlayamamıştık. Bugün de evde olanlar deprem gibi hissetmiş. Eşim beni haberdar edince hemen siteye geldim baktım ki çatlaklar daha da açılmış. Yetkililere haber verdik ama henüz gelen giden olmadı. Şu an 36 hane mağduruz” ifadelerini kullandı.

Bu çatlakların Gazi Ortaokulu inşaatı nedeniyle olup olmadığı yapılan inceleme sonrası belli olacak.

Dilan Şahinbaş