YEREL
Giriş Tarihi : 16-04-2022 12:28   Güncelleme : 16-04-2022 12:28

Şirket deredeki suda söz sahibiymiş

Şirket deredeki suda söz sahibiymiş

Yusufeli ilçesine bağlı Kılıçkaya Köyü’nde bulunan Ersis Deresi üzerinde ATAHES Mühendislik tarafından yapılması planlanan ‘Aydın Regülatörü ve HES’ projesine karşı açılan davanın duruşması Rize İdare Mahkemesi’nde görüldü. Karar 30 gün içerisinde açıklanacak.

Dava kapsamında bilirkişi incelemesi yapıldığını hatırlatan Avukat Bedrettin Kalın, “Bilirkişiler bu projenin bilimsel nitelikleri taşımayan bir ÇED raporuna dayalı olarak yapıldığını, baştan savma bir ÇED raporu hazırlanmış olduğunu ve eksiklikler bulunduğunu tespit etmişlerdi. Duruşmada da biz aynı şeyleri anlatmış olduk” dedi.

Şirketin HES yapmak istediği derede su kalmadığını belirten Kalın, “Fotoğraflarla da gösterdik. Su yatağında zaten suyun olmadığını, var olan suyun mezraların ve köyün ihtiyaçlarını karşılamadığını fotoğraflarıyla göstererek mahkeme heyetine bir kez daha anlattık” dedi.

İPTAL KARARI BEKLİYORUZ

Şirketin davada, bölge halkının yılların kullandığı tarım ve hayvancılık yaptığı su üzerinde hak iddia ettiğine dikkat çeken Kalın şu ifadeleri kullandı: “Suyun kullanımına yönelik kendilerinin takdir haklarının olacağını ifade ettiler. Uygun şekilde kullanılmasını denetleyeceklerini, aksi taktirde suyu kesebileceklerini ifade ettiler. Bizim savunmalarımız ve iddialarımız da bu çerçevedeydi. Bir HES şirketi, deredeki suyu yüz yıllardır kullanan halkın, tarım ve hayvancılık yapan halkın bundan sonra bu suyun ne şekilde kullanılabileceğine karar vereceğine inanıyor. Bu şekliyle projeleri yapılıyor. Bizim böyle bir şeyi kabul etmemiz, köylülerin de kabul etmesi mümkün değil. Bu yönüyle iptali için hem davamızı açmıştık hem duruşmamız gerçekleşti. Daha önce verilen kararlara bakıldığında HES projesinin iptal edileceği yönünde karar çıkacağını tahmin ediyoruz.”

Dilan ŞAHİNBAŞ