YEREL
Giriş Tarihi : 31-07-2021 10:23   Güncelleme : 31-07-2021 10:25

“Şimdi Ziller Çalınmaz Oldu”

Uzun yolculuğundan sonra Sakarya’dan memleketi Yolculuk yapan Uzun, yaptığı uzun yolculuk sonucu memleketine ayak bastı.

“Şimdi Ziller Çalınmaz Oldu”

Yıllardır Sakarya’da yaşayan İlhan Uzun, memleketi olan Şavşat’ta gelmesinden sonra yapılan doğalgaz çalışmaları gördüğünde mutlu olduğunu dile getirdi. Uzun, eski bayramların nasıl olduğuna yönelikte dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

Uzun, doğalgaza yönelik şu açıklamaları yaptı “ Doğalgazdan faydalanması gereken  bir şehir en büyük değer doğalgazdır. Ben 20 senedir doğalgaz kullanıyorum ve doğalgazın ne olduğunu biliyorum. 1 tüpün fiyatı olmuş 140 lira yani elinin altında istediğin zaman sıcak suyun var soğuk suyun var doğalgaz Şavşat için bir nimettir. Şavşat’a doğalgaz çok fazla artı katacaktır öncelikle havası temizlenecek kışın mesela büyük şehirlerden fazla hava kirliliği oluyor. Kışın vatandaş daha rahat ısınacak yakıt bedeli burada çok fazla geçen sene kışın 1000 lira yakıt masrafı harcadım birde tek ayda 1000 lira veriyoruz burada şimdi ise doğalgazda en fazla 500 lira vereceğiz belki daha az bile vereceğiz onun için çok daha yararlı ve faydalı bir araçtır doğalgaz. Artvin ve Şavşat için çok büyük bir nimettir diyebilirim. Ben mesela Sakarya da evimde kışın 1 ayda 350 ödüyordum doğalgaza fakat burada kömüre de ödediğimiz miktar yani sadece kömür çok daha pahalı ama şimdi doğalgaz tam geldiği zaman bu harcanan miktarı daha aza düşürecektir ” diye konuştu.

Aşılanmalar yararlı mı?

Uzun, yapılan aşılanmalara yönelik şu açıklamalarda bulundu “ Ben 3’ncü doz aşımı oldum. Aşılarında yararlı olacağını düşünüyorum hem insan kendisine aşılandığı için güveniyor hem de vakalar azaldı. Şimdi tabii vakalar arttı fakat buralarda o kadar artış yok aşının çok fazla yararı olduğunu söyleyebilirim. Hiçbir yan etkisi yok onun için çok memnun olduğumu söyleyebilirim ” dedi.

Şimdi ki bayramlar

Uzun, şimdi ki bayramlar hakkında dikkat çeken açıklamalarda bulundu “ pandemiden dolayı bizim memleketimiz Şavşat’ta eski bayramlar kadar olmasa da ona yakın eski adetler uygulanıyor burada fakat şu pandemiden dolayı bu bayramda kısıtlı geçti. Eskiden bizim çocukluğumuzda şekerler toplardık, el öperdik, harçlık verilirdi ama tabii şimdi teknolojinin de yaygınlaşmasından dolayı artık ziller çalınmaz eller öpülmez oldu. Tabii ki şu anda içinde bulunduğumuz salgın süreci var dikkat edilmesi gerekiyor bakalım eğer tamamen atlatırsak eskisi gibi neşe dolu bayramları tekrar görmek yaşamak isteriz. Salgında vatandaşlarımız gereken kurallara uyuyor çünkü İstanbul’dan, Ankara’dan yazın Artvin’e gelenler var onlar taşıyıcı olursa diye gereken önlemler vatandaşlarımız tarafından alınıyor ” dedi.

Seyit can KÜLÜK