YEREL
Giriş Tarihi : 08-09-2021 11:22   Güncelleme : 08-09-2021 11:22

Seyahat ile ilgili yeni kurallar

Lüks Artvin Seyahat Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Aydemir, seyahat ile ilgili getirilen yeni kuralları açıkladı.

Seyahat ile ilgili yeni kurallar

Aşı olmayan ya da hastalığı geçirmemiş olanlardan, okul, sinema, tiyatroya girişlerde ya da şehirlerarası toplu tşıma kullanırken negatif PCR test sonucu istenecek. Kural, 18 yaş üstü için geçerli olacak.

Uçak, tren, otobüs ve diğer toplu taşıma araçları için de PCR testi gerekecek.

Yeni dönemde seyahat edecek 18 yaş üstü kişilerin aşı kartı veya son 48 saat içerisinde yapılmış PCR testi sonucu göstermesi gerekiyor.

18 yaş altındakiler ise HES kodu ile seyahat edebilecek.

Yalnızca trenlerde 2 yaş altı çocuklardan HES kodu istenmeyecek.

Aşı yaptıranların yolculuk yapabilmeleri için ise 2'nci doz aşısını bilet tarihinden 14 gün önce yaptırmış olması gerekiyor.

Seyahat etmek için yeni kurallar

Seyahat etmek için getirilen yeni kurallardan bahseden Aydemir, “İki aşı mecburidir. Eğer vatandaş ikinci aşısını yaptırmamışsa kırk sekiz saatlik PCR testinin bulunması gerekiyor. Vatandaş ikinci aşıyı vurulmasının üzerinden on dört gün geçmeden seyahate çıkamıyor. Eğer seyahat edecekse mutlaka devlet hastanesinde PCR testi yaptırması ve kodu göstermesi gerekiyor. Kodu sisteme göstermezse sistemden bilet kesemiyor. Bu kişi personelde olsa yolcuda olsa aynıdır. Dolayısıyla vatandaş geri dönmek mecburiyetinde kalıyor. İnsanlar bilinçlendirilmediği için mağdur bir hale geldi. Bu durum hem bizi hem de vatandaşı mağdur ediyor. Diyelim ki vatandaş Eylül’ün altısına değil de Eylül’ün yirmisine bilet aldı. O zaman aşı sorulmuyor. HES koduyla alakalı hastalık var mı ya da temaslı mı onu görüyorlardı. Sistem eğer bir ay veya on beş gün önce devreye girmiş olsaydı bu sorunlar yaşanmazdı. Sistem ayın altısında devreye girdiği için bu sorunlar yaşanıyor. Sistem direkt devreye girdiği için ve çok fazla bilgilendirme olmadığı için bir bilgi kirliliği de söz konusu. Çalışan personelimde aynı hataya düştü. Çalışan otuz beş tane kaptan var. Bunun on ki, on üç tanesini yolculuğa gönderemiyorum. Günlük PCR testini aldıktan sonra yolculuğa yollayabiliyorum. Biz maddi olarak insanları mağdur etmiyoruz. Seçenek sunuyoruz. Ona göre hareket ediyorlar. Maddi olarak kendi firmam adına konuşacak olursam herhangi bir kayıp yok” ifadelerine yer verdi.