YEREL
Giriş Tarihi : 12-06-2021 10:53   Güncelleme : 12-06-2021 10:53

Seyahat firmaları dertli

Seyahat firmasında işletmecilik yapan Murat Özkıvanç pandemi sürecinde istediklerinin yolunda gitmediğini belirtti.

Seyahat firmaları dertli

1.5 senedir hiçbir şeyin yolunda gitmediğini belirten Özkıvanç, doğru dürüst siftah bile yapamadıklarını söyledi.

Pandemi sürecinde yaşadıkları sıkıntıları aktaran Özkıvanç; “ Pandemi sürecinde hiçbir şey istediğimiz gibi gitmiyor. Doğru dürüst iş yapamıyoruz. Bazı günler öyle oluyor ki siftah yapmadan dükkan kapatıyorduk. 6 tane yazhaneyiz. Gelir desteği vardır, kira desteği vardır bu destekler 3 yazhaneye verildi, diğer 3 ne verilmedi. Buna itiraz ettik, onlar bile kabul olmadı. Gittikçe daha da kötüye gidiyoruz.

Şuan 10 tane firmanın işletmeciliğini yapıyorum. Türkiye’nin hemen hemen her tarafına yolcu yolluyoruz. İzmir, İstanbul, Ankara, Antalya, Kuşadası, İzmir, Aydın, Manisa, Diyarbakır, Ağrı-Patnos, Adıyaman gibi Türkiye’nin doğusundan batısına her yere yolcu gönderiyoruz. Ancak bazen öyle günler oluyor ki bir tane yolcumuz bile olmuyor.

Bir otobüsün Artvin’den İstanbul’a gidip gelmesi 7.5 bin TL masrafı var. 6 kişinin arabası var. Her otobüste 3 personelden toplam 18 personelimiz var. Bunların günlük yevmiyesi 400 lira. Muavini, şoförü, benzini derken günlük çok yüksek harcamamız oluyor. Giden gelen otobüs zarar edince de bizde zor durumda kalıyoruz. Benim şahsi arabam var 1.5 Milyon TL para bağlamışız 15-20 gündür her gün araba 5 bin TL, 4 bin TL zarar hiçbir destekte yok. Mazot da zaten aldı başını gidiyor, ÖTV bize var ama uçaklara ÖTV yok, uçaklarda korona yok otobüslerde var. Uçaklara %50 kapasite yok uçakları dolana kadar yolcu alabiliyorlar biz otobüs firmalarına %50 kapasiteyle alma zorunluluğu var. Daha ne söyleyebiliriz ki. Bizim bu kadar kaybımız hep bizim cebimizden çıkıyor, bir tane destek yok. Bu kadar zorluğa rağmen biz bilet fiyatlarında bir değişim yapmadık. Birçok yere taleplerimizi ilettik ancak olumlu sonuç alamadık ve ilgilenen de yok” açıklamalarında bulundu.