Yerel
Giriş Tarihi : 15-02-2023 19:43

Sevgili kız kardeşim, bu yara bizim, birlikte iyileşeceğiz

Sevgili kız kardeşim, bu yara bizim, birlikte iyileşeceğiz

Artvin Kadın Dayanışma deprem bölgesi için destek çağrısında bulundu. 

Türkiye, 6 Şubat 2023 Pazartesi günü Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle sarsıldı. İlki 7,7 ikincisi 7,6 büyüklüğündeki deprem; Kahramanmaraş, Kilis, Diyarbakır, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Malatya ve Hatay'da büyük yıkıma yol açtı.

Depremin gerçekleştiği ilk günden itibaren ülkenin dört bir yanında deprem bölgesine yardım tırları yola çıktı. Deprem bölgesindeki ihtiyaçları karşılamak ve yaraları bir nebze olsun sarmak adına Artvin Kadın Dayanışma da bir destek çağrısında bulundu. 

Artvin Kadın Dayanışması olarak deprem bölgesindeki kadınlar için hijyen setleri hazırlanacağı duyurulan paylaşımda “Birebir dağıtım yapılacaktır. Yardımlar Artvin Barosu’nun deprem bölgesine gidecek araçları ile gönderilecektir. Malzeme toplama alanımız Eğitim-Sen Artvin Şubesi. 17 Şubat tarihine kadar kadın iç çamaşırı (farklı boylarda) hijyenik ped, kolonya (bidon veya doldurulabilir küçük sprey şişeler) nemlendirici krem, vazelin, yanık kremi, ıslak mendil, tekli selpak ve maske (salgın riskine karşı)” ifadeleri yer aldı. 

Artvin Kadın Dayanışma gönüllüsü öğretmen Alev Hanoğlu Erdem depremin gerçekleştiği günden bu yana bölge ile devamlı iletişim halinde olduklarını belirterek, “Yardımlarımızı gerek sendika aracılığıyla gerek Milli Eğitim Müdürlüğü aracılıyla ya da bölgeye bireysel olarak giden arkadaşlarımızla sürekli gönderiyoruz. 

Bölgedeki kadın arkadaşlarımız bize, özellikle tuvaletlerin olmaması, banyo yapacak suyun olmaması, hijyen eksikliğinden kaynaklı hastalıkların oluşmaya başlamasının öncelikli bir problem olduğunu iletti. Özellikle kadın hijyen ürünlere ihtiyaç olduğu yönünde haberler de yayılıyordu. Bundan dolayı da iç çamaşırı, hijyenik ped, dezenfektan, kolonya gibi ürünlere ihtiyaçlarının olduğu söylenmişti. Bunun üzerine ne yapabiliriz diye düşündük ve aynı zamanda Artvin Baro Başkanlığının da önümüzdeki hafta bir yardım tırı göndereceğini öğrendik. Artvin Barosu Başkanı Ayla Varan ile iletişim halindeydik devamlı. Bunun üzerine hijyen paketleri hazırlamaya karar verdik. 

Bir aksilik olmazsa eğer tahminimizin üzerinde yardım paketi hazırlayacağız. Çünkü ciddi bir katılım var. Maddi destek de geliyor ya da malzeme alınıp toplama yerimiz olan Eğitim-Sen Artvin Şubesine de bırakılıyor. İç çamaşırı, hijyenik ped, kolonya, peçete, ıslak mendil, sabun, diş fırçası, diş macunu, çorap ve patikten oluşan hijyen paketlerimizi 200 kadına ulaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

Böyle durumlarda kadınların daha zor şartlar altında kaldığını vurgulayan Erdem, “Biz de bir kadın olarak deprem bölgesindeki arkadaşlarımıza destek olmamız gerekiyordu. Kadın Dayanışma olarak sadece şimdi değil bundan sonrası için de zaman zaman yardımlarımızı göndermeye devam edeceğiz. Elimizden ne geliyorsa yapacağız. Bu konuda Artvin halkına, Artvinli kadınlara, esnafımıza çok teşekkür ediyoruz. Kime gittiysek eli boş döndürmediler. Esnaf indirim yaptı, aslında torununa hazırladığı hiç giydirilmemiş patiği getiren oldu, oyuncak getiren bir sürü insanımız var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

Öğretmen Erdem sözlerini şu ifadelerle sonlandırdı “Ürünleri gönderirken üzerine şöyle bir cümle yazmak istedik, içimizden geçen de bu çünkü: ‘Sevgili kız kardeşim bu yara hepimizin, birlikte iyileşeceğiz.’ Çünkü bugünler belki geçecek. Yıllar geçecek ama o yara ve o yara izi onların yüreğinde olduğu gibi bizim de yüreğimizde kalacak. Biz orada kalabalık olan bir halkın kendilerine ait olmayan kıyafetlerle, kış günü enkazların başında yakınlarını beklediklerini biliyoruz. Bu süreçte çok az bir katkımız bile olsa, bir boşluğu bile doldurabilirsen ne mutlu bize.”

 

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber