KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 17-06-2022 12:24   Güncelleme : 30-08-2022 16:42

Sevgili Arsız Ölüm–Dirmit Bugün Sahnede

Sevgili Arsız Ölüm–Dirmit Bugün Sahnede

Hemhal Tiyatronun “Sevgili Arsız Ölüm–Dirmit” adlı tek perde oyunu bugün tiyatro severlerle buluşacak.

Artvin Belediyesi kültür-sanat etkinlikleri kapsamında tiyatro severlerin ilgi duyduğu Arsın Ölüm-Dirmin’i Artvin halkıyla buluşturuyor. Latife Tekin'in yazdığı, Hakan Emre Ünal'ın uyarlayıp yönettiği “Sevgili Arsız Ölüm–Dirmit” adlı tiyatro oyunu, uyarlayıp oynayan Nezaket Erden tarafından 17 Haziran 2022 Cuma akşamı saat 20.30’da Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi'nde sahnelenecek.

Oyun; köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin tek odalı evde ve şehirdeki mücadelesinde, ailenin en küçük kızı Dirmit'in durmak bilmeyen merakı ve direnme gücü sayesinde, karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını nasıl bulduğu konusuyla ilerliyor.

Köyden şehre göç eden kalabalık bir ailenin şehirle mücadelesini ailenin en küçük kızı Dirmit'in gözünden dinlediğimiz oyun, sıkıştıkları tek odalı evde, şehre tutunma mücadelesinde hepsi kendilerince bir yol tutturuyor. Dirmit ise durmak bilmeyen merakı ve direnme gücü sayesinde karşısına çıkan zorluklarla baş etmenin türlü yollarını buluyor. Onu şehirden korumaya çalışan annesi Atiye, babası Huvat ve abileri Dirmit'in türlü yollarından huylanıyor, ona geleneklerin rehberliğinde türlü engeller koyuyorlar. Ama Dirmit durur mu, tabi ki durmuyor!

"Aralarında büyüdüğüm insanların bana armağanı"

Latife Tekin ise romanın hakkında şunları söylüyor:

"Gerçekleşmeyen düşler, aralarında doğup büyüdüğüm insanları paramparça etti... Kente ayak uydurabilmek için boğuşup durdum. Her yanım yara bere içinde kaldı. Boğuşurken birlikte doğup büyüdüğüm insanlardan ayrı düştüm. Ama kendi öz değerlerimi, dilimi ve o insanların durulmaz bir coşkuyla bana taşıdıkları sevgiyi koruyabilmek için direndim. Bu roman bu direnişim için aralarında büyüdüğüm insanların bana armağanıdır."

Tiyatro Hemhâl hakkında

2018'de Nezaket Erden, Hakan Emre Ünal ve Ayşe Draz tarafından kuruldu. Farklı teatral biçimleri denemek ve tiyatroda yeni ifade biçimleri önermek üzere bilgi ve birikimlerini bir araya getiren bu üçlü, çalışmalarının ana eksenine anlatı ve dramatik yapı arasında seyreden kurguları ve oyuncunun sahne üzerinde, seyircinin karşısında şimdiki zamanda var olma durumunu oturtuyor. Varolan metinleri ya yeniden yazım yaparak ya da sanatsal yaklaşımlarını ön plana çıkaracak şekilde yeniden yorumlayarak kullanmayı tercih eder, özgün sahne metinlerini oluşturur.

Dilan Şahinbaş

Haberin Galerisi : Sevgili Arsız Ölüm–Dirmit Bugün Sahnede

Artvin'de HaberArtvin'de Haber