YEREL
Giriş Tarihi : 03-12-2021 10:47   Güncelleme : 03-12-2021 10:54

Sevgi varsa, engel yoktur

Sevgi varsa, engel yoktur

Özel Borçka Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi Kurum Müdürü Elif Ataman Uzunal, 3 Aralık Uluslararası Engelliler Günüile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Uzunal, sorduğumuz sorulara yanıt vererek engelli bireylere karşı tutumun nasıl olması gerektiğini, engelli bireylerin topluma kazandırılabilmesi için neler yapılaması gerektiğini belirtti.

Engelli kavramı ve tanımı nedir? Kimlere, ‘engelli’ denilir?

Aslında engelli tanımı internette kolayca ulaşılabilen bir tanımdır. Ancak genel anlamıyla vücudun herhangi bir organın da işlev yetersizliği olması hali diyebiliriz. Engeller doğuştan gelebildiği gibi sonradan kaza veya geçirilen bir fiziksel rahatsızlık ile de hayatımıza girebilir

Engelli haklarının kapsamını anlatır mısınız?

Engelli bireylere ve ailelerine ülkemiz de birçok hak verilmiştir. Ancak farklı alanlar da farklı haklar da verilebilmelidir. Genel kapsam olarak engelli bireylere eğitim hakkı(ücretsiz), aylık maaş hakkı, müze ve ören yerler de indirim hakkı gibi birçok hakları bulunmaktadır. Ayrıca Engelli hakları kanunu ile bu haklar koruma altındadır. Ailelere ise ÖTV indirimi, bakım aylığı gibi yardımlar sağlanmaktadır.

Engelliler için; birey, özel kurum ya da kamuda yapılması gerekenler nelerdir?

Ülkemiz de engelli bireyler için imkânlar gelişmekte olup hala eksiklerimiz vardır. Yapılması gerekenler ya da yapılsa iyi olur dediğim noktalar ise şunlardır; İlk olarak bireysel eğitimin önemi artmalı her engelli bireye ve ailesine özel olarak ilgilenen bir uzman ataması yapılabilir ya da devlet bu nokta da desteklemeler yapabilir

Özel kurumlar da imkânlar artırılarak hem öğretmenler tatmin edilmeli hem de veli-öğrenci en iyi şartlar da eğitim alabilmelidir. Çünkü eğitim,hizmetler için mutluluk ön şarttır.

Kamuda ise özel eğitim ve engelli birey hakları bilinerek ona uygun tüm önlemler ve şartlar sağlanabilir. Okullar da herbir öğrenciye bir öğretmen düşmesi sağlanabilir. Çünkü bireysel eğitim her anlamda daha verimlidir.

Birey olarak engellilere karşı tutumumuz ne olmalıdır?

Öncelikle insan olarak karşımızdaki insana tutumumuz nasıl olmalıdır bunu düşünmek gerekir. Her insana aslın da anlayış sabır, empati ile yaklaşmak gerekir. Karşımızdaki engelli birey hasta değildir bunu bilerek ve acımadan yaklaşmamız gerekir. Özel eğitimin için de biri olarak bunu özellikle belirtmek isterim onlara farklı bir nesne gibi bakmaktan vazgeçmemiz lazım çünkü bu bakışlar kadar o bireylerin kendi engelleri rahatsız etmiyor. Bu yüzden karşımız da farklı bir yetersizliği olan birey olduğunu bilerek sabırla, anlayışla yaklaşmamız ve engelinden dolayı zorlaşan hayatlarını elimizden geldiğince kolaylaştırmamız gerekiyor. Buradan sizin aracılığınızla insanlara seslenmek istiyorum. Engelli kardeşlerimizi farklılaştırmadan onlara kolaylık sağlayarak yaklaşalım.

3 Aralık Uluslararası Engelliler Günü’nün, Engelliler Haftası’ndan farkı nedir?

Aslında pek bir farkı bulunmamaktadır. 3 Aralık Engelliler Günü 92 yılın da BM tarafından ilan edilmiş olup engelli bireylerin sorunlarına dikkat çekmek onları daha iyi anlayabilmek amacıyla belirlemiştir. 10-16 Mayıs engelliler haftası yine BM üye 156 ülke de aynı tarihler de kutlanan hafta boyunca engellilik sorunu, engellerin önlenmesi, engellilerin eğitim konusu üstün de durulur. Radyo-Televizyonlarda hafta boyunca konu ile ilgili programlar yayınlanır. Her iki günde de amaç engelli bireylerin farkında olmak ve onlara destek olmaktır

Kurumunuzda engellilere dönük çalışmalarınız var mı? Varsa, neler olduğunu anlatır mısınız?

Bilindiği üzere kurumumuz ücretsiz eğitim sağlamaktadır. Kurumumuz da zihinsel yetersizliği olan(hafif, orta, ağır) bireylere, Otizm Spektrum bozukluğu olan bireylere, Öğrenme Güçlüğü olan bireylere yönelik eğitim ve hizmet verilmektedir. Ayrıca EKPSS’ye yönelik ekstra çalışmalarımız olmaktadır. Ve yetersizliğinden dolayı çekingeni içine kapanık, sosyal beceriler de yetersizliği olan bireylere rehberlik hizmeti sunulmaktadır. Öğrenci velilerine psikolojik destek verilmektedir.

Bir engelle yaşamak bizim tahminlerimizden de zor bir şeydir elbette. Bu zorlu süreçte özellikle başlarda psikolojik olarak güçlü kalmak için neler yapılmalı?

Öncelikle şunu belirtmek isterim bu zorlu yaşamı kolaylaştıracak olan toplumdur, biziz. Bu yüzden eğitimler almak, onların farkında olarak yaşamak ve her türlü desteği elimizden geldiğince sağlamak zorundayız. Engelli bireylere ve aileye psikolojik destek arttırılmalıdır. Her aileye psikolojik danışman atayabilsek keşke. Ayrıca engelli bireylere psikolojik olarak yapabileceğimiz en büyük destek onları farklılaştırmadan, iç içe yaşamayı öğrenmemiz olacaktır. Böylece onlarında kendilerini kabul etmeleri için daha kolay olur.

Sizce engelli kardeşlerimizin topluma kazandırılabilmesi için ne gibi imkânlar yaratılmalı?

Bunun için EKPSS çok güzel bir imkândır. Bu saye de engelli bireyler memur hayatına ulaşıp insanlarla kaynaşma ve kendi hayatını idame ettirme şansı yakalayacaktır. Kafeler deözel kurumlar da engelliler için çalışma imkânı arttırılabilir. Toplu etkinlikler de çalışmalar da onları farklılaştırmamak kaynaşmaları için önemli bir etkendir. Okul öncesi dönemden üniversite dönemine hatta yaşam boyu eğitim de engelli kardeşlerimizi ayırmadan iç içe yaşamalıyız.

Dilan Şahinbaş