YEREL
Giriş Tarihi : 12-07-2021 10:54   Güncelleme : 12-07-2021 10:54

SENİN DE BİR KOVANIN OLSUN

Şavşat Çavdarlı Köyü Dernek Başkanı Mustafa Faruk Altun’un girişimleri ile Şavşat ilçesinde “Senin de Bir Kovanın olsun” projesi başlatıldı.

SENİN DE BİR KOVANIN OLSUN

DİLAN ŞAHİNBAŞ

Yıllarca İstanbul ilinde ikamet eden memleket sevdalısı Altun, İstanbul’daki işlerini sonlandırarak kendi ilçesine döndü ve köyünde çok önemli projeler yapmak için kolları sıvadı. Çeşitli proje çalışmaları üzerinde yoğunlaşan Altun, bölgenin özellikleri ile örtüşen en önemli projenin arıcılıkla ilgili olabileceğini düşünerek hem kendisine hem de diğer vatandaşlara da faydalı olmak için “Seninde Bir Kovanın Olsun” projesini hayata geçirdi.

Proje doğrultusunda Şavşat Çavdarlı köyüne gelen iş insanı ve aktivist  Melek Köni, iş insanı Yasemin Somuncu, Muğla Çarık Derneği Başkanı Şamil Tuncay Beştoy, Temiz Hasat Kooperatifi yöneticilerinden aktivist  Figen Altun Toğrul, Çavdarlı Köyü Dernek Başkanı Mustafa Faruk Altun ve Ümit Kemal Demir ile birlikte arı, arı kolonileri ve arıcılık konularında fikir alışverişinde bulundular. Pandemi nedeni ile daha önce Zoom üzerinden fikir alış verişinde bulunan kişiler en son Çavdarlı Köyüne gelerek arı ve arıcılık konularında çeşitli incelemelerde bulundular.

Türkiye’nin çeşitli yerlerinden gelen aktivistlerin başlatmış olduğu proje ile ilgili bilgiler veren Mustafa Faruk Altun, diğer katılımcıların da fikirlerini alarak bölge arıcılığına katkı sağlayacaklarını belirtti. Proje kapsamında satın aldıkları arı kovanlarını görmek isteyen kovan destekçileri 4 günlük Şavşat turu düzenleyerek, gezinin 3’üncü gününde Çavdarlı köyünde hem arılarını görme fırsatını buldu hem de Çarık Derneği Başkanı Şamil Tuncay Beştoy tarafından brifing aldılar. Kovan destekçilerinden otuz beş kişilik grup önce Kars Ani Harabelerini ziyaret ettikten sonra Sahara Dağında akordeon eşliğinde karşılandılar. Şavşat’taki gezi ve ziyaretlerine başlayan grup  2’nci gün Tibet Kilisesi, Balık Gölü, Peri Bacaları ve Meşeli Karagölüne gezi düzenledi.

Gezinin 3’üncü günü arılığın bulunduğu Çavdarlı köyüne gelen destekçi grup önce arı maskelerini giyerek kendilerinin ve hamilerinin isimlerinin yazılı kovanlarının önünde hatıra fotoğrafı çekilerek günü ölümsüzleştirdiler. Daha sonra Köy Muhtarlığı ile Mustafa Faruk Altun ve Ümit Kemal Demir tarafından Saperkule Pancarcı Şenliği mesire yerinde onurlarına bir öğlen yemeği verildi. Misafir gruba Yyöresel Şavşat mutfağından oluşan pişi, yatık döner ve bal ikram edildi. Ziyaret ve incelemelerin son gününde ise bütün katılımcılar akordeon eşliğinde doyasıya eğlenerek, halay çekip horon oynadılar. Mustafa Faruk Altun ve Ümit Kemal Demir bütün katılımcılara teşekkür ederek, misafirlerini İstanbul’a gitmek üzere yolcu etti.