YEREL
Giriş Tarihi : 24-11-2021 13:13   Güncelleme : 24-11-2021 13:13

Seni de yanımızda görmek istiyoruz

Seni de yanımızda görmek istiyoruz

Artvinli Kadınlar, 25 Kasım Kadına Karşı Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününe dair çağrıda bulundu.

Artvinli Kadınlar’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada “Kadın cinayetlerine, erkek şiddetine bir kez daha dur demek için "İstanbul Sözleşmesi'ni Israrla Uygula" demek için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde bir araya geliyoruz. Seni de yanımızda görmek istiyoruz” denildi.

Yapılan çağrıda şu ifadeler yer aldı:

“25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü, kadınların yüzyıllara dayanan şiddete ve hak ihlallerine karşı direnişinden yola çıkarak, 1999 yılında kadına yönelik şiddete karşı farkındalık yaratmak amacıyla BM Genel Kurulu kararı ile ilan edildi.

Kadına yönelik şiddet, herhangi bir siyasi veya ekonomik sistemle sınırlı değil. Kadın hakları ihlalleri, kadına karşı şiddet oransal olarak değişiklikler gösterse de ülke, bölge ayrımı olmaksızın devam ediyor. Dünyadaki her toplumda yaygın ve sınır veya sınıf tanımıyor. Birçok ülkede kadın hakları aktivistleri, toplumsal cinsiyet eşitliğini sosyal istikrar ve yerleşik ekonomik çıkarlar için bir tehdit olarak gören bir güç seferberliği ile karşı karşıya. Dünyanın bazı yerlerinde kadınların hukuki ve politik kazanımları tersine çevrilmeye, yürürlükten kaldırılmaya veya uygulama noktasında görmezden gelinmeye çalışılıyor. Buna karşılık, dünyanın dört bir yanındaki kadınlar, kadına yönelik şiddeti ortaya çıkarmak ve buna karşı koymak için örgütlenmeye devam ediyor. Yasaların, politikaların ve uygulamaların manzarasında çarpıcı değişiklikler başarıyor. Yenilgiyi kabul etmiyor ve kadınların insan haklarından faydalanabileceği bir dünya için mücadele etmeye devam ediyorlar.

Kadın cinayetleri ve kadına şiddet ülkemizin en büyük sorunlarından biridir. Bu sorun ülkemizde giderek derinleşen toplumsal bir yara olarak varlığını sürdürmektedir. Kadına yönelik şiddet bir insan hakkı ihlalidir. Yine maddi ve manevi bütünlük hakkının, kişi özgürlüğü, eğitim ve çalışma hakkının da ihlali anlamına gelmektedir.

Ancak, unutmayınız ki; kadın cinayetleri politiktir. Yani siyasi söylemler, söylenenler ve söylenmeyenler, yapılan ve yapılmayanlar bugün için ülkemizde çok ciddi oranda kadın cinayetlerini ve kadına şiddeti artırmaktadır.

Biz Artvin'de Yaşayan Kadınlar olarak kadın cinayetlerine, erkek şiddetine bir kez daha dur demek için "İstanbul Sözleşmesi'ni Israrla Uygula" demek için 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Gününde bir araya geliyoruz. Seni de yanımızda görmek istiyoruz.”

Dilan Şahinbaş