YEREL
Giriş Tarihi : 30-07-2021 10:09   Güncelleme : 30-07-2021 10:09

Sel anında yaşananlar

Arhavi ilçesinde yaşanan sel felaketinin ardından vatandaşlar sel anında neler yaşadıklarını anlattı.

Sel anında yaşananlar

Artvin'de perşembe günü saatte metrekareye düşen 170 kilogram yağışın ardından meydana gelen, 1 kişinin kaybolduğu, alt ve üst yapıda ağır hasarların oluştuğu sel ve heyelan afetinin en çok vurduğu Arhavi ilçesinde vatandaşlar sel anında yaşadıkları sıkıntıları açıkladı.

“Su seviyesinin ne kadar yükseldiğini gördük”

Arhavili Esnaf Ersin Güzel, sel felaketinin yaşandığı günden bahsederek, “Sel’in yaşandığı günde limanda kahvaltı yapıyordum. Üç saat boyunca yağmur yağmıştı bu durum hayra alamet değil dedim. Mahallede de bir inşaata başlamıştım, duvarlar yıkılmasın kalkıp bir kontrol edeyim derken telefonum art arda çalmaya başladı ve hiç susmadı. Oğlumun dükkanının önünden baktım ve iş yerinin sular altında olduğunu gördüm. Sel, paletin üstündeki yerleri de aşmıştı ve her taraftan su gelmeye başlamıştı. Bir dakika sonra bakınca su seviyesinin ne kadar yükseldiğini gördük. Kapıyı açamıyorduk. Cama vurarak indirdim. Karımla beraber dükkândan çıktık. Arka taraftan geçerek diğer taraflara doğru indik. Su bizi fazlasıyla aşıyordu. Yüzüyordum ama nefes alayım derken pis su yutuyordum. Karım ben boğuluyorum geri dönüyorum dedi. Tekrar geri dönerken bir arkadaşın dükkanında merdiven gibi bir yer buldu. Oraya geçtik. Sola baktığım da ise bir bot vardı. Yardım için bottaki insanlara seslendim. Karımı bota bindirdim. Bende bir şekilde giderim diye düşündüm. Kafamda tanıdığım bir ekmek fırını vardı. Oraya gideyim kendimi kurtarayım diye düşünmüştüm halbuki birkaç kulaç atarak terminale kadar rahat gidebilirdim fakat o telaş anında aklınıza çözüm yolları gelmiyor” dedi.

Arhavi Halkından Nadire Celayir, yaşanan sel felaketinden ötürü çok korktuklarını belirterek, “Yüzyıllarca akan dereler şu an da taşıyor bu insanlardan kaynaklanan bir durum, Allah kimseye kötülük vermesin. Gerekli desteklerde bulunularak Arhavi’nin yaraları umarım bir an önce sarılır” diye konuştu.

“İnsanlığımızı sorgulamamız lazım”

Arhavi esnaflarından Spot İşletme Sahibi Bayram Taş, “Partilerde sorun yok, millette sorun var. Ben bunu Soylu’ya da söyledim. Bunu fırsata çevirmenin bir esprisi yok. Bunun alış ve satış fiyatı bellidir. Ben bunu bin beş yüz liraya satıyorum diye sekiz yüz liraya aldım. Zararı fatura üzerinden göstermek gerekiyor. Satış üzerinden gösterilirse Allah bir daha sel verir ve hepsi gider. Adamın arabasında yüz bin lira 55. on bin liralık arabaya ellin bin liralık yazmışlar. Sokak lambasını kırandan, dağda mermi atandan ne farkı kaldı ki. Bunda parti olayı yok. Buradaki olay insanlık olayıdır. Depoda koyduğum malı çalan adamın şu an da ki sistemde çalan adamla hiçbir farkı yok. Spotuçuyum bugün adam arayıp ikinci el mobilya alır mısın diyor belli ki bir yerden almış veya devlet vermiş. Bizde artık insanları tanıdığımız için geçiştirmeye çalıştık, alıyoruz ama bugün değil dedim. Çalmadığı nereden belli. İkinci elde faturada yok. Bu yüzden insanlığımızı sorgulamamız lazım” ifadelerine yer verdi.