YEREL
Giriş Tarihi : 10-08-2021 10:33   Güncelleme : 10-08-2021 10:33

Sektörde çalışacak eleman bulunamıyor

Hatice Nur Ersöz’ün sunumuyla Artvinli TV’de yayınlanan “Artvin’de Esnaf Olmak” adlı programa Artvin Sanayi Sitesi Sahibi Yaşar Tosun ve Muhammer Tosun konuk oldu.

Sektörde çalışacak eleman bulunamıyor

Yaşar Tosun ve oğlu Muhammer Tosun sektörde çalıştıracak eleman bulamadıklarından bahsetti.

Artvin’de müzik çok ön plandaydı”

Okulu bitirdikten sonra neler yaptığını ve eski halk evinin ne kadar önemli olduğundan bahseden Yaşar Tosun, “Okulu bitirdikten sonra Artvin’e geldim. Artvin Belediyesinde elektrik işlerinde çalıştım. O gün ki şartlarla işi pek cazip bulmadım. Başka şeylere yönelmeye çalıştım. Piyasada bir şeyler yapayım dedim. Ondan sonra askerliğim çıktı. 1 buçuk sene askerlik yaptım. Askerlik bitince tekrardan Artvin’e geldim. Müzik birliğinde ut çalmayı öğrendim. Eski Halk evinde sabah akşam müzik çalgı çengi olurdu. Marşlarda çalarlardı. Halk evinin ek bir binası vardı. Öndeki bina yapıldıktan sonra sac bina yapıldı ve burayı tiyatro salonu yapalım dediler. Daha sonra tiyatrodan sinemaya çevirdiler. Gazi Ortaokulu ve liseli öğrenciler tarafından orada 10-15 sene boyunca müsamere yapıldı. Eskiden müzik çok ön plandaydı. Müzik eğitimleri vardı. O zamanki dönemde kadınların yüzde sekseni müzik eğitimlerine giderlerdi. Belli bir kısmı işi devam ettirdi. Belli bir kısmı ettirmedi. Ayrıca Artvin okuma yazma bakımından en iyi illerinden birisiydi. Belki de hala öyledir” diye konuştu.

“İşi öğrenmek için hevesli bir nesil yetişmiyor”

İş yapmak ve meslek öğrenmek için herhangi bir heves içinde olan genç bir nesilin olmadığını ifade eden Tosun, “Bu durum eğitim sisteminden ve ailelerin geçim durumundan kaynaklanıyor diye düşünüyorum. Bir insan geçimini zor temin ediyorsa bir işe girer çalışır fakat geçimi rahat olunca herkes anne babasının parasını yani hazırını yiyor. Bir insanın kendi ayakları üzerinde durarak bir işte çalışması çok güzel bir duygudur. Bir iş yerinde biri bir tarafa diğeri bir tarafa gidiyorsa orada çalışma huzuru yoktur. Mesela oğlum ile birlikte çalışmak beni daha mutlu ediyor. Yaptığı işlerin benimkinden biraz daha iyi olduğunu düşünüyorum ve bu beni daha çok mutlu ediyor. Benim kaldıramayacağım bir işi oğlum rahatlıkla yapabiliyor. Yeni fikirlerle, yeni işlerle ve yeni malzemelerle kendini geliştiriyor” ifadelerine yer verdi. 

“Sıradan bir eleman bile bulamıyoruz”

30 yıldır sanayi sektörünün içerisinde olan Muhammer Tosun, işe başlarken ki avantajının babasının tecrübesinden ve bilgilerinden faydalanmak olduğunu dezavantajı ise sanayi sektörü veya çalışan bütün sektörler olarak en büyük sıkıntılarının çalışacak bir elemanın olmamasını söyledi. Tosun, “Artık nitelikli elemandan da vazgeçtik. Nitelikli eleman yok artı olarak bu sektörde çalışmak isteyen bir eleman hiç yok. Biz bunu İŞKUR’a dile getirdik. Bu dönem içerisinde İŞKUR’a eleman müracaatında bulunduk. İŞKUR’da 2 seneye yakın askıda işçi ilanımız kaldı. Bu 2 yıl zarfında bizi sadece 7 kişi aradı. Onlarda ilk olarak ne kadar maaş veriyorsunuz diye sordular. Kimse gelip ne işi gördü ya da ne yapacağını sordu. İŞKUR Müdürleri veya SGK Müdürleri esnafları ziyaret etmişti. Orada bu sorunu dile getirerek İŞKUR’un yapısı nedir iş bulmak için değil midir diye soru sordum. İŞKUR’un yapacağı şey iş arayan esnafa, ticaret iş yapanlara, üretim yapanlara eleman bulmaktır. Bunu yapmıyorsanız ne iş yaparsanız dedim. Onlarda yapabileceklerinin bu kadar olduğunu başka şanslarının olmayacağını söyleyince bu konu hakkında hiçbir gelişme olmadan yol almaya çalıştık. Dediğim gibi kalifiyeden de vazgeçtim herhangi bir tecrübesi olmayan sıradan bir eleman bile bulamıyoruz. Sadece bizim sektörde de değil bir bakıyorsunuz ki lokanta da garson yok çay ocağında garson yok sanatkâr da iş yapacak eleman yok. Meslek liselerinden ve elektrik bölümünden her yıl ortalama otuz, otuz beş kişi mezun oluyor ama maalesef sanayi sektörüne 1-2 tane eleman ya geliyor ya da gelmiyor” dedi.

“Artvin’de iş beğenmemezlik var”

Sanayide bir gencin usta vasfına ulaşabilmesi için ortalama 10 yıl gerektiğini belirten Tosun, “10 yıldan sonra ancak işi özümseyebiliyorlar, bir şeyler yapmaya çalışıyorlar. Düşünün ki İlkokula başlayan bir çocuk sadece okuma yazma ve dört işlem yapabiliyor. Bu da onun gibi bir şey. Bizim zamanımızda en yüksek puanlar meslek liselerinde olurdu. Maalesef şu an meslek okullarının hiçbir cazibesi kalmadı. Sadece çalışmakla da olmuyor elbette ki eğitim şarttır. Hangi sektörde olursa olsun eğitimli insanlara ihtiyacımız var. Fakat artık mesleği bilen birilerine de ihtiyacımız var. Günümüzde fayans örecek adam, inşaatta çalışacak insan yok. Hep dışarıdan gelmiş olan insanlar var. Herkes Artvin’de işsizlik var diyor ama Artvin’de işsizlik yok. Artvin’de iş beğenmemezlik var. Kimse çalışmak istemiyor herkes oturduğu yerden baba ve anne parasıyla geçinip elini suya sabuna sokmadan para kazanmanın hesabını yapıyor. Üniversite ön lisans mezunuyum. Yıllardır burada çalışıyorum iş yeri sahibiyim. Ne çalışmaktan gocunuyorum ne de herhangi bir sıkıntım var. Bu memlekete hepimiz hizmet etmek zorundayız. Ben elimle hizmet ederim diğerleri gayretiyle hizmet eder. Bir şekilde herkesin çalışması gerek diye düşünüyorum” diye konuştu.