YEREL
Giriş Tarihi : 14-10-2021 12:12   Güncelleme : 14-10-2021 12:12

ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK

ŞEHİTLERİMİZİ UNUTMADIK

Gazi Ortaokulu’nda Türkçe öğretmeni olan İbrahim Bülbül Şavşat’ta bulunan arazisini şehitlerin anısına meyve bahçesine çevirdi ilk hasadı ise ailelerine gönderdi.

Türkçe öğretmeni İbrahim Bülbül, arazisinin 15 bin metrekarelik bölümü şehitler anısına meyve bahçesine çevirdi. Ağaçlar meyve vermeye başlayınca ilk hasadı toplayarak koliler halinde şehit ailelerine gönderdi.

Öğretmen İbrahim Bülbül, Şavşat’ın Dalkırmaz köyünde babasıyla birlikte 15 bin metrekarelik arazisini meyve bahçesine çevirme kararı aldı.   2015 ve 2017 yılları arasında dönemin valileri eşliğinde araziye elma, armut, üzüm, hurma, ayva, kestane olmak üzere 500 adet farklı meyve ağacı aşılaması yapıldı. Ağaçlar büyümeye başlayınca Bülbül, meyve bahçende bulunan ağaçlara şehitlerin ismi yazılı tabela astı.

Yıllar sonra ağaçlar ilk meyvelerini vermeye başlayınca Bülbül, ilk hasadı şehitlerin ailelerini gönderme karar aldı. İletişim adreslerini bulabildiği Türkiye’nin farklı illerinde yer alan şehit ailelerine, içerisinde farklı meyvelerin yer aldığı kolileri hazırlayarak göndermeye başladı.

“Şehitlerimize bir borcumuz var onları unutmadık”

2015 ve 2017 yılında şehitler anısına aşılama çalışması başlattık diyen Türkçe Öğretmeni İbrahim Bülbül, Bu bahçede yaklaşık 500’ün üzerinde meyve ağacı var.  Bu ağaçların tamamı aşılama yöntemiyle çoğaltıldı.  Buradaki ilk amacımız Artvin meyve ırklarının kaybolmamasını önlemek ve sonraki nesillere aktarımını sağlamak.  Bunu yaparken şehitlerimizi unutmadık. Onlara bir borcumuz olduğunu düşündük ve bugüne geldik. Ağaçlarımız meyve verdi. Biz bu meyveleri toplamaya başladık. Hasat ettik.  Adreslerine ulaşa bildiğimiz şehit yakınlarına meyveleri göndermeye karar verdik. Yaklaşık bir aydır kargoluyoruz. Çok olumlu dönüşler aldık. Çok duygulandıklarını söylediler. Bizi de bu çok mutlu etti” dedi.

“Hafta sonlar ve yaz tatillerinde yapmış olduğumuz bir uğraş”

Çalışmayı babamla birlikte yapıyorum diyen Bülbül, “Hafta sonları, yaz tatillerinde yapmış olduğumuz bir uğraşıyoruz. Sadece meyve ağaçlarıyla değil ata tohumlarıyla da ilgileniyoruz. Yine atalarımızdan kalan tohumları sonraki nesillere aktarma amacıyla bir uygulama bahçemiz var. Bu tarz çalışma yapıyoruz” ifadelerine ver verdi.