YEREL
Giriş Tarihi : 09-03-2021 10:53   Güncelleme : 09-03-2021 10:58

Şavşat’ta 100. yıl coşkusu

Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yılı eski Hükümet Konağı önünde düzenlenen programla kutlandı.

Şavşat’ta 100. yıl coşkusu

Programa İlçe Kaymakamı Onur Özaydın, Belediye Başkanı Nihat Acar, Daire Amirleri, Siyasi Parti Temsilcileri, çok sayıda öğrenci ve vatandaş katıldı.

Kaymakamlık makamının ve Belediye Başkanlığı’nın Atatürk Anıtı’na çelenk sunması, İstiklal Marşı ve Saygı Duruşu ile başladı. Günün anlam ve önemini anlatan konuşmasını yapan Şavşat Belediye Başkanı Nihat Acar konuşmasında: “Serhat ilçemiz Şavşat’ın düşman işgalinden kurtuluşunun 100. yıldönümünü kutlamaktayız. Bütün Şavşat halkının kurtuluş bayramını tebrik ediyorum.

Yöremizde 93 Harbi olarak da bilinen 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı ki bu savaşta Rus kuvvetleri İstanbul’u işgale hazırlanırken sırf İstanbul işgal edilmesin diye Rusların diğer bütün istekleri Berlin antlaşması ile kabul edilmiş, Artvin, Kars, Batum ve Ardahan Ruslara verilmiştir.

Yaklaşık 40 yıl bölgemiz Rus işgali altında kalmıştır ve bu yıllar çok çetin geçmiştir. Bağımsızlık vaadiyle Ermeniler ayaklandırılmış, yöremiz halkı göçe zorlanmıştır. Yöremizden göç edenler olduğu gibi göç etmeyenler Rus askerlerinin koruması altındaki Ermeni çetelerinin zulmüne uğramıştır. Neticede 1917 Rusya’da ki Bolşevik İhtilali sonucu Ruslar bölgeden çekilirken, Mondros Ateşkes Antlaşması ile bölge Ermenilere bırakılmak istenmiş, TBMM Başkanı Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle 15. Kolordu Komutanı Kazım Karabekir Paşa, Ermeni çetelerini işgal edilmiş doğu şehirlerimizden çıkarmış ve 7 Mart 1921’de Sahara mevkiinde gerçekleşen çatışmalarda düşman komutanı Alaca Kamandar esir düşmüş ve düşman çeteleri ortadan kaldırılarak yöremiz kurtarılmıştır.

13 Ekim 1921’de TBMM ile Ermenistan arasında yapılan Kars Antlaşmasıyla da bugünkü sınırlarımız çizilmiş ve o gün bugündür sınırımız değişmemiştir.

Bizler Şavşat halkı olarak Vatanımızı, Devletimizi ve Cumhuriyetimizi savaşarak kazandık. Ne günümüzde ne de gelecekte bağımsızlığımızdan, Cumhuriyetimizden taviz vermemizi hiç kimse beklemesin.

Ülkemiz üzerinde bizi birbirimize düşürmek için dış güçlerin çeşitli planlarını görmekteyiz. Bu planlara gelmemek için yeniden birlik ve beraberlik içinde hareket ederek ülkemize sahip çıkacağız.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan Türkiye Cumhuriyeti Devleti bizlere emanet edilmiştir. Onu koruyacak, yüceltecek ve sürdürecek bizleriz, bu bilinçle hareket etmeli ve sorumluluğumuzu bilmeliyiz” dedi.

Başkan Acar’ın konuşmasının ardından günün anlam ve önemini anlatan şiirler okundu. Kutlama programı İlçe Kaymakamı Onur Özaydın’ın tebrikleri kabulü ile sona erdi.