YEREL
Giriş Tarihi : 17-03-2021 15:07   Güncelleme : 17-03-2021 15:07

Şavşat’ın tek Gazetesi “Şavşat’ın sesi”

Artvinli TV’de Artvin’de Esnaf Olmak programının sunuculuğunu yapan Hatice Nur Ersöz, Şavşat’ta tek gazete olan Şavşat’ın Sesi İmtiyaz Sahibi Songül Kör ve eşi Genel Yayın Yönetmeni Erdoğan Kör ile röportaj yaptı.

Şavşat’ın tek Gazetesi “Şavşat’ın sesi”

Şavşat’ın Sesi Gazetesinin çok büyük bir köklü bir geçmişe sahip olduğunu belirten Erdoğan Kör, Şavşat’ta tek gazete olduklarını belirterek İHA, TRT muhabirlerinin de kendileriyle çalıştığını belirtti.

Röportajın tamamı ise bu şekilde:

Songül Kör: Şavşat’ın Sesi gazetesinin imtiyaz sahibiyim. Şavşat ta tek gazete olarak çalışmaya devam ediyoruz. Gazetemiz haftada 2 gün çıkıyor Şavşat’ın yerel gazeteleriyle haberlerimiz oluyor, devletten ilan alıyoruz, gazetemizin mecburi 5 kişilik kadrosu var muhabirlerimiz ile birlikte 10 tane çalışanımız var.

Bu mesleğe nasıl başladınız?

Bu gazetenin 35 yıllık bir geçmişi var, eşimle beraber burayı satın aldığımız zaman yapmamız gereken her şeyi doğru ve yerel haberlerimiz ile yaptık.

Burayı eşiniz ile birlikte işletiyorsunuz, serüveniniz nasıl başladı anlatır mısınız?

Erdoğan Kör: Şavşat’ın Sesi gazetesi 40 lı yıllardan gelen bir gazete, CHP’nin Artvin Milletvekili Avukat Ekrem Şadi Erdem’den geliyor. 1940-1950 li yıllarda Şavşat postası olarak çıkıyordu daha sonra bizim dönemimizde ismi Şavşat’ın sesi olarak değiştirildi, yaklaşık bizim imtiyaz sahibi olduğumuz dönem 35-40 yıla yakın bir dönemdir. Gazetemiz bizim dönemimizde en parlak dönemini yaşıyor diyebilirim. Gazetemizin yanında matbaacılık sektörü de var. Ayrıca bu yıl reklam bölümüne de başladık aile içi şirket kapsamında eşimle, yeğenimle, çalışanlarımızla sektörü bu şekilde götürüyoruz daha çok Şavşat ve yerel haberlere önem veriyoruz ulusal düzeyde haberler yapıyoruz, gazetemizde deneyimli muhabir arkadaşlarımızda var, İHA, TRT muhabirleri bizimle birlikte çalışıyor. Onların haberleri de gazetemizde yer alıyor. Ben emekli oldum Eşim Songül de bu ay emekli oluyor ama emekli olsak ta yine işimizin başında devam edeceğiz. Biliyorsunuz ki basından emekli olunmuyor, genç çalışanlarımız olsa da biz yanlarında olacağız. Emeklilik prosedür gereği olacak biz her zaman buradayız. İşimi severek yapıyorum ve bu işte yıprandığımı düşünmüyorum, eşimle, çalışanlarımızla işimizi çok iyi bir şekilde yürütüyoruz gayet memnunum.

8 Mart emekçi kadınlar gününü kutladık, bu iş hakkında kadınlar hakkında cinsiyet ayrımcılığıyla ilgili başlıklar açılmıştı, basında 7/24 bu mesleği yapabilecek kadınlarımız var neler düşünüyorsunuz?

Artvin kesinlikle bu konuya bizim gibi bakıyor, “Bu erkek mesleğidir, kadın yapamaz” diye bir şey yok, Artvin zihniyetinin de böyle olduğunu düşünmüyorum biz mesleğimizi gayet iyi bir şekilde icra ediyoruz herkes bu mesleği kadın, erkek ayrımı olmadan yapabilir.

Ardanuç ve Şavşat’ta hiçbir köy okulu yok ve insanlar ister istemez göç etmek zorunda kalıyorlar, yaşlılar dönüyor, gençler dönmüyor basın olarak ne yapılması gerekir?

Erdoğan Kör: Şavşat açısından konuşmak gerekirse öz  değerlerimizi yitirmiş bir haldeyiz. 80’li yıllarda hayvancılık, tarım ön plandaydı ve insanların geçim kaynağıydı, maalesef bugün geldiğimiz noktada tarım ve hayvancılık bitmiş durumda. İstanbul dan gelen insanlar sularını, yumurtalarını marketten alıyor. Bu şartlar altında olacak iş değil. Onun için arazilerimizi değerlendirmemiz ve eski zamanlara dönmemiz lazım. Burada bir hayvancılık ya da tarım olduğu zaman umut ediyorum ki asgari ücretlerin belki 5-10 katı kendisine mal varlığı olarak katabilecektir. Ama bunu anlayan veya  icraate geçiren yok. Devletimizin buna bir öncülük yapması ve şartları ona göre sunması lazım. En azından faizsiz kredileri çıkartıp hayvancılığı desteklemesi veya sermaye olması lazım ki dönüşebilsin, vatandaş bu durumda İstanbul’dan gelip ne yapsın, tarım arazisi, iş makinesi, hayvan yok bunlara sermaye lazım bu şartlar iyileştirilebilirse göç gelebilir.

Kadınlar ilçede marka değeri yarattığı için Şavşat’ta birtakım çalışmalarda ekonomik değer kazanmaya başladılar bu konuyu nasıl değerlendiriyorsunuz? Citta Slow un bir faydasını görüyor musunuz?

Mesela HES ler, taş ocakları olsun bir nevi citta slow alternatif verildiği zaman o yatırımlar biraz daha bu cittaslow markadan etkilenebiliyor. Citta slow marka zaten normalde sakin şehir anlamına geldiği için turizm açısından biraz daha gelişebilir umuduyla uğraşılıyor. HES ler ve benzer şeyler olmadığı sürece turistler bu tarafa çekilebilirse turizm açısından ilçenin kazancı yüksek olacaktır.

Şavşat’a doğalgaz niçin geliyor baktığınızda citta slow bir ilçe olduğu için kirli havadan uzak kalması bu alternatifi sunması, Şavşat’a doğalgaz gelmesine vesile oldu. Citta slow markası bu ilçeye verilmişse burada HES lerin, taşocaklarının olmaması lazım çünkü marka ilçe oluyorsun sakin şehir ünvanlı bir ilçede ne kadar asgari olursa o kadar iyi olur.