YEREL
Giriş Tarihi : 19-06-2021 00:44   Güncelleme : 19-06-2021 00:44

Şavşat’ın Güzellik Salonu

Artvinli TV ekranlarında Dilan Şahinbaş’ın sunumu ile gerçekleşen söz sizde programının bu haftaki konuğu güzellik uzmanı Zuhal Temiz oldu.

Şavşat’ın Güzellik Salonu

Şavşat’ta faaliyetlere başlayan ve devam eden güzellik salonu sahibi ve ustası Zuhal Temiz, pandemi sürecinde yapılan haksızlıklara yönelik açıklamalarda bulundu. Diğer birçok güzellik salonu gibi faaliyetlerine devam eden Temiz ve çalışma arkadaşları bulundukları zorlu durumlara rağmen işlerine dair gösterdikleri performanstan yana bir düşüş söz konusu olmadı. Temiz, açıklamalarında işin püf noktalarına da yer verdi.

Mesleki bilgiler

Temiz, mesleğine yönelik şu açıklamalarda bulundu “ mesleğimle ilgili lazer epilasyon yapıyorum. Genellikle sadece bayanlara uygulama yapmıyoruz biz, erkeklere de uygulama yapıyoruz. Kadınların olduğu gibi erkeklerinde bakıma ihtiyacı olduğunu düşünüyorum. En önemli popüler yapmış olduğumuz uygulama lazer epilasyon uygulaması yapıyoruz. Lazer epilasyonda istenmeyen tüyleri yok ediyoruz ama bu şu anlama gelmiyor, tüylerimiz tamamen %100 bitecek dökülecek tekrardan çıkmayacak anlamına gelmiyor. Aslında bize danışanlara geldikleri zaman zaten anlatıyoruz yani %80 garantide veremiyoruz. Bu tamamen kişinin hormonları ile alakalı tüy yapısı ve ten rengi ile alakalı bir durum olduğu için bunun garantisini hiçbir şekilde vermiyoruz ama kişi daha rahat hissedecek günlük yaşantısını kolay hale getiriyor çünkü tüylerinin bir kısmı gidiyor. Tabii ki %10’luk bir kısmı vücudumuzda kalması gerekiyor ki gözeneklerden hava alsın yani bunu kesinlikle düşünmesinler veya başka bir güzellik merkezine gittiklerinde %100 dökülmeler olur dediklerinde kafalarında soru işareti olsun mutlaka “ dedi.

Güzellik uzmanı olma yolu

Temiz, uzman olmaya yönelik şu ifadeleri kullandı “ eğer kişi istiyorsa liseden sonra bunun okulu var. Lise okulu var, üniversitesi var ama ben o şekilde başlamadım. Önceden kozmetik ürünleri yapıyordum tabii bu zaman zarfında halk oyunları hocalığı da yapıyorum yaklaşık 17 yıldır bunu yapıyordum. Benim bir kuaförüm vardı o zamanlar kendisi Artvinliydi Yüksel Bey’e buradan teşekkürlerimi iletiyorum. Bana sürekli yaparsın neden yapmıyorsun gibi söylemler ile bu alana teşvik etti ve onun vasıtası ile neden olmasın dedim. O zamanlar kendime bir iş arayışı içerisindeydim eğitimleri araştırdık ve eğitimlerini aldık Trabzon’da 3 ay kadar Karadeniz Teknik Estetiklik kursunu aldım.  Rize’de 6 ay kadar eğitim aldım aynı zamanda Bursa’da 3 aylık eğitim aldım bu şekilde estetisyenlik kursunu bitirdim. Şu anda gerekli belgeleri ve ustalık belgemi almamla birlikte kendi iş yerimi açtım ve Şavşat’ta faaliyetlerimize devam ediyoruz ” dedi.

Faaliyetler

Temiz, Şavşat’ta göstermiş oldukları faaliyetlere yönelik şu açıklamalarda bulundu “ Şavşat’ta güzellik salonu anlamında ilkiz diyebilirim. Lazer epilasyon uyguluyoruz bunun dışında iğneli epilasyonumuz var bu iğneli epilasyonumuzda da lazer beyaz kılları görmüyor, beyaz kılları görmediği için bu sefer iğneli epilasyona ihtiyaç duyuyoruz o yüzden iğneli epilasyon uygulamamızda var. Bu uygulamada da kişi en fazla 4-6 seans gelebiliyor ve bu tamamen oluyor. Lazer epilasyonda bitiş garantisi veremiyoruz fakat bunda bitiş garantisi var ama yaş ilerledikçe yine hormona bağlı tekrar beyaz kıllar veya olan kıllar beyazlaşabiliyor. Ameliyatsız yüz germe cihazımız var bunda da sadece tek seansta işlem yapıyoruz. Belirli bir yaştan sonra yüz çevresinde sarkmalar oluyor yüzü gerip toparladığımız uygulamamızda mevcuttur. Bu uygulamaları da son sistem cihazlarımız ile yapıyoruz, tek bir işlem tek seansta bitiriyoruz. Bottoks iğneli bir işlem ama bizim yaptığımız cihaz ses dalgaları sayesinde yapılan işlemdir herhangi bir iğne dokunması söz konusu değildir. Yaklaşık 2-3 yıl kadar gergin ve güzel cilde kavuşturduğunu söyleyebilirim “ dedi.

Pandemi güzeli

Temiz, pandemi sürecinde kapalı kalan alanlar içerisinde yer aldıklarına dair şu açıklamaları yaptı “ ben iş yerimi açtım ve 1 sene pandemi oldu-olmadı pandemiye denk geldi kapattık. Zaten iş yerlerini genellikle kredi ile açtığımız için ürünlerde geldiğinde kazancımız kapalı kaldığımız dönemlerde zor oldu. Birde şöyle bir haksızlığa uğradık bizim zaten mesleğimizin vermiş olduğu özveriden dolayı maskemizi ve hijyen kurallarına uygun hareket ediyorduk çünkü insanların cildine dokunuyoruz ve sağlık alanında yer alıyoruz. Maskemiz zaten vardı eldivenlerimizi de takıyorduk hijyenik bir ortamda çalışıyorduk ama buna rağmen tekrardan bizleri kapattılar kuaförler ile aynı şartlar altında çalışıyor olup bizlerin kapalı olması bizi çok zor durumda bıraktı. Özel hastanelerde lazer epilasyon ve cilt bakımı devam etti bunları hastanelerde yapanlar doktorlar değildi, güzellik uzmanlarıydı yani bizlerde güzellik uzmanlarıyız bizim kapanmamızdaki anlamı bir türlü anlayamadık. Şimdi bu işi yapan doktorlarda çıktı o zaman benim kolum kırıldığı zaman doktor ona bakacakken kıl mı alacak yani herkes kendi işine baksın hani o kadar uğraşıyoruz çalışıyoruz tamam bizler daha yeniyiz tabii ki ama bunun 15-20 yıllık eğitimini alıp da hizmetini veren arkadaşlarımız var “ dedi.