DOĞA
Giriş Tarihi : 12-09-2022 12:10

Şavşat’ı Tanıyalım

Şavşat’ı Tanıyalım

Doğu Karadeniz'in Yeşile Bürünmüş Doğa Harikası İlçesi Şavşat’ı tanıyalım

Şavşat, Türkiye'nin Artvin ilinin bir ilçesi. Bu ilçe, kuzeyinde Gürcistan ile sınır komşusu. Doğal güzellikleri ile giden herkesi kendine hayran bırakan Şavşat; tarih kaynaklarına göre M.Ö.900-650 yılları arasında Urartu ve Kimer kabileleri yaşamışlardır. Bölge daha sonraları sırasıyla Saka Türklerinin, Romalıların ve Sasanilerin elinde kalmıştır.

 Yavuz Sultan Selim’in Trabzon Valiliği sırasında Rize İlinin Osmanlı topraklarına katıldığı zaman şimdi Batum yakınlarındaki Gönye kasabası da kendiliğinden teslim olmuştur. Sultan Selim Trabzon’a döndükten sonra Artvin Beyleri kendilerinin de korunmasını istemişlerdir. Bunun üzerine yapılan ikinci seferde Artvin, Ardanuç, Şavşat ve Borçka çevreleri Osmanlı topraklarına katılmış beylerine yarı beylik verilmiştir. Yavuz Sultan Selim’in Trabzon’dan ayrılması üzerine Şavşat, Ardanuç, Oltu, Tortum ve Artvin yeniden Osmanlı Devletinden ayrılmışlardır. Fethedilen bölgemiz (Gürcistan Vilayeti ) adlı idari bölümü için alınmış ve Artvin, Şavşat, Ardanuç birer sancak haline getirilmiştir.

 Birinci Dünya savaşının başlaması ve Osmanlı Hükümetinin savaşa girmesini müteakiben Rus orduları 1 KASIM 1914’de sınırlarımızı geçmiştir. Mevcut ermeni düşmanlığı da tehlikeyi fazlasıyla artırdığından, Ardanuç ve Artvin halkının tamamı yolların kesilmesinden dolayı Şavşat halkının pek az bir kısmı her türlü maddi varlıklarını bırakarak Anadolu içlerine göçmeye mecbur kalmışlardır.

 Gürcülerle imzalanan anlaşmadan hemen sonra kuvvetleri ile birlikte Kars’ta bekleyen Doğu Cephesi Komutanı Kazım Karabekir Paşa’ya talimat verildi. 22 ŞUBAT 1921 tarihinde Kars’tan hareket eden ordumuz 23 ŞUBAT günü Ardahan’a geldi, aynı kuvvetler daha sonra Sahara dağını aşarak Şavşat, Ardanuç ve Artvin ile Borçka’yı geri alarak bir daha müdahale edilmeyecek şekilde Anavatana dahil etti.

2015’te Türkiye’nin 10. CittaslowÜnvanını alan ilçe oldu

21-23 Haziran tarihleri arasında Milano’da düzenlenen törenle ‘Sakin Şehir (Cittaslow)’ ünvanını aldı. Şavşat Türkiye de bu ünvanı alan 10. şehir oldu.

Cittaslow, 1999 yılında İtalyada kurulan Belediyeler Birliğinin adı. Birlik adını İtalyanca “Şehir (Citta)” ve İngilizce “Yavaş(Slow)” kelimelerinin birleşiminden alıyor. Sakin Şehir Ünvanı “Cittaslow” birliğince yine aynı adla verilmekte. Dünya üzerinde bugüne kadar 28 ülkede yaklaşık 200 şehir “Cittaslow” ünvanına hak kazanmış durumda. Cittaslowünvanını alabilmek için birliğin belirlediği 70 kriterin sağlanması gerekmekte. Birlik aday şehirleri bu 70 kritere göre değerlendirip kentlerin Cittaslow felsefesine uygunluklarını denetledikten sonra başvuru yapan şehrin cittaslow olup olmadığına karar veriyor.

Doğa Harikası İlçe Yerli ve Yabancı Turistlerin Gözdesi

Şavşat, doğal güzelliği, gölleri, ahşap mimarisi, milli parkları, kendine özgü kültürel yapısı ve tarihi eserleriyle her mevsim yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekiyor.

Şavşat’ın Başlıca Gezilecek Yerleri

Tarihi ve Doğal Güzellikleri ile nam salmış Şavşat ilçesinin başlıca görülmesi gereken yerler, Satlel Kalesi, Tibet Kilisesi, Şavşat Karagöl’ü ve sonbahar ayında Yavuz Köyün renk cümbüşü görülmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Satlel Kalesi

Kale, Artvin-Şavşat karayolu üzerinde, Şavşat ilçe merkezine yaklaşık 2 kilometre kala, Söğütlü Mahallesi sınırları içerisinde, yüksek bir ana kayanın üzerine kurulmuştur. Kale toplam olarak, 3360 metrekarelik alana sahiptir. Kalenin kuzeyden batıya doğru devam eden bölümünde, surlar yok denecek kadar azdır. Doğudan başlayıp, batı ucuna kadar devam eden çevresinde ise, yaklaşık 13.00 metreye kadar yükselen 4 adet ve dikdörtgen formdaki, silindirik burçlarla, bunların yarısına kadar çıkan surlar yer almaktadır. İç mekanda, kalenin güneybatı surunda, dışa burç şeklinde yansıyan, 6.10x 5.35 metre ölçülerinde, 15 metre yüksekliğinde ki silindirik planlı kule, karşımıza çıkmaktadır. Asıl mekandan günümüze, 8.00x 4.80 metre ölçülerinde, dikdörtgen planlı ve üstü iki pahlı çatılı şapel kalıntısı ile hemen kuzeybatısında ana kayaya oyulan bir sarnıç ulaşmıştır.

Kalenin doğu yönünde, birbirine bitişik olarak düzenlenmiş, 2.4 m genişliğinde, dikdörtgen planlı, üstü tonozla örtülmüş iki burç yer almaktadır. Orta duvarında dışa açılan küçük bir pencere bulunmaktadır. Hemen yanındaki mekanda ise, 6.70x 3.75 metre ölçüsünde, 0,85 metre genişliğinde, dikdörtgen formlu, kapı yer almaktadır. İç kısmı bozulan ve üst duvarları yıkılan kule, yaklaşık 7.00 metre yüksekliktedir. Kalenin tüm birimlerinde moloz taş ve kireç harcı kullanılmıştır.

Tibeti Kilisesi

Yapının günümüze ulaşan herhangi bir kitabesi bulunmamaktadır. Ancak, yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre, 899-914 yılları arasında, bölgede egemen olan Bagratlı Prenslerden, Aşut Koh tarafından yaptırılmıştır. XI. yüzyıldandan sonra, yörenin önemli dini merkezleri arasında anılan yapı, XII. ve XV yüzyıllarda onarım görmüştür. Bölgenin İslamiyeti kabul etmesi ile birlikte cami olarak kullanılan yapı, 1885 yılında kubbesine ve haç kollarına yıldırım düşmesi sonucu hasar görmüş ve 1889 yılında terk edilmiştir. 1953 yılında kubbesi çökünce, iyice harabeye dönmüştür. Köy içinde bulunan manastır, günümüze kilise ve şapeli ile ulaşmıştır. Kilise, günümüze gelen şekli ile serbest haç planlı olup, dıştan 26.00x25.50 metre ölçülerindedir. Güney haç kolu, 7.20x5.00 metre iç ölçülerinde, doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen plana sahiptir.

Kilisenin cephesinde zengin plastik süslemelerin yanı sıra iç mekanların uygun yerlerine işlenen fresklerle dışla için dengesi sağlanmaya çalışılmıştır. Plastik süslemelerin ekseriyeti bitkisel motiflerden oluşmaktadır. Apsis penceresi çevresinde iki şerit ile birbirine geçme olarak örülmüş sepet örgüsü şeklinde süsleme vardır. Yine yer yer kalp motifleri içleri yaprak motifleriyle doldurulmuştur. Dış cephelerde izlenen yoğun plastik süslemelerin yanı sıra iç mekana ait sütun altlıkları ve başlıklarının duvar payelerindeki yastık ve silmelerin çeşitli plastik motiflerle süslendikleri anlaşılmaktadır. Şapel, kuzey haç kolunun kuzeyinde doğu-batı doğrultusunda dikdörtgen plana sahiptir. Kuzey cephe yuvarlak kemerlere sahip arkadlarla hareketlendirilmiştir. Kuzey ve batı duvarları tamamen yıkılmıştır. Herhangi bir süslemesi günümüze ulaşmayan yapı, malzeme ve teknik açıdan kilise mimarisi ile benzeşmektedir.

Şavşat Karagöl

Şavşat'a 25 kilometre uzaklıkta bulunan ve Sahara Milli Parkı içerisinde yer alan Karagöl, doğal güzelliği ile her mevsim ilgi görüyor.

Ladin ve çam ağaçları arasında kalp şeklindeki görüntüsü ile dikkat çeken Karagöl, görenleri adeta büyülüyor.

Günübirlik gezilerin yanı sıra çevresindeki ormanlık alanlarda kamp yapma imkanı da bulunan Karagöl, temiz havası ve doğasıyla ziyaretçilerini mutlu ederken, fotoğraf tutkunlarına eşsiz manzaralar sunuyor.

Şavşat Yavuzköy

Şavşat ilçe merkezine 4 km uzaklıkta bulunan Yavuzköy, yeşilin farklı tonları ve tarihi yapılarının bulunması ile ilçe halkı tarafından en güzel köy olarak da adlandırılıyor. Köyde bulunan seyir terasından gözünüzün alabildiğine yeşilin farklı tonlarını izlemek bana farklı bir huzur veriyor.Yavuköy'de varlığı bilinen tek tarihsel yapı, Mamanelisi Kalesi'dir. Yüksek kayalık bir tepede bulunan kalenin surları günümüze ulaşmıştır. Geniş bir alanı çevreleyen surların iç kısmında çeşitli yapı kalıntıları bulunmaktadır. Surlar kaba yonu iri taşlarla inşa edilmiştir. Daha çok bir tahkimatı andıran yapının bir kalenin parçası olması da olasıdır. Nitekim köyün sakinleri burayı "Rabat" olarak adlandırmakta. Ayrıca köyü gezmeye gelenler için Şavşat Evinde çayınızı yudumlarken muhteşem manzarayı seyretme keyfini yakalayabilirsiniz.

Şavşat İlçesine Ulaşım

Şavşat’a  karayolu ile ulaşmak isteyenler şehirlerarası otobüs ile direkt ulaşmak için önce Artvin Otogarı’na ulaşım sağlanması gerekmektedir. Bölgeye havayolu ile ulaşım sağlamayı tercih eden yolcular için 3 alternatif sunulmaktadır. 

Şavşat İlçesi’ne yakın mesafede bulunan havaalanları, Kars, Trabzon ve Rize-Artvin havalimanlarıdır.

Kars Havaalanı ile ilçe merkezi arası mesafe 137 km, Trabzon Havaalanı ile ilçe merkezi arası mesafe 305 km, Rize-Artvin Havaalanı ile ilçe merkezi arası mesafe ise 180 km’dir.

Tüm havaalanlarından toplu taşıma araçları ile Artvin şehir merkezine ve daha sonra Şavşat’a ulaşım sağlanmaktadır. Havaalanlarından ulaşım için ayrıca araç kiralama, ücretsiz transfer, Havaş seferleri seçenekleri de bulunmaktadır.

 

AdminAdmin