YEREL
Giriş Tarihi : 10-06-2021 15:06   Güncelleme : 10-06-2021 15:06

Sanayi Sitesinin Sorunu İşçi Bulamamak

Küçük Sanayi Sitesi esnaflarından Dursun Bülbül, sanayi esnaflarının en büyük sıkıntısının çalışan eleman bulamamak olduğunu belirtti.

Sanayi Sitesinin Sorunu İşçi Bulamamak

Pandemi sürecinde iş durumunun daha da arttığını fakat işi yapacak çırak, eleman bulamadıklarını belirten Bülbül, “20 yıldır sanayide esnaflık yapıyorum. Haberlerde işsizlik var deniliyor fakat biz burada eleman sıkıntısı yaşıyoruz. Ben işsizlik olduğuna inanmıyorum. Gençlerde iş beğenmemezlik hakim. Burada biz çalışırken bize anahtar getirecek, cıvata sökecek insan bulamıyoruz” dedi.

Devletin eleman bulma sıkıntısına el atması gerektiğini belirten Bülbül, aile büyüklerinin de çocuklarını bu konuda yönlendirmesi gerektiğini belirtirken, “Bize işe girmek için gelen kişi ilk önce ne kadar maaş alacağını yada sigorta girişi yapılacak mı onu soruyor. Ben bu işe ilk başladığımda 5 yıl ödeme almadan çalıştım, iş öğrendim. Hatta o zaman ustaya yalvardım beni işe alsın, bana iş öğretsin diye. Şimdiyse ne işin kıymeti biliniyor ne de patronun. Eleman lazım mı, çırak lazım mı diye soran yok. Piyasada iş yok deniliyor, bugün sanayi sitesine yüz kişi girsin hepsi iş bulur” diyerek artık çalışanın kalifiye eleman olup olmadığının da önemli olmadığını, yaptıkları işi gerçekten öğrenmek isteyen birisinin olmasının yeterli olduğunu belirtti.

İŞ-KUR’un yaptığı iş başı eğitimi programlarının herhangi bir karşılığı olmadığını belirten Bülbül, “İş-Kur’un kalkması bu işe devletin el atması gerekiyor. Bu durumdan sadece Artvin özelinde muzdarip değiliz, Türkiye’nin her yerinde aynı sorun mevcut. Ankara’ya gittim sanayiye oradaki esnaf arkadaşlar da çırak arıyor. Trabzon’daki sanayi sitesine gidin hep Afgan asıllı, Suriyeli insanlar çalışıyor. Artvin’de yoklar ki biz de çalıştıralım. Ben de bir süre sonra bu dükkanı devredeceğim ama kime devredeceğim, kim çalışacak? Sanayi işi çok değerleniyor eğer alttan yetişen olursa güzel kazancı olan bir yer burası ama yarın öbür gün lastik sökecek eleman olmayacak maalesef ve değerlenirken bitecek sanayicilik” dedi.

DİLAN ŞAHİNBAŞ