Yerel
Giriş Tarihi : 21-01-2023 14:43

Saklı Cennet Şavşat’ta buluşmak üzere

Saklı Cennet Şavşat’ta buluşmak üzere

Şavşat Yavuzköy 9. Kış Şenlikleri ve 2. Uluslararası Offroad Oyunları 27-29 Ocak tarihleri arasında yapılacak.

Şavşat’ta 27 Ocak Cuma günü 9. Şavşat Yavuzköy Kış Şenlikleri, 28 Ocak Cumartesi günü 2. Şavşat Uluslararası Offroad Oyunları başlayacak.

9’uncu düzenlenecek olan kış şenlikleri, 27 Ocak Cuma günü saat 12.30’da şehir merkezinde Gökhan Altun ve Turgut Demir ile davul ve zurna eşliğinde başlayacak. Aynı gün içinde Kocabey Köyü Berobana ekibi gösterisi ve kortej geçiti yapılacak. Mehmet Yılmaz ve akordiyon eşliğinde halk oyunları gösterisi yapılacak.

28 Ocak Cumartesi günü, etkinlikler Yavuzköy’de başlayacak. Saat 10.00’da Berobana gösterisi, kızak kayma yarışması, Kart Kurtları Kayak gösterisi ve Arap Atlar Grubu gösteri yapılacak. Saat 18.30’da şehir merkezinde konserler olacak. Grup Lavi ve Selçuk Balcı şarkılarıyla şenliğe renk katacak. Günün sonunda DJ Ayça Kumsal’ın performans gösterisi olacak.

29 Ocak Pazar günü şenlik Ciritdüzü Köyü’nde 2. Uluslararası Offroad Oyunları olacak. Saat 10.00’da başlayacak olan yarışların sonunda ödül töreni yapılacak.

Şavşat Offroad Kulübü Başkanı Berkay Özcen şenlik hakkında bilgi vererek “Cuma günü Şavşat şehir merkezinde kortej eşliğinde başlayacak kültürel aktiviteleri olan eski orta oyun dediğimiz Kocabey Köyü Berobana etkinliği olacak, akordiyon eşliğinde küçük halk konseri olacak. Cuma günü açılış töreni gibi olacak, cumartesi günü Yavuzköy'de her sene düzenlediğimiz gibi kayak şenlikleri olacak eskiden oynanan oyunlar oynanacak, orta oyunları tekrar sergilenecek sonrasında odun kesme, halat çekme gibi yarışmalar düzenlenecek. Ardahan'dan Arap atları grubu geliyor cirit oyunları ve at gösterisi yapılacak. Erzurum Erzincan, Trabzon, Ardahan ve Kars'tan board ekipleri gelip Şavşat'ın zor coğrafyası seçildi o güzergahlarda board yarışmaları ve snowboard gösterileri yapılacak. Cumartesi günü akşam 6.00'da şehir merkezinde konser etkinliği yapılacak. Konserlerde yöresel grubumuz olacak, Selçuk Balcı olacak ve DJ Ayça Kumsal çıkacak” ifadelerini kullandı.

2. Şavşat Uluslararası Offroad Oyunları hakkında bilgi veren Özcen İran ve Irak’tan yarışmacıların katılabileceğini belirterek “Yurt dışı katılımı da olacak Türkiye'nin illerinden gelen insanlar da olacak Sivas, Tokat, Erzincan, Trabzon, Kars, Iğdır, Artvin'in tüm ilçeleri ve bir de Düzce'den katılım olacak. Yurt dışından şu anda Gürcistan var ama İran ve Irak'tan da haber bekliyoruz. 4 klasman var, tüm etkinliğimizin amacı Şavşat'ta eskiden bu zamana kadar gelmiş kültürel aktivitelerin devamı ve kışın Şavşat bölgesinin turizminin canlandırılması adına yapılan etkinliktir. Halkın yoğun ilgisi ve yoğun talep ile her sene beklendiği için organizasyonların devamı da her sene gerçekleşmektedir. Şavşat'ta organizasyonu ne kadar iyi ya da ne kadar kötü yaparsanız yapın coğrafya güzelliği ile çok müthiş bir talep oluyor insanlar gelince görsellerden çok fazla etkilendiği için organizasyon çok büyük” şeklinde konuştu

Zülfiye AKSU

 

Artvin'de HaberArtvin'de Haber