YEREL
Giriş Tarihi : 01-04-2021 14:35   Güncelleme : 01-04-2021 14:38

SAKİN ŞEHİR ŞAVŞAT’IN ÇALIŞKAN KADINLARI

Şavşat’ta kadınların bir arada üretimini yaptığı yerli ürünler Şavşat halkı tarafından büyük destek görüyor.

SAKİN ŞEHİR ŞAVŞAT’IN ÇALIŞKAN KADINLARI

Şavşat’ın bir marka olabilmesi için çalıştıklarını belirten Şavşat Kadınlar Derneği Başkanı Fatma Çelik, “Amacımız Şavşat’ın yöresel bazda üretilen ürünleri ön plana çıkarılarak bunların pazarlarını oluşturup Satışında, üretiminde kadınlara destek olacak şekilde projeler yapmak” diyor.

Sinan Dişli’nin konuk olduğu Şavşat’ta bulunan Şavşat kadın derneği (ŞAVKADER) kadın derneği Başkanı Fatma Çelik ile yerli üretim hakkında gerçekleştirilen röportajda derneği kuruluş amacı ve kuruluşundaki anlam değerine değinildi.

‘’Ben Fatma Çelik Şavşat kadın derneği başkanıyım derneğimizden bahsetmek istiyorum size derneğimiz 2016 yılında kuruldu. Derneğimizin kuruluş amacı Şavşat’ta kadınlara istihdam, üretim anlamında destek olmaktı. Tabi bu yönde adımlarımız devam etmektedir

ŞAVKADER’in anlamı nedir? Kuruluş yılı ve amacınız nedir?

ŞAVKADER’in açılımı Şavşat kadın derneğidir Şavşat kadın derneği 2016 yılında kuruldu Şavşat’ta kadın üretimini istihdamı artırmak amaçlı kurulan bir dernek daha önce kadın yaşan ve eğitim merkezi ülkü ulus ve kadın yaşam eğitim merkezinde zaten ilk başlangıcı orada kuruldu. Derneğin kuruluş amacı da tamamen o binayı bayanlara üretime açmak onlara destek olmak proje ve eğitimlerle bu şekilde bir dernek kurduk Şavşat’ın yöresel bazda üretilen ürünleri ön plana çıkarılarak bunların pazarlarını oluşturmak. Satışında üretiminde kadınlara destek olacak şekilde projeler yapmak o dönemde şöyle bir eğitim faaliyeti gerçekleştirdik kadın eğitim merkezinde tıbbi ve aromatik bitkilerle bir eğitim programı düzenledik sertifikalı bir programdı bu eğitimi aldıktan sonra kızılcık ve alıç bahçeleri oluşturduk DOKAP desteği ile alıç çok değerli bir bitki bizim buralarda da yabani deriz çokça olan bir bitki ama bizim ürettiğimiz bitkiler sertifikalı ve organik ve tamamen tıbbi amaçlı kullanılacak bitkiler bu sene yaklaşık 3 yıl oldu. Şu an o bahçelerimiz kızılcık meyvelerini vermeye başladı kızılcık, alıç bu bölgeye uygun olduğu için ve gerçekten bu bölgede yetişen kızılcık ve alıç çok değerli olduğu içinde buna izin verdik.

Kaç kişi mevcut olarak çalışıyor?

Biz 20 kişiyiz tamamen gönüllülük esasına dayalı zaten bu 20 kişiyi oluşturanlar ya esnaf ya da kamuda çalışan personel bizim herhangi bir bundan maddi bir beklentimiz yok herhangi bir ücret kesinlikle almıyoruz bizim amacımız burada eğitim faaliyetleri düzenlemek üretim yapmak tabi istihdam yaptığımız kişiler var üretim kapsamında onlardan da birazdan bahsedeceğim yine biz 2011 yılında ilk projemizi o zaman iç işler bakanlığı dernekler dairesiydi oraya sunduk dernek olarak ve projemiz geçti bu proje kapsamında iki tane atölye kurduk.

Projenin kapsamında ne vardı?

Sakin şehir Şavşatın aktif kadınları adlı projede iki tane atölyeden oluşuyordu. Şöyle diyeyim baskı süblimasyon baskı ve dikiş nakış atölyesi olmak üzere hatta dönemin valisi bize çok büyük destek oldu çünkü revize edildi bazı projede malzemelerimiz, sağ olsun daha sonra bu tıbbi bitkilerle alakalı aldığımız eğitimin devamında herhangi bir proje değil yalnız bu DOKAP’ın, DOKAPTAKİ tıbbi aromatik bitkiler uzmanı yüksel hocamızın da bizi teşvik etmesi ile birlikte Nego işine yöneldik biz yani altın kabı otu bol miktarda yaylalarımızda mevcut oda tıbbi bir bitki bundan ne yapabiliriz diye düşündük ve şu an Nego çayımız pakete girdi.

Bunun oluşumu nasıl oluyor?

Biz kendimiz topladık özellikle toplarken de makas ile topladık kökünden zarar vermeyelim yayılımını azaltmayalım tekrar oluşsun diye buna çok özen gösterdik çünkü zaten biz bununla alakalı öncesinde bir eğitim aldık yani bilinçsiz bir toplama bilinçsiz bir üretim olmasın eğer olursa daha sonrasını yok ederiz yani iyi bir şey yapıyor sanıp kötü bir şey yapabiliriz diye buna dikkat gösterdik daha sonra gözden geçti analizleri yapıldı yine yüksel hocamızın desteği ile Konya’da Konya Selçuk Üniversitesinde yapılan bütün analizler sonucunda ciddi bir destekle yani içerisindeki ne kadar konulması gerekiyor bir pakette ne kadar çay olması gerekiyor gibi bütün analizler yapıldıktan sonra şu an pakete girdi çayımız satışı her yerde yapılacak inşallah.

Ne işe yarıyor?

 Böbrek taşına böbrekler için idrar yolu enfeksiyonları için mükemmel bir şey Nego ile başka ne yapabiliriz diye düşündük ve Nego sabunu yaptık. Az önce Nego’nun çay hikâyesinden bahsetmiştik Nego ile başka ne yapabiliriz düşündük eve eğitim desteği alarak Nego sabununu oluşturduk. Bunu biz dernek olarak yaptık ve ilk ürünlerimiz bunlar içerisinde hakiki zeytinyağı olduğu için ele çok güzel yumuşak bir doku veriyor ve şöyle bir şey paylaşmak istiyorum hepimiz eskiden köy evlerinde babaannelerimiz çeyiz sandıkları açtığı zaman böyle burnumuza hoş güzel bir koku yayılırdı işe o kokuyu bu sabunda gerçekten hani duyup eskilere gidebilirsiniz öyle güzel bir sabun bunun inşallah devamında hep beraber yapacağız amacımız burada 20 kişinin gönüllü olarak bu sabunu üretmesi değil bunun destek alarak kaymakamlığımızın valiliğimizin bu anlamda desteğini bekliyoruz bayanlar üretsin Negoyu yayladan toplasın bunun eğitimini onlara da aldıralım bu eğitim faaliyetlerinde de yine destek bekliyoruz ve Nego sabunu artık Şavşat’ın bir markası olsun istiyoruz. Bizim hayalimiz burada 20 kişinin gönüllü bir şeyler üretmesi değil belki 200 belki 400 belki de 2000 kişinin Şavşat’ta yaşayan bütün kadınların çünkü Şavşat’ta yaylacılıkta yaz aylarında oldukça ilgi görüyor bayanlar yaylalarda hem ineklerini sağsınlar hem sütlerini, peynirlerini yapsınlar boş zamanlarında da nego toplasınlar kış aylarında da sabunlarını üretsinler istiyoruz.

Geliriniz ne olacak?

Kesinlikle ilk aşaması eğitim nasıl toplanacak bu nasıl sabuna çevrilecek nasıl aynı standartta sabun üreteceğiz daha sonra bunu nasıl pazarlayacağız bunun sürdürülebilirliğini nasıl sağlayacağız. Tabi ki bunlar adım adım çok önemli çünkü pazarlama olmadan üretiminde çok bir anlamı olmadığını biliyoruz burası hücra bir yer Türkiye’nin hücra bir yeri biz bununla mücadele ediyoruz belki küçük çağlı bir şeyler yapmaya çalışıyoruz ama el uzatılırsa yardımlar olursa dediğimiz gibi hayallerimiz büyük inşallah neden? Yurt içine ve dışına ihracatı olmasın ki diye düşünüyoruz. Yani şu anlamda mesela destek bize yağ gelsin işte alınsın gelsin biz yapalı değil ama nedir şu an bir pazarlamada bile çevrimiçi bir site kurulduğunda bile aslında bunun eğitimini alarak bu satışı o sayfa üzerinden yapmakta çok farklı yani destekten kastım amacım o biz tıbbi aromatik bitkilerin eğitimini almamış olsaydık belki de bilinçsizce gidip Negoyu kökünden kopartacaktık bu eğitim olayı orada yani bir pazarlamada da aynı şey söz konusu yani biz eğer pazarlama eğitimi alabilirsek nasıl pazarlayacağımızı? Nasıl dışarıya daha güzel gösterebileceğimizin eğitimini de almış olacağız.

 Buraya gelen insanlar heves ve heyecanla geliyorlar mı? Acaba.

 Kesinlikle şöyle bir şey yani bu bizim fikrimiz değil tabi ki dışarıdan gelen misafirlerimizin hani bize de bahsettiği şeylerden bahsetmek istiyorum Şavşat’a gelindiği zaman artık hediyelik eşya ne alabilirim nereden alınabilir dediği zaman ilk akla gelen yer artık ŞAVKADER.

 Başka neler üretiyorsunuz?

 Yöresel malum tatlarımız bizim çok değerli mesela kuşburnu marmelattı mesela çok değerli Şavşat’ta hemen hemen bütün kadınlar bunu üretir belki de dernek vasıtasıyla ufak çağlı yapıyoruz ama bu tarz satış yerlerinde reyonumuz olursa bunu daha çok genişletiriz ve bayanlar anlamında da o an ürettiğinde kendi misafirine kullanmaktan ziyade bunu ekonomiye kazandıracaktır yani ufak çaplı bunu yapıyoruz.

Başka neleriniz olabilir bu sabun dışında?

Bunun dışında Nego çayı dedik daha sonra ilk başta bahsettiğim süblimasyon baskılar aslında bunlar çok yöresel gibi durmasa da biz bunu kendi yöremize özgün yaptığımız için oda bize ait oldu artık nasıl diyeyim bir kupanın üzerinde Şavşat resmi… Aslında süblimasyon bizim yörede olmasa da bu resimleri bir kupanın üzerine bir T-Shirt’in üstüne Şavşat’ın simgesi haline gelen nesneleri bastığımız zaman oda aslında Şavşat’a özgü bir şey olmuş oluyor. Üzerindeki figürler Şavşat köy resimleri şelalemiz var kara gölümüz var yine kupamız var bez çantaları üzerine baskılarımız var yine Şavşat logosuyla Şavşat görselleri ile baskılarımız var artık bunlarda bize özgü bunlarda çok tercih edilen ürünler çünkü herkes gelen turistler yerli veya yabancı marmelattı tercih etmeyebiliyor ama bir kupayı tercih edebiliyor. Üzerindeki görselden dolayı bir buzdolabı magneti çok cüzi miktara sahip olunacak fazla maliyeti olmayan ulaşılması kolay bir valize atıp götürebileceğin şekilde bunlarda tercih ediliyor bu tarz baskı ürünlerimizi de kendi atölyemizde üretiyoruz.

 Bunların üretimini nasıl yapıyorsunuz? baskı yapımı vs.

 üretimini tasarımcımız var tasarımını yapıyor. Kişiye özel olarak ta yapabiliyoruz üzerine isimde yazabiliyoruz kişinin resmini de basamıyoruz. Tasarımcımız boyutuna göre tasarımını yapıyor buradaki baskı atölyemizde baskı makinemizde biz bunları yapıyoruz ve biz bunları satış olarak ta İnstagram sayfamız var Facebook sayfamız var yine dediğimiz gibi Bursa’da ki İstanbul’daki derneklerle de irtibat halindeyiz yine yakın bir zamanda Bursa’ya 40 tane mausepad gönderdik örnek olsun diye ve biz giderlerimizi çalışan arkadaşlarımızın maaşını biz bu sattığımız ürünlerle sağlıyoruz.

Elemanlarınızın bıkmadan usanmadan işten bıkmaması için diyebileceğiniz bir şey var mı?

 Bir üretim varsa bir yerde 1 metrelik bir masada sabun üretmek gerçekten zor daha geniş alanlar istiyoruz. Çünkü çok çeşitli çalışıyoruz üretim faaliyetimiz var biraz yer olarak sıkıntımız var yani küçük olduğu için daha geniş bir alanda daha güzel bir üretim faaliyeti gerçekleştirebileceğimizi düşünüyorum. Kesinlikle inanın bağlarımız daha güçlü daha böyle mücadeleci olduk. Yani zaman zaman biz kendi aramızda böyle sohbete döndü biz zaman zaman yönetim kurulu arkadaşlarımızla falan konuşurken de bunu deriz belki de şartlar daha güzel olsaydı imkânlar çok fazla olsaydı biz böyle hayalperest ve mücadeleci bir şekilde olur muyduk? Diye düşünüyoruz. Ve emin olun böyle mücadeleci olmazdık bizim bu mücadelemiz doğada böyle dağlık bir bölgede yaşıyoruz yani biz çocukluğumuzdan beri böyle bir mücadelenin içerisinde olduğumuz için zorlukla daha bir araya geliyoruz daha bütünleşiyoruz daha bir arada oluyoruz kesinlikle farkı var yani üretime geçince üretim anlamında gerçekten çok gerekli olduğunu düşünüyorum.

Aranızdan yetenekli olan var mı? Yani yarın börek, pasta yapıp getiren oluyor mu?

 Kesinlikle oluyor buradaki üretim faaliyetlerimiz bir toplantı bazlı değil de hem üretiyoruz hem eğleniyoruz, gülüyoruz üretirken öğreniyoruz aynı zamanda bu çok değerli dostluklar pekişiyor. Yani biz konuşsak ta kendi sorunlarımızı kendimiz konuşuyoruz dışarıya pek bir böyle şu şunu yapmış şeyimiz yok yani.

Başka üretimleriniz olacak mı?

Başka üretimlerimiz olarak hali hazırda olan şöyle bir şey var dediğim gibi bizim insanımız sıcakkanlı yardımcıda olmak istiyor. Yani ben bunu her zaman söylerim yeter ki niyeti güzel olsun eğer niyeti güzel olursa hiç tanımadığınız biri sizin yolunuzu çok güzel bir şekilde açar bir emekli öğretmenimiz bize yazdı yine sosyal medya hesabımız üzerinden Şavşat’ta siyez buğdayı olur diye düşünüyorum ben size alıp göndersem eker misiniz? Diye tohumunu göndermeyi söyledi bize ve tohumu kendisi aldı bize gönderdi bizde yine şöyle bir yol çizdik orda da ihtiyaçlı bir bayan var yine kendi ayakları üzerinde durmaya çalışan onun yerine değerlendirelim dedik böyle bir katkımız olsun bu buğdayı ekelim diye düşündük yine kaymakam beyimizin desteği ile ektik bu sene yine çimlendi buğdayımız inşallah ilk hasatımızı da yapacağız buda bizim için çok güzel oldu oradaki hedefimiz amacımız çok güzel oldu bu sene biz bir deneyelim bakalım ne kadar ektik ne kadar alıyoruz. Böyle bir analiz yapalım daha sonra Şavşat’ın o kadar çok hani kullanılmayan arazisi var ki buğdaya çok müsait olan toprakları var inşallah yapacağız niye önce biz yapmak istiyoruz zararına bir bakalım biz bunu bir bayana önerdiğimiz zaman işte en azından somut bir şey olur elimizde mesela biz bunu burada ektik bu kadar zararımız bu kadar kazancımız oldu gibisinden diyebilmeliyiz hani bir lokomotif görevi yapabilmek için diyebilirim.’’ İfadelerini kullandı.