YEREL
Giriş Tarihi : 07-09-2021 10:59   Güncelleme : 07-09-2021 10:59

Şairlerden kitap tanıtımı

Şairlerden kitap tanıtımı

Şair Mümtaz Temiz, Şair Avni Temiz ve Şair ve Emekli Öğretmen Yalçın Temiz çıkardıkları şiir kitapları hakkında açıklamalarda bulundu.

“Bir başyapıt”

Şair Mümtaz Temiz, kitabını çok zor bir şekilde yazdığını kitabının bir yönetmen tarafından film olarak çekilmesini çok arzu ettiğini söyledi. Mümtaz Temiz, “Öğretmen okulundayken öyküler yazardım. 12 Eylül öncesinde bir tiyatro metni yazmıştım. “İçilmemiş Çayın Hesabı” kitabı 12 Eylül döneminde bizzat yaşadığım, maruz kaldığım işkence olaylarını anlatan belki de alanında yazılmış çok az eserden birisidir. Belki de bir başyapıt diyebilirim. Kitabımın bir yönetmen tarafından film olarak çekilmesini çok arzu ediyorum. İnsanın yaşadığı acıları anlatması oldukça zor bir olaydır. Bir öyküyü kurgular yazabilirsiniz, güzel kelimelerle betimlersiniz ve harika bir öykü ve roman çıkartabilirsiniz ama bir insanın kendi yaşadığı acıları, uğradığı hakaretleri yazması kadar zor bir durum olamaz.  12 Eylül akabinde ne zaman bir şeyler yazmak için oturduysam kendimi o baskının ve o çarkın içerisinde buldum ve yazamadım” ifadelerine yer verdi.

“Bu kitabın her sayfasında gözyaşı var”

“İçilmemiş Çayın Hesabı” adlı öyküsünün Sami Özçelik adlı gazeteci tarafından ilgi gördüğünü ve bu öyküleri kendi sayfasında paylaşmak istediğini belirten Mümtaz Temiz, “Sami Özçelik tarafından böyle bir teklif sunulduğunda seve seve dedim. Sami Özçelik kendi sayfasında ve kendi isminin altında öykümü paylaşınca öyküm okuyucular tarafından büyük bir ilgi gördü. Sedat Bey beni aradı. Bu kadar güzel bir diliniz ve bu kadar güzel anlatımınız var. Gazeteye sürekli olarak köşe yazıları yazabilir misiniz dedi. Bende tabi ki yazarım dedim. Böylelikle haftanın altı günü 08 haberde köşe yazıları yazdım. Bu öykümü paylaştıktan sonra birçok insan hocam bunun devamı yok mu dediler. Oturdum diğer anılarımı da yazmaya başladım ama her yazdığımda kendimi kötü hissettim. Yazılarımı genellikle gece ve yalnız kalınca yazarım. Yazmak benim için çok zor oldu. Bu kitabın her sayfasında gözyaşı var. Tarihe not düşme adına ve gelecek kuşaklara biz ilerici, yurtsever insanların geçmişte neler çektiğini, neler yaşadığını bilmeleri açısından görmelerini ve okumalarını istedim. Daha çok yazacaklarım vardı ama gerçekten de çok zordu.  “İçilmemiş Çayın Hesabı” adlı kitabımda Sinop Cezaevi var. Bizim bulunduğumuz yerde buna çok benzerdi. Tek katlı bir binaydı ve üstü topraktı. Babam o binaların olduğu yerde askerlik yapmış. Orada atları kapatırlarmış. Onların atları kapattıkları yere bizi kapattılar. Orada kaldık. Zor zamanlardı” diye konuştu.

“Elimde yayınlanmayan çok şiirler var”

Şiir yazmaya genç yaşlarında başlayan Şair ve Emekli Öğretmen Yalçın Temiz, “İlk olarak liseliler gibi aşk şiirleri yazardım. Daha sonra Artvin ve doğa üzerine birçok şiir yazdım. Hep geceleri şiir yazarım. Şu an 4 kitabım var. Bir o kadar da elimde yayınlanmayan şiirler var. Bundan sonra köyümde üretim yapmaya karar verdim. Bir kitap daha çıkarır mıyım bilmiyorum. Yaylam ve tarımsal faaliyetlerim var. Sağlıklı bir şekilde yaşamaya çalışıyorum. Memleketimiz doğasıyla, insanıyla, havasıyla çok güzel. Dolayısıyla herkesin köylerine gidip üretim yapmasını tavsiye ediyorum.” ifadelerine yer verdi.

“Yazmak için hevesim kalmıyor”

Şair Avni Temiz, “Şiir yazmaya lise çağlarımda başladım. 4 tane şiir kitabım var. Ayrıca 4-9 yaş arası çocukların pratik zekalarını geliştirmek için eğlenceli bilmeceler adında bir kitap çıkardım. Okullarda çocuklar için faydalı olacağını düşünüyorum. İlk kitabım “Sana Yazdım”, ikinci kitabım “Efkarın Tepesinde”, üçüncü kitabım “Sevda Çiçeğim dördüncüsü, “Ben Sevdamda Yanarken”, beşincisi ise baskıda bekliyor. Bekleyen çok şiirlerim var. Elimde kalan şiirlerle birçok şiir kitabı çıkar diye düşünüyorum. Kitap çıkarttıktan sonra insanların ilgisini görmeyince üzülüyorum. Yazmak için hevesim kalmıyor. Ayrıca Kitapların basımı maliyetli oluyor. Bu kitaplar için çok uğraş veriyorum. Herkes emeğinin karşılığını almak ister” diye konuştu.