YEREL
Giriş Tarihi : 12-06-2021 10:17   Güncelleme : 12-06-2021 10:17

Şahin’den çocuk gelişimine yönelik yanıtlar

Artvinli TV ekranlarında Dilan Şahinbaş’ın sunumu ile gerçekleşen söz sizde programının bu haftaki konuğu okul öncesi öğretmeni Aylin Ergül Şahin, oldu.

Şahin’den çocuk gelişimine yönelik yanıtlar

Okul öncesi öğretmeni Aylin Ergül Şahin, söz sizde programında yaptığı açıklamalar ile birçok ebeveynin kafasındaki soru işretlerine yanıt olacak cevaplar verdi. Şahin,  “Benim en büyük hayalim çocukların mutlu olabilecekleri bir alan yaratmak “ diyor.

Şahin, konuk olduğu programda kendini şu ifadeler ile tanıttı “ Ezgi oyun ve aktivite merkezini işletmekteyim pandeminin ilk başlarında mart ayında açtık nisan ayında pandemi durumu ortaya çıktı.1 yıl doldu 2. Yılımız olacak bir açıldık bir kapandık ama genelde açtık 3-4 aylık süre içerisinde kapalı tuttuğumuzda olmuştu. Ben okul döneminde çalışıyordum yaz zamanlarında falan çok sevdiğim içini işimi boş zamanlarımda gidiyordum daha sonra Borçka’da çalıştım burada staj yaptıktan sonra ise bir okulda görev yaptım ve en sonda bir oyun evi açmaya karar verdim “ dedi.

Başlangıç

Şahin, oyun evine yönelik başlangıç dönemini şu şekilde anlattı “ benim çok küçükken hayalimdi yani kendime ait bir okul ve orada çocuklar ile iç içe fakat çokta resmi şeyleri sevmiyordum daha çok çocuklar için verimli olabilecek ailelere de gerçekten fayda sağlayabilecek bir şey olsun istiyordum. Bu ikisini nasıl bir arada tutarım diye düşünürken biraz araştırma yaptım her araştırmamdan bir parça topladım. Hem aileler açısından onların çocuklarını güvenle emanet edebilecekleri ve çocukları merkezdeyken her açıdan rahat olabilecekleri bir ortam yaratmak istedim. Artvin’de ailelerin çocuklarını bırakabilecekleri bir yer yok bu bir eksikti ve çocukların gidip oynayabileceği park dahi yok. Büyükşehirlerde park sorunu oluyor genelde ama bizim burada park sorunları daha fazla ev hanımı da olsa, çalışanda olsa başında durması gerekiyor çocuğun kaliteli zaman geçirmesi için olan bir şey yok bireylerin kendiişlerini yaparken de çocuklarını bıraktıkları yerde akılları kalmamasını sağlayan bir yer yoktu ve biz bunu sağladık “ dedi.

Gelişme

Şahin, farklı aktivitelere yönelik şu açıklamalarda bulundu “ biz ilk açtığımızda bu konsepti hazırlarken çocukların gelişim alanlarını düşünerek hareket ettik. Bu sadece 5 yaş çocuğu için değil genel yaş grubuna hitap edecek bir ortam sağlamak istedik. Kum havuzu alanı mesela çocuklar için hem enerjilerini atabilecekleri hem de sadece oyun oynamaları için değil oturup orada gezebilecekleri küçük bir alan sağladık. Evcilik alanı var bunu sadece kızlar için değil erkeklerinde oynayabileceği ve sıkılmayacakları evcilik alanımız var bunların dışında kuaför alanımız, market, manav, hastane gibi alanlarımızda var. Bunlar dışında yine akıl oyunları bölümlerimiz var top havuzumuz bu şekilde etkinlik alanlarımız mevcut. Gruplarımız 3 yaştan 6 yaşa kadar var ama serbest oyun saatlerimizde 1,5 yaş grubunda çocuklarımız bile oluyor. Aileler eşliğinde serbest oyun saatlerinde aileler ile birlikte çocuklarda geliyorlar ve aileler başlarında oluyor. Şu anda 2 yaşında gelen bir çocuğumuz var adı Ulaş oda mesela ilk geldiğinde alıştı bize kendisi küçük ama artık ailesi olmadan duruyor çokta güzel etkinlik alanlarımızda oynuyor yani çok fazla yaş kısıtlamamız olmadı alanlar müsait oldu çünkü yere düştüğünde zarar görmemeleri için hep çocuklara göre düzenlediğimiz için o açıdan küçük yaş grupları da gelebiliyor büyük yaş grupları da gelebiliyor “ dedi.

Oyun evinde talep

Şahin, taleplere yönelik şu açıklamalarda bulundu “ talep var çünkü çocuklar çok fazla eğleniyorlar eve giderken bile çocukların bazıları çıkıp eve gitmek bile istemiyor. Biz ilk zamanlar ışıkları kapatıyorduk kapıları kapatıyorduk bizde evimize gideceğiz diye çocuklar ise hayır gitmeyelim biz kalalım burada diyorlardı. Mutlu olmalarından dolayı çıkmak istemediklerini anlayabiliyoruz çünkü çok fazla eğleniyorlar ve çocukların küçük yaştan itibaren özgüven olarak da gelişimlerine etki ediyor. Benim en büyük hayalim çocukların mutlu olabilecekleri bir alan yaratmak ve onlarında severek, eğlenerek vakit geçirebilecekleri bir alanı oluşturmaktı o çocuklar mutlu bende mutluyum böyle devam ediyoruz “ dedi.

Amacımız

Şahin, oyun evini açmalarındaki amaçlar ile ilgili şu açıklamaları yaptı “ ben annelerden babalardan şunu gördüm çocuklarına okula başlamadan öncede haklı olarak bir şey vermek istiyorlar. Bir çocuğun gelişimi 3 yaşına kadar zaten tamamlanıyor ve çoğunlukla çoğu okulumuzda 3 yaşına kadar alamıyor. Çocukların o yaşına kadar oynayacakları bir alan yok tabii ki herkesin köyü var götürebiliyorlar bahçeye çıkarabiliyorlar. Fakat herkes bunu yapamıyor mesela memur olanı var veya çalışan işçi olanı var evinin bahçesi bile müsait olamayan bile var bundan dolayı ebeveynlerinde gelip çocuklarını eğlendirebilecekleri aynı zamanda kendilerinin de bir aktivite yapabilecekleri imkân sağlamak amacımız. Tabii pandemiden dolayı bu süreci biraz değiştirdik ama pandemiden sonra bu ilerleyen süreçte aile ile birlikte çocuk gelip 1 saat aralıklar ile etkinliğe hazırlanacak ailesi ile birlikte çocuk o etkinliğe katılabilecek şu anda istediğim her şeyi yaptım “ dedi.

Gelişimdeki en önemli unsurlar

Şahin, çocuk gelişimine yönelik önemli olan unsurları şu şekilde anlattı “ çocuğun beyin gelişimi bile doğduğu andan itibaren oluyor. Anne karnında dinlettiğimiz müzikle bile çocuk doğduğunda ve o müziği duyduğunda tepki veriyor veya anne karnında aynı müziği dinlediği zaman tepki veriyor. Buna o yüzden bir yaş kısıtlaması var diyemeyiz. UNICEF’in bir çalışması var bin gün içerisinde çocuğun beyin gelişimi diye olan bir çalışma var. Verdiğimiz yemek, tavır, konuşma, bakış gibi durumlar bu çocuklarda kalıcı bir iz bırakıyor ondan dolayı küçük yaşta artık bebek 3 yaşına gelsin okula gitsin diye bir şey yok. Doğduğu anda hata anne karnında bile biz bu eğitime başlıyoruz. Çocukta mesela o dönemleri doğru bir şekilde atlatamaz ise ileriye dönük çok ciddi iz bırakıyor. Mesela çocuk anne sütünü bırakırken eğer çocuğun anne sütünü bırakırken zorlayarak veya çocuğun hazır olmadığı bir dönemde çocuğu hazırlamadan bir anda sütünü kestiğinizde çocuk ileride büyüdüğü zaman yere tüküren, küfür eden, kötü alışkanlıkları kendine edinen bir birey oluyor. Bunun sebebi ise küçüklükte aldığı yanlış eğitimdir yani geçirdiği dönemi kötü atlatmasından kaynaklı alışkanlıklar başımıza gelebiliyor. Çocuğun tuvalet eğitimi çok önemli doğru zamanda veya çocuk buna hazır değilse siz bu eğitimi verdiğiniz zaman çocuk ileride mesela bütün davranışlarını etkiliyor. Bu süreç şöyle ilerleyebilir tabii bizim mesela oyun evine gelen çocuklarımızda bezi bıraktıkları dönem oluyor çocuğa kesinlikle sürekli tuvaletin var mı diye sorunca herkes alışıyor ve her gördüğü sorunca çocuk artık ondan kendisine baskı hissetme aşamasına geldiği için artık söylemek istemiyor. Bazıları zorla tutup götürüyorlar çocuk var dese bile götürüyor, yok dediği zamanda götürüyorlar bu çocuğa keskin bir tavır değil o yüzden aileler belirli bir kural oluşturup herkesin ona uygun davranması gerekiyor bir kişi tuvalete götürecek, bir kişi soracak evde bunu çizelge haline getirebilirler. Yapıldığı zaman ödül değil de konuşarak böyle yaptın böyle oldu gibi söylemeleri gerekir çocuklar kendilerinden de bir parça hissettikleri için onu orada bırakma korkusu çocuklar için çok büyük bir iz bırakıyor biz farklı bir şekilde düşünüyoruz ama çocukların bakış açısı tamamen farklı onların bakış açılarından bakmaları gerekiyor “ dedi.