YEREL
Giriş Tarihi : 03-10-2021 18:50   Güncelleme : 03-10-2021 18:50

“SAHALARDA VE STATLARDA KADIN GÖRMEK İSTİYORUZ”

“SAHALARDA VE STATLARDA KADIN GÖRMEK İSTİYORUZ”

İl Hakem Kurulu Üyesi Halit Uçar ile kadın hakemler hakkında konuştuk.

İl hakem kurulu üyesi Halit Uçar, Artvin’de oynanacak futbol müsabakalarında kadın hakemlerin yönetmesi için öncülük ettiğini ve projeler ürettiğini aktararak, “İl Hakem Kurulu olarak müsabakaları Artvin'in çocukları, gençleri, kadınları yönetsin. Artvinli kadınlar ön plana çıksın Artvin'i daha çok temsil etsin diye böyle bir proje geliştirdik meyvelerini toplamaya da başladık. Önce Selenay Çakmak arkadaşımızı dâhil ettik, Selenay İçin zor bir süreçti, çünkü ilk kadın hakem olarak işe başladı. Etrafında bir kadın hakem arkadaşı yoktu. Zaman zaman antrenman yapmak için belirli saatlerde Hopa’dan Artvin Merkeze gelmesi gerekiyordu. Artvin'in şartlarını az çok biliyoruz, beşten sonra bir ilçeye vasıta yok, dolmuş yok. Bir arkadaşından ya da akrabasından rica ederek, kimi zaman buradaki bir akrabasında kalma süreci oluyordu. Kesinlikle antrenmanları kaçırmaz, eğitimlerini kaçırmaz, vermiş olduğumuz hafta sonu müsabakalarına başarılı bir şekilde çıkar, erkekler içerisinde kendine başarılı bir şekilde ön plana çıkarmasını bilirdi. Bunun meyvelerini de topladı il hakemliğinden Bölgesel hakemliğe terfi etti. Bölgeselde Artvin’i i temsil ediyor, illere gidiyor her seferinde farklı müsabakaları katılıyor. Artvin hakemlerinden Selenay Çakmak denildiğinde bu bizim en büyük onurumuz oluyor. Daha sonraki aday hakemliği kursunda daha çok kadın hakem müracaatı oldu.  Şimdi 5 tane kadın hakemimiz var ve şu an önümüzde aday hakem kursumuz var. Aday hakem kursu sürecinde müracaat almaya devam ediyoruz. Müracaatlarda görüyoruz ki her on kişiden müracaat eden kadın sayısı altı. Bu da bizi onur ediyor. Rol modellerimiz arttıkça kadınların katılım göstermeleri bizim daha çok hoşunuza gidiyor. Hedefimiz Artvinli kadınlardan oluşan bir trio oluşturup farklı bir ile gidip orda müsabakayı başarılı bir şekilde yönetip ilimizi temsil etmek. Artvin’de bizi bu anlamda mutlu eden gelişmeler var. Ardanuç’ta kurulan kadın futbol takımı. Önceleri futbol takımı olmadığı için Selenay Trabzon takımlarına gidip oynamıştı. Bir kadın Artvin’den kalkıp futbol oynamak için Trabzon’a gidiyorsa, Artvin’de kurulan kadın futbol takımı bir fırsattır” dedi.

 

“Erol Çağal’a Vefa Borcumuz Var”

Erol Çağal Futbol Turnuvası hakkında da bilgi veren Halit Uçar, Çağal’ın üzerinde hakkı olduğunu aktararak şu ifadeleri kullandı: “Erol Çağal hocamız bizi hakemliğe kazandıran, 2001 yılında aday hakemliği kursu açıldığında hakem kurulu başkanlığı yapan ve her anlamda her platformda bizi destekleyen büyük abimiz, hocamız, önderimizdir. Erol Çağal bu konuda ısrarcı olmasaydı biz hiçbirimiz burada olmayacaktık. Ben profesyonel ligde hakemlik yapmadan önce Ordu’da klasman sınavları vardı, o zamanki MYK üyesi Ali Aydın hocamıza “ben buraya Artvin’den pırıl pırıl iki genç hakem adayı getirdim, bunları profesyonel liglerde görev yapmak üzere klasman hakemi yapacaksın” dedi. Bizle birlikte yattı kalktı emek etti ve bizi oraya kazandırdı. Bugün geriye dönüp baktığımızda Erol amcamız bizi teşvik etti. 65 yaşında bir adam sana inanarak, güvenerek o kadar mesafeyi kat edip senin peşinden koşturabiliyor. Eğer 65 yaşındaki bir adam benim peşimden gelmişse, bunun hakkını vermem lazım dedim ve tabi biz o yıl bütün sınavları geçtik, yazılı sınavları geçtik, yabancı dil sınavını geçtik ve profesyonel liglerde Artvin’in hakemi olarak Artvin'i temsil etmeye başladık. Erol amcanın bu konuda hakkını ödeyemeyiz, Allah gani gani rahmet eylesin. Onun için bizim ona bir vefa borcumuz vardı. Erol Çağal turnuvasının da mimarı benim. Dernek başkanıyla bir araya geldiğimiz zaman dedi ki kurumlardan çok talep var, aynı zamanda da sivil toplum örgütlerinden, esnaflardan talep var, bu talepler çok fazla olduğu için nasıl yaparız. Ben sayın başkana dedim ki madem böyle bir talep var bu kurumlar arası turnuvayı ayrı yapalım, STK'lardan ve esnaflardan katılım gösterecek turnuvayı ayrı yapalım ve ismini de Erol Çağal Futbol Turnuvası koyalım ve buda geleneksel olsun. Biz bunu yaptığımız sürece bunu her sene yapmayı düşünüyoruz yani geleneksel hale getirmeyi düşünüyoruz, Erol Amcamıza belki bir nebze vefa borcunu ödemiş oluruz.”

 

Hakemlik kariyerinde yükselme aşamalarından da bahseden Uçar, “3 günlük aday hakem sürecini tamamlayıp 4’üncü gün de atletik test yapıyoruz. Bu testte başarılı olan hakemi aday hakem olarak kabul ediyoruz. Evraklarını Türkiye Futbol Federasyonu merkez hakem kurulun hakem işleri müdürlüğüne gönderiyoruz. Oradan da onay geldiği zaman müsabaka görevi vermeye başlıyoruz. On maçlık periyot var. Burada 3 müsabaka da orta hakem 7 müsabakada yardımcı hakem olarak çıkması gerekiyor. On maçlık periyotta bir yıllık süre geçmesi lazım. Yani aday hakemlik sürecini bir yıl yapması gerekiyor. Bu bir yılda on müsabakada görev alan aday hakemlerimizin il hakemliğine geçişi için tekrar müracaat ediyoruz. İl hakemliğine geçtikten sonra da arkadaşlar arasında rekabet başlıyor. Müsabakada hakemlerin yönettiği maçlarda gözlemciler oluyor. Gözlemcilerden almış oldukları not ortalaması, atletik testteki başarısı, yazılı sınavda ki başarısı ve karakter uyumuna bakıyoruz. Bunların ortalamasına bakıp, yukarıya teklif edebileceğimiz arkadaş için il hakem kurulu olarak toplantı yapıyoruz, değerlendirmelerde bulunuyoruz. Değerlendirme sonucunda il hakemlerinden bölgesele teklif yapıyoruz. Ama bu bölgesele çıkacağı anlamına gelmiyor, yine TFF merkez Hakem Kurulunun bölgedeki sınavlarına katılma hakkı kazanıyor. Burada da benzer sınavlara tabii oluyor. Buradan sonraki aşamalara il hakem kurulu olarak biz müdahale edemiyoruz. Merkez hakem kurulu seçim yapıyor. Bölgesele çıkan Selenay gibi arkadaşlarımız da kendi klasmanında mücadele veriyor. Orda da ayrı kurallar var. Bunlarda başarılın olanlar üst klasmana geçiyor, başarısız olanlar alt klasmana çekiliyor. Üst klasman hakemi olması süper lig müsabakaları ve birinci lig müsabakalarında görev alması demek. TFF merkez hakem Kurulunun 2023 yılı için bir projesi var. Üst klasmanda Müsabakayı kadın hakem yönetecek” şeklinde konuştu.

 

“BESYO’nun Bize Katkısı Olacak”

Futbol hakem kurslarına ön başvuru kriterlerini anlatan Uçar, alım şartlarını şu ifadelerle açıkladı: “Ön başvuru kriterleri var; 16-25 yaş aralığında olmak, kadınlarda 1.60 erkeklerde 1.70 boya sahip olmak, spor yapmaya engel durum olmaması, mülakatta başarılın olmak.

Mülakatta başarılı olan arkadaşları aday hakem kursuna dâhil ediyoruz. Başvuru sayısı gittikçe artıyor. Geçen hafta 40 olan başvuru sayısı 7 0’e çıktı. İnanıyorum ki kursu açtığımızda 22, 23, 24 Ekimde bu sayı 100’ü geçecek. Çoğunlukla kadın hakem adaylarının başvurması bizi onure ediyor.

Artvin Çoruh Üniversitesi BESYO bölümü açıldı, onun bize katkısı olacak. Ardanuç’ta kurulan kadın futbol takımından da arkadaşlar bize başvuracaklardır. Futbolda başarılı olamayan arkadaşlar hakemlikte, yöneticilik de başarılı olabilirler. İnşallah oda Serkan hocamız bize arkadaşları yönlendirecek. Kadın hakem sayımızı arttırmayı hedefliyoruz ve her zaman destekliyoruz. Gönüllülük yasasıyla çalışıyoruz. Biz bu işi yaparken bunun maddi karşılığı yok. Ailemizden, çocuğumuzdan sosyal hayatımızdan çaldığımız zamanı onlar için seferber ediyoruz. İnşallah Artvin bu anlamda hak ettiği yere gelir.”

 

“Statlarda Kadın Seyirci Görmek İstiyoruz”

Kadın hakemlerin yanında statlarda kadın seyirci görmeyi de arzu ettiklerini dile getiren Halit Uçar, Kadın seyirci sayısı ne kadar artarsa kadın hakemlerimiz de o kadar rahat der. O anlamda motive eder, yalnız olduğunu hissetmez hakemlerimiz. Amatör müsabakalarda yine kadın seyircilerimiz bekliyoruz. Geçmiş dönemlerde bunun örnekleri var. Artvin Hopaspor amatör ligdeyken 5 bin kişilik seyirci gelmişti yaklaşık yüzde altmışı kadındı. Bütün kanallarda bu ön plana çıkmıştı. Kadınların olduğu yer saygınlık kazanır, güzelleşir. Kadın seyircileri de futbola dahil edebilirsek kadın hakemlerimiz daha rahat müsabaka yönetir. Şunun altını çizeyim, ben sporun içerisinden gelmiyorum, ben yapabilir miyim diye düşünen arkadaşlar varsa, evet yapabilirler. Benim de branşım futbol değildi. Yıllarca tekvando yaptım. Futbolla uzaktan yakından alakam yoktu, aday hakem kursuyla deneyerek başladım bu işe. Baktığımız zaman profesyonel geçmişi olan arkadaşlar başaramazken biz profesyonel ligde görev almayı başardık. Branş farklı ama başarı var. Onun için bizim spor alt yapımız yok diye düşünmesinler biz onun için varız. Bu antrenmanlar, eğitimler onun için var. Siz sadece aday olarak geleceksiniz. Geri kalan kısmı TFF Merkez Hakem Kurulu, İl Hakem Kurulu halledecek. Bütün aday hakemlerimizi 22, 23, 24 Ekim’de açılacak olan aday hakem kurslarımıza bekliyoruz. 21’inde mülakat var, 22 de kurs başlayacak. Başvurularını özelden yapıyorlar. Şube başkanı Egemen Çetin hocamıza bireysel başvurularını yapıyorlar. Yine irtibat olarak ben başvuruları alıyorum. Daha sonra mülakata davet edeceğiz” diye konuştu.

HATİCE DİLER