YEREL
Giriş Tarihi : 14-09-2021 11:15   Güncelleme : 14-09-2021 11:15

SAĞLIK PARAYLA SATILAMAZ

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) eki ‘Bedeli Ödenecek İlaçlar Listesi’nde kayıtlı 52 ilaç geri ödeme kapsamından çıkarıldı.

SAĞLIK PARAYLA SATILAMAZ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan “Sağlık Uygulama Tebliği'nde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ” ile 52 ilaç Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK), geri ödeme kapsamından çıkarıldı. Alınan yeni kararla birlikte, Antienflamatuar ilaçlar olarak adlandırılan boğaz spreyleri, ağrı kesiciler, kas gevşetici krem ve merhemler, kurumun geri ödeme listesinde yer almayacak.

SOL Parti Artvin alınan yapılan bu uygulama ile ilgili basın bildirisi yayınladı.

Bildiride sağlığın parayla satılamaz olduğu, ve sağlıktan para kazanılmaması gerektiği vurgulandı.

SOL Parti Artvin tarafından oaylaşılan bildiride şu ifadeler yer aldı;

“Tasarruf Dediler Şatafatlarından Değil Halkın Sağlığından Kestiler! 52 İLAÇ SGK Tarafından Ödeme Kapsamından çıkarıldı. Açlığa ve yoksulluğa mahkum edilmiş halkın sağlık hakkı da yok edildi. Şimdi de yaygın kullanılan 52 ilaç, SGK geri ödeme listesinden çıkarıldı. İktidar, sağlık hizmetinin her aşamasını paralı hale getirerek, tedavi ve ilaçları üstlenmeyerek doğrudan halkın canina kastetmektedir. GSS primi ödeyemediği için sağlık hakkından yararlanamayan milyonların sorunları çözülememişken primlerini ödeyenlerin sağlık hizmeti kapsamı da her geçen gün daraltılmaktadır.

Artık Yeter! Sağlık parayla satılamaz! Sağlıktan para kazanılamaz!”