YEREL
Giriş Tarihi : 14-05-2022 15:50   Güncelleme : 14-05-2022 15:50

SAĞLIK İÇİN HAREKET ET

SAĞLIK İÇİN HAREKET ET

İl Sağlık Müdürlüğü “Sağlık İçin Hareket Et Günü” kapsamında yürüyüş gerçekleştirdi.

“Sağlık için Hareket Et Günü” nedeni ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından hastane kavşağından başlanarak Milli İrade Meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüş esnasında “Sağlık İçin Hareket Et” yazılı pankart açıldı.

Kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanan fiziksel aktivitenin bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisi olduğu uzmanlar tarafından belirtiliyor.Fiziksel aktivite aynı zamanda Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturuyor.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan hareketsizlik dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer alıyor (ölümlerin yüzde 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeni olduğu tahmin ediliyor. Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir.

Dünya Sağlık Örgütü tarafından bulaşıcı olmayan hastalıkların önlenmesinde, fiziksel aktivitenin yararları konusunda toplum bilincini oluşturmak, iyi uygulamalara dikkat çekmek ve fiziksel aktivitenin yararlarını savunmak, yaşamın her alanında ve her yerde (okul, ev, işyeri) toplum genelinde fiziksel aktiviteye katılımı arttırmak, sağlıklı davranışları ve yaşam tarzlarını teşvik etmek için “Sağlık için Hareket Et Günü” olarak belirlendi.

Bu kapsamda hastane kavşağından başlanarak Milli İrade meydanına kadar yürüyüş gerçekleştirildi. Yürüyüşe İl Sağlık Müdürümüz Op. Dr. Gürol Köroğlu, Sağlık Hizmetleri Başkanı Uzm. Dr. Reyhan Gök Hussain, Başkan yardımcıları, sağlık çalışanları, öğrenciler ve halktan gönüllüler katıldı. Milli İrade meydanında açılan standımıza Valimiz Sn. Yılmaz Doruk teşrif ettiler, sonrasında Sn. Valimize makamında, sağlık öğrencileri ile birlikte üzerinde “Sağlık İçin Hareket Et” yazılı t-shirt arz edildi ve organizasyona katkılarından dolayı teşekkür edildi.