YEREL
Giriş Tarihi : 07-04-2021 13:55   Güncelleme : 07-04-2021 14:01

“Sağlığımız ve satışlarımız konusunda endişeliyiz”

Pazarcı Yakubay Aydın, “Belediye sebze pazarını aşağıya aldı. Bizi buraya koydular. Aşağının müşterisi buraya gelmiyor, buranın ki oraya inmiyor.

“Sağlığımız ve satışlarımız konusunda endişeliyiz”

Hep birlikte olsak daha iyi olurdu, müşteriler şu an ikiye bölünmüş durumda” ifadelerine yer verdi.

Artvinli TV’de sokağın nabzı programını sunan Dilan Şahinbaş, Pazar esnafının sıkıntılarını ele alan sokak röportajı gerçekleştirdi.

Aynur Yeniçeri: 25 senedir pazarcılık yapıyorum. Pazarda süt, yoğurt, mısır unu gibi ürünler satıyorum. Eski zamanlara göre satış az yine de idare etmeye çalışıyoruz şükür. Elimizde kalan ürünlerin bazılarını buzdolabına atıyoruz yeşillikleri ineklerimize veriyoruz.

Pazar yerinden memnun musunuz?

Eski Pazar yerimiz daha iyiydi tabi ki ama aşağıdaki Pazar yerine göre burası daha iyi tabi ki. Giyim pazarı burada, sebze pazarı aşağıda ayrıldık yani Pazar yerimiz bir yerde toplansa daha çok memnun kalırım. Bir sene oldu müşterilerim hala bana pazarını burada mı açacaksın diye soruyorlar, çoğu vatandaş pazarın nerede olduğundan habersiz bir durumda.

Ekonomik olarak 25 sene öncesiyle bundan birkaç sene öncesini kıyasladığınız zaman durum nedir?

Önceki zamanlara göre ekonomik olarak çok gerideyiz. Pandemi herkes gibi bizi de Pazar yerimizi de fazlasıyla etkiledi.

Vakalar Artvin’de yine artmış durumda sizce neden arttı?

Yasakları kaldırıldığı için insanlar gevşemiş durumda hiç dikkat etmiyorlar. Yine geziyorlar, tozuyorlar, eğlence yerlerine gidiyorlar. Herkesin bu konuda daha dikkatli olmasını istiyorum. Vaka sayıları arttığı zaman bizde çok üzülüyoruz tabi ki satışlarımız da ve sağlığımız konusunda bir hayli endişeli bir durumdayız. Hastalığın bir an önce bitmesi en büyük temennim.

Pazarda işleriniz nasıl durumda?

Yakubay Aydın: İşler durgun ve iyi değil. Ve bu bir yıldır bu şekilde bu durum sadece pandemi ile alakalı değil. Belediye sebze pazarını aşağıya aldı. Bizi buraya koydular. Aşağının müşterisi buraya gelmiyor. Buranın ki oraya inmiyor hep birlikte olsak daha iyi olurdu.

Aşağıdaki pazarcılar kışın buraya çıkamadıklarını, çok zorluk yaşadıklarını dile getiriyorlar. Sizce Pazar yeri nerede olmalıydı?

Biz buraya çıkıyoruz, sebzeci niye çıkamıyor, bizim arabamızda araba sebzenin de arabası araba çıkabilirler yani. Ama yer kısıtlaması nedeniyle Belediye onları oraya aldı bizi almadı. Yetkili kişilere söyledik ama ilgilenmediler. Belediye bizlere belediyenin kapısını önünde gelin açın dediler oraya da millet sığmadı. Mecbur buraya geldik. Müşteride bölünmüş durumda.

Artvin turuncu bölgeden kırmızı bölgeye geçti cumartesi kısıtlamaları geldi. Neler söyleyeceksiniz?

Vaka artışı kurallara uyulmadığından dolayı oldu. Pandemiye kimse uymuyor herkes uysa maskesini taksa vaka sayısı bu kadar artış göstermez. Kimisi kapalı yerlerde oyun oynuyor, kimisi içki içiyor noluyor sonra bir kişiden yüz kişiye yayıla yayıla bulaşıyor. Maske, mesafe, hijyen en büyük önlemlerdir. Lütfen kurallara uyalım.

Pazarda işleriniz ne durumda ve pandemi sizi nasıl etkiledi?

Turan Gümüşgöz: Saat bir oldu ama hala bir şey yok. Bunun nedenlerinden birisi de pazarın ikiye bölünmesi ve yarısının aşağıda yarısının yukarıda olması. Herkes bir yerde toplansa iş yapılabilir yani. Ayrıca virüste olduğu için üç aydır ilk defa burada Pazar açıyorum, iş olmadığı için açmıyordum. Bence Pazar yeri burada bulunduğumuz yerde olsaydı çok daha iyi olurdu. Burası bir uzunlamasına bir koridor gibi olduğu için insanlar daha rahat işlerini yapardı. Pandemi bizi bitirdi. Sadece Artvin pazarı da değil yani Şavşat olsun diğer Pazar yerleri olsun çoğuna gitmiyoruz, gidemiyoruz, mazotumuz yok, çünkü işte yok.

Oyuncakçı dükkanı açanlar sizi etkiliyor mu?

Onlarda iş yapamıyor şu anda iyi bir durumda değiller. Kiralarını zor çıkartıyorlar. Dükkan kapatan arkadaşlarda var. İnsanlar yemeğe para alamıyor ki oyuncağa alsın. Bu sektörde iş bitti. Mesela geçen sene aldığım terlik hala duruyor çünkü satış yok. Ulusal marketlerde çorabından giysisine kadar ne ararsan var zaten o yüzden marketler bizleri bitirmiş durumda.

Geçmişteki pazarların durumu ile şu an ki durumu kıyaslar mısınız?

Alttaki Pazar ile beraber burada pazarcı arkadaşlarımız vardı, çok olduğumuz halde herkes ekmek yiyordu, iş yapıyordu. İş yapamıyorum diyen bir insan yoktu. Aşağıda Pazar açtığımız sırada işlerimizin en kötü olduğu gün yine bin TL ye yakın para alıyorduk. Şu anda ise sifte yok.