YEREL
Giriş Tarihi : 02-07-2021 11:25   Güncelleme : 02-07-2021 11:25

“Sağlığı korumak dinimizin öğretilerindendir”

Artvinli TV’de yayınlanan “İslam’da Dini Öğretiler” adlı programa İl Müftü Yardımcısı Recep Şahan konuk oldu.

“Sağlığı korumak dinimizin öğretilerindendir”

“Sağlığı korumak dinimizin öğretilerindendir”

İnsanlar akıl, düşünce ve idrak sahibi olmasıyla diğer varlıklardan farklı olduğunu ifade eden Şahan, “Bu manada insan eşrefi mahlukat olarak yaratılmıştır. Farklı yaratılması sebebiyle birtakım sorumluluklarda yüklenmiştir. Bu sorumlulukları üç maddede sıralamak gerekirse insanın kendini bilmesi, yaratanını bilmesi, insanları tanımasıdır. Bedenimiz bize emanettir. Müslüman bir insan gelip “Beden benim değil mi istediğimi yaparım” anlayışı içerisinde olamaz. Bu manada yüce Allah’ın bizlere verdiği beden ve ruhu her insanın koruması gerekiyor. İnsanlar hem beden hem ruh sağlığına dikkat etmek durumundadır. Sağlığı korumak dinimizin bize öğretilerindendir. Sağlık kavramı elimizden çıkmadığı sürece sağlığın önemini pek anlayamıyoruz maalesef” dedi.

“Temel olan beş şeyi korumamız gereklidir”

Dinimizdeki Allah’ın emir ve yasaklarını önümüze aldığımız zaman temel olan beş şeyi korumamız gerektiğinin ortaya çıktığını söyleyen Şahan, “Bunlar Dini korumak, aklı korumak, canı korumak, nefsi korumak, malı korumaktır. Efendimiz “üç şeyin değeri paha biçilmez” diyor. Bunlar güven sağlık ve yeterli derecede geçimdir.  Bunlar bizim hayatımızı devam ettirebilmemiz için önemli unsurlardır. Bir Hadis-i Şeriflerinde ise Allah Rasülü şöyle buyururlar “Hasta olmadan sağlığın, ölüm gelmeden hayatın, ihtiyarlamadan gençliğin, meşguliyetten evvel boş vaktin, yoksulluğa düşmeden servetin kıymetini biliniz” dedi.

“Maddiyat tek başına mutluluk getirmez”

Allah’ın alkol, içki gibi şeyleri Müslümanlara yasakladığı için haram kıldığını söyleyen Şahan, “Saydığımız can, mal, nefis, akıl kavramlarını ele alırsak alkolik bir insanda ilk başta akıl gider. Dini olmayanın da zaten aklı olmaz. Aklı olmayanın bir sorumluluğu yoktur. Din akıllılara hitap eder. Alkol ve uyuşturucu sebebiyle ölenlerin sayısı ortadadır. Bu zararlı alışkanlıklar dediğimiz İslam’ın yasakladığı şeylere müptela olan kişiler malını da kaybeder. Bu sebeple beş kavramın tümü de alkol nedeniyle elimizden gitmiş oluyor. Bedence sağlıklı olmak mutluluk için yeterli değildir. Ruh sağlığı da önemlidir. Nasıl ki beden gıdasız yaşayamazsa ruhta gıdasız yaşayamaz. Ruhun gıdası da maneviyattır, ibadettir. Maddiyat tek başına mutluluk getirmez yanında maneviyatında olması gereklidir” diye konuştu.

“Binlerce insan hayatını kaybediyor”

Zararlı alışkanlıklar denilince akla, beden sağlığına zarar veren bazı yiyecek ve içecekler, keyif verici maddeler ve çeşitli davranışlar geldiğini ifade eden Şahan, “İlk akla gelenler sigara, alkol, uyuşturucu, kumardır. Ülkemizde her yıl 100 bin insan, sigaraya bağlı hastalıklardan ötürü hayatını kaybediyor. Çoğumuz bunun farkında değiliz maalesef. 2019 verilerine göre Dünya genelinde 6 Milyon kişi sigaraya bağlı hastalıklar nedeniyle hayatını kaybediyor. Sigarada tuvalet temizleyici, füze yakıtı, egzoz gibi çok fazla zararlı maddeler var. Sindirim sistemine, cilde, üreme sistemine zarar veriyor. Sigara deyince akla kanser geliyor. Gırtlak kanserlerinin yüzde doksan dokuzu sigaradan kaynaklıdır. Beyni felç ediyor. Bacak damarlarının tıkanmasına sebep oluyor” ifadelerine yer verdi.