YEREL
Giriş Tarihi : 29-09-2021 16:43   Güncelleme : 29-09-2021 16:43

SADECE GÜLÜYORUZ

SADECE GÜLÜYORUZ

Cumhuriyet Halk Partisi Merkez İlçe Yönetimi, Ak Parti İl Yönetiminin, iktidarın çözümsüz bıraktığı ve öğrencilerin sokaklarda kalmasına neden olan yurt sorunu ile ilgili olarak yayınladığı yazılı basın açıklamasına yönelik basın açıklaması düzenledi.

Parti binasında yapılan basın açıklamasında konuşma yapan Merkez İlçe Başkanı Olgun Gümrükçü, “AKP’nin kamuoyuna yaptığı duyuru suç niteliğindedir. Cumhuriyet Savcılığını, Artvin Belediyesini ve Artvin Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz” dedi.

Orman Bölge Müdürlüğünce dava edilen 2020 Şehir İmar Planının mahkemece iptal edildiğini, imar planı iptal edildikten sonra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Genel Müdürlüğünden gelen yazı nedeniyle de iskan almamış, inşaatı devam eden tüm resmi ve özel inşaatların seviye tespiti yapılarak mühürlendiğini belirten Gümrükçü, “Planı iptal ettirmek için dava açan Orman Dairesi, yapımı devam eden inşaatların mühürlenmesi gerektiğini söyleyen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ama suçlu Cumhuriyet Halk Partili Artvin Belediyesi. Ayvaz hırsız ev sahibini bastırırmış misali insana demezler mi bu ne perhiz bu ne lahana turşusu” dedi.

Bin beş yüz yatak kapasiteli KYK yurdunun, 3 yıla yakındır yapıldı, yapılacak hesabıyla bu sene Artvin Belediyesine haber verilmeden, izinsiz bir şekilde zemin güçlendirmesinin ve inşaat ruhsatına müracaat etme ihtiyacı hissedilmeden 4 kat kaba inşaat yapıldığını bildiren Gümrükçü, “Artvin Gençlik ve Spor İl Müdürlüğüne sormak lazım ruhsat alınmamış yerin kontrolünü kim yapıyor, yoksa müteahhit istediği gibi yapıp size öyle mi teslim edecek. AKP’nin yaptığı kamuoyu açıklamasında KYK yurdunun mühürlendiği iddia ediliyor. Artvin Belediyesince KYK yurdu şimdiye kadar ne mühürlenmiş ne de tutanak tutulmuştur. Diş Hastanesi AKP belediyesinin döneminde planlı alan olmadığı halde duvar ruhsatı verilmiş, yönetim değişip CHP yönetime gelince bölgeyi imar planında değişiklik yaparak planlı alanlar içerisine almış ve yapılan işi meşrulaştırmıştır” ifadelerini kullandı.

“Neredeyse tamamlanmış Diş Hastanesinin ruhsatı i.in 12.01.2021 tarihinde yapılan müracaattan sonra ruhsat bedelini ödemediği için inşaat ruhsatını almamışlardır. Ruhsatı vermiyorlar diyene kadar ruhsatını niye almıyorlar diye Sağlık Müdürlüğüne sormak lazım” diyen Gümrükçü, AKP’nin iddialarının yalan olduğunu iftira olduğunu, bu iddiaları savunanları kınadıklarını vurguladı.

AKP’nin kamuoyuna yaptığı duyurunun suç duyurusu niteliğinde olduğuna dikkat çeken Gümrükçü, “Cumhuriyet Savcılığını, Artvin Belediyesini, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğünü göreve davet ediyoruz. Bu kurumlar görevlerini yapmaz iseler biz, Cumhuriyet Savcılığına bizzat suç duyurusunda bulunacağız. Artvin Belediyesine ait İsmet Acar Müsafirhanesi AKP döneminde bir ara Ensarcılara yurt için verildi, tepkiler üzerine yurt iptal edilerek müsafirhane yapıldı. Ardından basketbolculara tahsis edildi. CHP olarak belediye seçimlerini kazandıktan sonra misafirhaneyi kız yurdu olarak belediye kullanmaya başladı. AKP’nin iftirasına göre; güya yurtta barınmaları için sözleşme imzalayan öğrencileri sanki imtihan eder gibi sözlü mülakata alınmış, CHP üyesi olmayanların kayıtları silinmiş. Bu anlayış Cumhuriyet Halk Partisi’nin anlayış tarzı değildi. Bu AKP’nin tarzıdır” dedi.

Artvin Belediyesince yurt için müracaat eden öğrenciler arasında hiçbir ayrım yapılmadan sırasıyla kayıt yapıldığını, 46 yatak kapasitesi olan yurtta 46 öğrenciyle de sözleşme yapıldığını belirten Gümrükçü, “Odalara yatak atma imkanı var ise yatak atarak kapasite artırmak için Belediyenin çalışma yaptığını biliyoruz. Ayrıca üniversite öğrencilerinin barınma sorununu çözmek Belediyenin mi yoksa hükümetin mi görevi bunu sormak istiyoruz. Kendi beceriksizlikleri yüzünden aciz duruma düşmelerinin sorumluluğunu başkalarına atmak istiyorlar. Hiç kendilerini yormasınlar. İster erken ister zamanında yapılacak seçimlerde millet ittifakı olarak dostlarımızla birlikte iktidara geleceğiz ve öğrencilerin yurt sorunlarını 1 yılda çözeceğiz” dedi.

Gümrükçü yaptığı açıklamanın devamında şu ifadeleri kullandı:

“Yurtta kalan tek bir öğrencinin üniversite kayıt süreci başladıktan sonra CHP üyeliği var ise ispatlasınlar, ispatlayamıyorlarsa yalancıdırlar, iftiracıdırlar, müfteridirler. AKP’nin kamuoyu açıklamasında AKP belediyesinin yaptığı hizmetleri bile teslim alamıyorlar iddiaları var. AKP belediyesinin hangi hizmeti teslim alınmamış. Belediye bir hizmet yapmışsa zaten belediyenin hizmeti olarak devam eder. Saçma ve gülünç iddialar karşısında sadece gülüyoruz.”

DİLAN ŞAHİNBAŞ