YEREL
Giriş Tarihi : 21-11-2021 17:17   Güncelleme : 21-11-2021 17:17

Rize Artvin Havaalanında Son Gelişmeler

Rize Artvin Havaalanında Son Gelişmeler

AK Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcısı ve Rize Milletvekili Muhammed Avcı, Rize Artvin Havalimanı inşaatında incelemelerde bulunarak son asfalt kaplamasının yapılmakta olduğunu kaydetti.

Çalışmaları yerinde takip eden ve havaalanı pistinin asfalt kaplamasının son tabakasının da yapıldığını kaydeden Milletvekili Avcı’ya incelemeleri sırasında, Rize İl Genel Meclis Başkanı İbrahim Türüt, Pazar Belediye Başkanı Ahmet Basa, İyidere Belediye Başkanı Saffet Mete, Hemşin Belediye Başkanı Halim Kazım Bekar ve AK Parti Pazar İlçe Başkanı Adem Yıldız ile diğer ilgililer eşlik etti.

Milletvekili Avcı, Rize-Artvin Havalimanı hayalinin gerçeğe dönüşmesine çok yakın olduklarına vurgu yaparak sosyal medya hesabından şunları kaydetti: “Hayallerimize çok yakınız artık! Rize Artvin Havalimanı pistinin son kat asfaltlaması yapılırken bizlerde bu tarihi ana eşlik ederek emekçi kardeşlerimizin yanında olduk. Havalimanı terminal binamızın içinde incelemelerde bulunduk. Türkiye’nin en zevkli mimarisine sahip muhteşem bir havalimanına sahip olacağımızı bir kez daha yerinde gördük. Bu muhteşem eser için Sayın Cumhurbaşkanımıza hemşehrilerim adına yürekten teşekkür ediyorum.”

Rize merkeze 34, Hopa ilçe merkezine 54, Artvin'e 125 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine inşa edilen Rize-Artvin Havalimanı, Türkiye ve Avrupa'nın Ordu-Giresun Havalimanı'nın ardından ikinci deniz üzerine dolgu havalimanı olacak.

Uluslararası konvansiyonel boyutta yapılacak havalimanının, 3 bin metreye 45 metrelik pisti, 265 metreye 24 metrelik taksi yolu denilen bağlantı yolu ve 300 metreye 120 metrelik de apronu bulunacak.

İniş kalkışlar için Boeing 737-800 tipi uçaklar referans alınarak projelendirilen havalimanında, yaklaşmalarla birlikte 4 bin 500 metrelik alanda denize paralel olarak doğu batı aksında bir pist ve pist bağlantı yolları yapılacak.

Rize-Artvin Havalimanının yapımı ile Rize, Artvin ve Doğu Karadeniz'in eşsiz coğrafyasında yer alan yaylalarına İstanbul ve Ankara başta olmak üzere hava yolu ile hızlı, emniyetli ve konforlu ulaşım sağlanarak yurt içi ve yurt dışı turizm potansiyelinin artırılması hedefleniyor.

Zülfiye AKSU