YEREL
Giriş Tarihi : 11-09-2021 10:54   Güncelleme : 11-09-2021 10:59

REYHANLI TSO’DAN ARTSO’YA ZİYARET

Hopa TSO ile “Kardeş Oda Protokolü” imzalayan Reyhanlı TSO Hopa’daki temaslarının ardından ARTSO Başkanı Seçkin Kurt’u ziyaret etti.

REYHANLI TSO’DAN ARTSO’YA ZİYARET

Ziyaretten dolayı Oda olarak duydukları memnuniyeti aktaran Seçkin Kurt, “Hopa bizim kardeşimiz Osman abi de bizim pirimizdir. Onların kardeşi dolayısıyla bizim de kardeşimiz olmuş oluyor biz de kardeş oda olduk” dedi.

Reyhanlı Ticaret Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu’na Meclis Başkanı Mahmut İri, Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdullah Sait Şanverdi,  Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cuma Kaynar, Yönetim Kurulu Üyesi Ali Sidal, Meclis Üyesi Ahmet Hüseyin Abay, Başkan Danışmanı Hamit Çıkar ve Genel Sekreter Orhan Yüksel eşlik etti.

 Ziyaretlerinden dolayı Reyhanlı TSO heyetine hoş geldiniz konuşması yapan Artvin Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Seçkin Kurt, “Hopa bizim kardeşimiz sizde artık bizim kardeşimizsiniz” diyerek, “Artvin’in her tarafı birbirinden güzel ama hepsinin kendine has özel bir yapısı vardır. Odalar Borsalar Birliğinin çatısı altındaki bütün üye arkadaşlarımızı bir aile olarak görüyoruz. Ülkemizin bir köşesinden kendi ev sahiplerimiz geldi o şekilde sizi ağırlamak isteriz. Burası sizin bir eviniz bu amblemin olduğu gördüğünüz bütün odalar bütün arkadaşlar büyük bir ailenin bir parçasıdır. Sizlerde Bu ailenin en güzel insanları olarak sizi ağırlamaktan dolayı onur duyduğumuzu söylemek isteriz. Artvin Doğu Karadeniz'in en doğusu Türkiye'nin coğrafi konumunu bir göz önüne alırsak Asya ile Avrupa'nın geçiş noktası olduğu gibi Artvin'de Karadeniz'e doğunun bir geçiş noktası. Doğuya yakın ilçelerimizin kültürü biraz da Erzurum Ardahan Erzincan bu bölgede arka tarafta sahildeki de Karadeniz kültürüne yaşayan bir topluluğuz merkezde de biz özel kalmışız. Buradan çıkmak için okumaktan başka çaresi olmadığı için insanların da yüzde 99.8 gibi yüksek bir okuma yazma oranına sahip farklı bir iliz. Enlerin olduğu Doğanın Allah'ın insan ayağının serebileceği bütün doğal güzelliklere sahip farklı bir coğrafi yapıya sahip. Siz zor diyorsunuz biz yaşanılır diyoruz suyu musluktan içtiğimiz havayı doya doya içimize çektiğimiz stresten uzak yaşanması güzel insanıyla doğasıyla çok değerli katma değerler yaratan bir iliz. Bu Coğrafyada insanlara rakım olarak çok fazla yükseklere çıkmaya cesaret edemediği bölgede yaşıyoruz. Kars'a gittim tepe görmeye özlüyoruz yani biz 15 dakikada bir dağ görmezsek neredeyiz diye düşünürüz ufkumuz dağlarla çevrili 3 tane de sahili olan farklı bir il. Bizde inşallah ziyaret iade yapabilir o güzel memleketinizi görür orada da bir çay içeriz diye düşünüyoruz hoş geldiniz. Ulaşım sektöründeki ağ artık bu bölgeden geçtiği için Hopa ile kardeş oda protokolü imzaladınız. Hopa bizim kardeşimiz bizim Osman abi de bizim pirimizdir. Onların kardeşi dolayısıyla bizim de Kardeşimiz olmuş oluyor biz de kardeş oda olduk sizlerle arayı fazla açmadan umarım sık sık görüşürüz biz geliriz siz gidersiniz ve bu kültürü karşılıklı kaynaştırırız diye düşünüyoruz. Tekrar hoş geldiniz” dedi.

Reyhanlı Ticaret Sanayi Odası Başkanı Necmettin Zaroğlu, bölgenin lokomotif sektörlerinin lojistik ve tarıma dayandığını aktararak, “Lojistik sektörü İstanbul’dan sonra ikinci il konumundayken Orta Doğuda yaşanan gelişmeler neticesinde mersin önümüze geçti. Ama çok güçlü filolarımız var. Seksen beşin üzerinde firmamız var. Cilve gözünden tüm Arap yarımadasını kapsayacak geniş bir ticaret hacmimiz vardı ama tabi 2011 öncesi başlayan Arap baharı dediğimiz Tunus’tan başlayan rüzgâr maalesef bize kadar geldi. Suriye’deki olumsuz gelişmeler neticesinde gümrük kapımız kapandı. Haliyle bu sektördeki arkadaşlarımız kendilerine güzergâh belirlemeleri noktasında gemilerle mısıra mısırdan Arabistan’a başladılar. Oradaki süreç askıya alındı ilişkilerimiz zayıflayınca gemiler iptal edildi. Güzergâh Kafkaslara Türki cumhuriyetlerine çevrildi. Çok güzel ticaret hacmimiz var buralarda. Sağ olsun Osman başkanla zaman zaman telefonlaşıyoruz. Bu sektörde ufak tefek sorunlar olunca sağ olsun yardımcı oluyor. Biz bu vesileye dayanarak Osman beye bu süreçte birliktelik arzu ettiğimizi ve bunun neticesinde kardeşlik protokolü imzalamak istediğimizi ilettik. Bundan sonra daha çok irtibat halinde olacağız. Ben bu seyahatin çok verimli olduğuna inanıyorum inşallah ticaretin kolaylaştırılmasıyla ilgili üyelerimize yansıyacaktır diye düşünüyorum. Siz doğuda biz güneyde ülkemize kalkan görevi görüyoruz. Coğrafya kaderdir biz orada yaşamaktan çok mutluyuz. Coğrafi zenginliğimiz var, her şeyden önce turizm kentiyiz, gastronomi şehriyiz inşallah sizi orada ağırlarız” ifadelerini kullandı.  

HATİCE DİLER