Yerel
Giriş Tarihi : 20-10-2022 11:24

Rektör Bilgin E-İnsan Tanıtım Törenine Katıldı

Rektör Bilgin E-İnsan Tanıtım Törenine Katıldı

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi’nin düzenlediği “e-insan Tanıtım Töreni”, Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlendi. Törene AÇÜ (Artvin Çoruh Üniversitesi) Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin’de katıldı.

Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi Yetenek Kazanımı ve Organizasyon Dairesi Başkanlığı tarafından 18 Ekim Salı gün tarihinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın katılımıyla, Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Kongre Merkezi'nde dijital hizmet noktası "e-insan" tanıtım töreni gerçekleştirildi. Törene Artvin Çoruh Üniversitesi adına AÇÜ Rektörü Prof. Dr. Mustafa Sıtkı Bilgin, AÇÜ Kariyer Merkezi Müdür Yardımcısı Arş. Gör. Ali Kaya, Kariyer Merkezi uzman personelimiz Dr. Öğr. Gör. Mahmut Turan, Eğitim Fakültesi Türkçe Öğretmenliği Bölümü 4' üncü sınıf öğrencisi Ferhat Eroğlu ve Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölümü 4' üncü sınıf öğrencisi Seda Sağlam katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Beştepe Millet Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen “e-İnsan Programı’nda konuştu. Erdoğan, “Biz, ‘insanı yaşat ki devlet yaşasın’ düsturuyla tüm çalışmalarının merkezine insanı yerleştirmiş bir hükümetiz. Ülkemize kazandırdığımız demokrasi ve kalkınma devrimlerinin gerisinde hep ‘önce insan’ anlayışı vardır. İktisadi kalkınmanın bir ayağı fiziki altyapı ve hizmet unsurları ise diğer ayağı da yetişmiş insan kaynağıdır. Bu ikisi bir araya gelmeden kalkınma gerçekleşmez. Dolayısıyla Türkiye’nin kalkınmasını sadece yollarda, köprülerde, barajlarda, tünellerde, binalarda aramak, eksik bir yaklaşımdır. Ki bunu başarıyla icra etmiş bir hükümetiz. Asıl büyük kalkınma atılımını eğitimiyle, öğretimiyle, sağlığıyla, sporuyla, sosyal destekleriyle ve diğer tüm unsurlarıyla insan kaynağımızı geliştirmekte gösterdik.

Ülkemizin geçmişte yaşadığı sıkıntıların da en önemli yansımaları insan kaynağımız üzerinde ortaya çıkmıştır. ‘Vesayet’ dediğimiz anlayış, insanlarımızın çoğunluğunu sadece karar alma ve yönetim mekanizmalarından değil, aynı zamanda temel hak ve özgürlüklerden de mahrum bırakmanın adıdır. Milletimizin kahir ekseriyeti, uzunca bir süre eğitim-öğretim hizmetine ulaşamayarak fırsat eşitliği, sağlık hizmetine ulaşamayarak yaşama hakkı, temel altyapı hizmetine ulaşamayarak kaliteli hayat sürme, sosyal desteklere ulaşamayarak sosyal devlet güvencesine kavuşma velhasıl insan olmanın gerektirdiği pek çok imkandan faydalanamamıştır. Bugün 81 vilayetimizdeki 85 milyon vatandaşımızın her biri, eğitim öğretimden sağlığa, ulaşımdan spora, tüm alanlarda belirli bir standardın üzerinde hayat kalitesine sahiptir.

Artık bir şehir hastanelerimizle hamdolsun, Cleveland vesaire buraları aşmış bir ülke durumuna geldik. Şu anda bu noktada hocalarımız çok çok başarılı operasyonlar gerçekleştiriyorlar. En son malum, Bartın’daki Amasra olayında 41 şehidimiz var. Ancak bu 41 şehidimizin dışında bütün oradaki yaralılarımıza anında müdahaleyle onları sağlıklarına kavuşturmak, 6 tane de ağır olan ki bir tanesi şuuru açıktı hastanede ziyaret ettim, diğer 5 tanesinin durumu biraz sıkıntılı… Belediye başkanlığım döneminde yanık için bir hastane veya hastanede böyle bir bölüm yoktu. Bir tane

söylediler, orayı gezdim. Gezdiğimde maalesef paslı küvetler vardı. Türkiye’nin dört bir yanına havalimanından indikten sonra yarım saat, bilemediniz 45 dakika sonra da evinize ulaşabiliyorsunuz. Göreve gelirken şunu söylemiştim: ‘Batı da ne varsa Doğu’da da Güneydoğu’da da o olacak’ demiştik ve bunu başardık” şeklinde konuştu.

Artvin'de HaberArtvin'de Haber